Kadınlarda çanta takıntısı

0
97

Birkaç yıl önce sabahları ellerinde mini minicik çantalarla işe gitmeye çalışan kadınları görürdüm. İçine ancak bir cep telefonu sığabilecek çantalardı bunlar. İnsanlar nasıl olurda ihtiyaçlarını bu kadar küçük bir şeye sığdırabilirler diye düşünürdüm. Benim cüzdanım bile daha büyüktü o çantalardan.

Yeni moda çantalar ise bavuldan beter. Birçok kadında bavul tazı çantalardan var içinde ne olduğu bilinmez.

Bazılarında tilki kürklü çantalar, içindekiler ne kürkü taşıyan hayvandan değerli ne de çantayı taşıyan kadından.

Bazılarının içinde önemli bir şey olmazdı, sadece kadınların görüntü isteği, ne bulurlarsa koyulan çantalar; kimi zaman içinde ne olduğunu onlar bile bilmezler.

Bazıları ise sadece koskoca bir markadan ibaret. Üzerindeki markası için satın alınmışlar.

Bazı kadınlar sadece çantadan ibarettir, çantaları olmadan eksiktir. Kadının çantası küçülüyorsa ise ya rejime girmiştir ya da özgüven depolamıştır. Belki de çanta taşımak özgüven eksikliğinden kurtulmayı ifade eder.

Bir kadının hayat boyunca kaç çantası olur? Cevap, çok çantası olur sanırım.

Deprem çantaları modaydı bir ara. Deprem söylentileri çıktıkça kuru gıda, su, el feneri, not defteri yerleştirilen çantalar kapıya yakın bir yere konulurdu. Yerli dizilerde bile her karakterin bir deprem çantası olurdu.

Gelinlik satanlar gelinler için acil durum çantası bile düşünmüşler. Düğün gecesi başınıza gelebilecek olumsuzluklara hazırlıksız yakalanmamak için, düğün boyu yanınızdan ayırmayın diye tavsiye ediyorlar.

Anadolu’da ve genelde büyükşehirlerde varoşlarda yaşayıp temizliğe gidip evinin geçimine katkı koyan kadınlarımızın elinde de çantaları vardır; her kadın gibi. Bu çantalar genelde eczane, kuyumcu gibi esnaflardan alınan plastik, fermuarlı, bol reklamlıdırlar. Hanımlar içine el örgülerini yerleştirir büyük bir zevkle taşırlar çantalarını.

Bozuk para çantaları vardı çıtçıtlı. Bozuk paralar içine sığdırılmaya çalışılırdı. Bazen kağıt parayı cüzdana koymaya üşenen ev hanımları bu küçük keseye kağıt paraları 8 kat yapıp sıkıştırırlardı.

Bozuk para demişken; çanta, bozuk para ve kadınlar ile ilgili bir fıkra geldi aklıma…

“Kadın, dükkâna girdi.
—Hayırlı işler bir ekmek rica edebilir miyim?
-Tabi bayan, hemen vereyim.
—Kaç kuruş acaba?
— 40 kuruş bayan.
Kadın kolundaki büyük çantasının sapını eline aldı ve açtı içinde küçük bir çanta çıkardı, büyük çantayı kapattı, küçük çantayı açtı, içinden para çantasını çıkardı, küçük çantayı kapattı, büyük çantayı açtı içine koydu, büyük çantayı kapattı, para çantasını açtı içinden bozuk para çantasını çıkardı, büyük çantasını açtı içinden küçük çantayı çıkardı, büyük çantayı kapattı, çantanın içinden para çantasını çıkardı, küçük çantayı kapattı, büyük çantayı açtı, küçük çantayı içine attı, büyük çantayı kapadı, küçük para çantasını açtı, içinden 40 kuruş aradı buldu bakkala uzattı, küçük para çantasını kapattı büyük çantayı açtı içinden küçük çantayı çıkardı, büyük çantayı kapattı, küçük çantayı açtı içinden para çantasını çıkardı, küçük çantayı kapattı, büyük çantayı açtı küçük çantayı büyük çantanın içine attı, büyük çantayı kapattı, para çantasını açtı, içine bozuk para çantasını koydu, büyük çantayı açtı, içinden küçük çantayı çıkardı büyük çantayı kapattı, küçük çantayı açtı içinden para çantasını çıkardı, küçük çantayı kapattı, büyük çantayı açtı, küçük çantayı içine attı, para çantasına bozuk para çantasını koydu, para çantasını kapattı, büyük çantayı açtı, içinden küçük çantayı çıkardı, büyük çantayı kapattı, küçük çantayı açtı içine para çantasını koydu, küçük çantayı kapattı, büyük çantayı açtı içine küçük çantayı koydu büyük çantayı kapattı, çantayı tekrar omzuna astı diğer eline de ekmek poşetini aldı.
—iyi akşamlaaarrrr!”

Kadınlarda bir tutkudur, çanta…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here