Kallimasia Folklor Müzesi, Sakız Adası

Sakiz-Kallimasia-Folklor-Muzesi

Kallimasia Folklor Müzesi, Sakız Adası müzeleri içerisinde yerel kültüre tanık olmak, adanın tarihi geçmişinde zamanda yolculuk yapmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Sakız Adası şehir merkezine 11 km uzaklıkta Kallimasia kasabasında bulunan müzeye özel araçla 20 dakikada ulaşılabiliyor.

Sakız Adası’nı ziyaret eden birçok kişi adanın şehir merkezi, orta çağ esintili Pirgi, Mesta ve Olimpi köyleri ile adanın keyifli koy ve plajlarını ziyaret ediyor. Adada birkaç gün vakti olup yerel kültürü deneyimlemek isteyenler Sakız Adası Kallimasia Folklor Müzesi’ni görmeden adadan ayrılmamalı.

Kallimasia-Folklor-Muzesi-Sakiz

Son Sakız Adası ziyaretimde, adada daha önceden görmediğim birkaç yeri listeme eklemiştim. Kallimasia Folklor Müzesi, adada yaşayan arkadaşlarımın önerisi ile Sakız Adası’nda görülecek yerler listemde kendine yer buldu.

Kallimasia Folklor Müzesi, Kallimasia kasabasında aynı ismi taşıyan ortaokul ve lisenin alt katında Kallimasia Folklor Müzesi Dostları Derneği’nin çabalarıyla kurulmuş. 1995 yılında açılan müzede adanın gündelik yaşamına dair birçok eser sergileniyor. Kasabanın ortaokul ve lise binasının alt katında atıl durumda bulunan 550 metrekarelik alanı değerlendirme fikriyle yola çıkan Kallimasia Folklor Müzesi Dostları Derneği Başkanı Yannis Kolliaros, yerel halkla müze fikrini paylaştıktan sonra birçok kişi evinde hatıra olarak sakladığı eşyaları müzeye bağışlamış.

Kallimasia-Folklor-Muzesi

Müzede görülebilecek şeyler arasında Sakız Adası’nın geleneksel köy evi örneği, geleneksel bir mutfak, taş sıkım zeytinyağı baskı aleti, uzo damıtma tesisi, eski radyolar, at arabası, gölge oyunu, farklı mesleklere ait kıyafet ve eşyalar ile evlerde kullanılan ve günümüzde antika değeri taşıyan çok sayıda obje var. Müzede sergilenen bu eserlerin önemli bölümü yerel halktan toplanmış, bir kısmı da çöpe atılanlar arasından seçilerek değerlendirilmiş.

Müze ortaokul ve lise binası içerisinde yer aldığından hafta içi okul saatlerinde ziyarete gittiğinizde cıvıl cıvıl öğrenci sesleri arasında müzeye giriş yapabiliyorsunuz. Ben müzeye gittiğimde okul müdürü bizzat ilgilenerek beni öğretmenler odasına bile götürerek okulun Türkiye’deki okullarla yaptığı uluslararası projelerden söz etti. Okul müdürünün sıcak ve samimi yaklaşımı çok hoşuma gitti.

Sakiz-Kallimasia-Folklor-Muzesi

Kallimasia Folklor Müzesi ziyaret saatleri

Kallimasia Folklor Müzesi, okulların eğitime devam ettiği eylül-haziran aylarında pazartesiden cumartesiye (pazar günü hariç) 09.30-13.30 saatleri arasında, temmuz ve ağustos aylarında ise pazartesiden cumartesiye (pazar günü hariç) 09.00-13.00 saatleri arasında ziyarete açık. Okulların açık olduğu dönemde müzeyi ziyaret ediyorsanız okulda eğitim ve öğretimin devam ettiğini unutmadan dikkatli bir şekilde davranmanız gerektiğini unutmayın.

Kallimasia Folklor Müzesi giriş ücreti

Kallimasia Folklor Müzesi için ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor. İsteyenler müzeye katkıda bulunmak için bağış kutusuna diledikleri miktarda bağış yapabiliyor.

Kallimasia Folklor Müzesi nerede?

Kallimasia Folklor Müzesi, Sakız Adası

Adres: Kallimasia, 82100, Sakız Adası
Telefon: +30 693 9266733, +30 22710 51238

Sakız Adası seyahatinde farklı bir deneyim yaşamak ve yerel kültürü tanımak istiyorsanız Kallimasia Folklor Müzesi’ni Sakız Adası’nda gezilecek yerler listenize ekleyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like