Kamboçya Hakkında Bilgiler

Kambocya-Hakkinda-Bilgiler

Güneydoğu Asya’da bulunan ve modern monarşi ile yönetilen Kamboçya, nüfusu 16 milyonu aşan, son yıllarda bölge turizminde öne çıkan bir ülke. Tayland, Laos ve Vietnam’a komşu olan Kamboçya’nın tarihi 9. yüzyılda kurulun Khmer İmparatorluğu’na dayanıyor. Ülkenin resmi dili Khmerce. Kamboçya’da en yaygın dini inanç ise Budizm.

Kamboçya’nın resmi para birimi Kamboçya Rieli (KHR) olmasına karşın ülke ticaretinde ve günlük hayatta Amerikan Doları tercih ediliyor. 1 Amerikan Doları, yaklaşık 4000 Kamboçya Rieli ediyor. Ülkede yoksulluk çok yaygın. Toplumun büyük bölümü ayda yaklaşık 80-100 dolar kazanca sahip.

Kamboçya Hakkında Bilgiler

1. Kamboçya’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Kamboçya’ya direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha’dan ya da Emirates ile Dubai’den Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’teki Pochentong Havalimanı’na aktarmalı seyahat edebilirsiniz.

Etihad Airways’in Abu Dabi ve Bangkok’a uğrayan iki aktarmalı uçuşu bir başka seçenek. Bu uçuşlar dışında Türk Hava Yolları ya da farklı hava yolu şirketleriyle Bangkok ve Singapur’a giderek bu şehirlerden aktarmalı uçuşu da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Tayland’ın başkenti Bangkok’tan otobüsle ulaşım da alternatifler arasında. Bangkok-Phnom Penh otobüsle yaklaşık 13 saat sürüyor. Gümrük işlemleri ve sınır geçişi ise yoğunluğa göre 1-2 saat arasında değişiyor.

2. Kamboçya vizesi

Kamboçya, ülkeye seyahat eden Türk vatandaşlarına kapı vizesi uyguluyor. Kamboçya’ya seyahat eden ve kapı vizesi uygulamasından yararlanacakların yanında 6 aydan fazla geçerliliği olan pasaport, vize formu, vesikalık 2 adet fotoğraf ve 36 Amerikan Doları olması gerekiyor. Uçaktan inince havalimanında vize almak isteyenlerin yarattığı yoğunluk yaşanıyor. Kamboçya kapı vizesi ile tek sefer giriş ile 30 gün kalma hakkına sahip olunuyor. Yakın zamanda açılan Kamboçya devletinin resmi sitesinden de e-vize alabilirsiniz. E-posta olarak gelen vize çıktısıyla hiç sıra beklemeden gezinize başlayabilirsiniz. Bu adresten e-vize alabilirsiniz: https://www.evisa.gov.kh/

3. Kamboçya’ya ne zaman gidilir?

Kamboçya muson yağmurları bölgesinde bulunuyor. Mayısın ortasında başlayan muson yağmurları eylül ayının sonuna kadar sürüyor. Genelde turistler kurak olan sezonu, aralık ve ocak ayını tercih ediyor. Fakat sıcaklıkların yüksek olması sebebiyle bu aylar en kurak aylar olarak geçiyor ve turist yoğunluğu oldukça fazla. Yerel halkın aktardığına göre en güzel aylar muson yağmurlarının bittiği ekim ortası ve muson yağmurları henüz başlamadan mayıs başı.

4. Kamboçya’da nerelere gidilir?

Kamboçya’da turistlerin yoğun olarak tercih ettiği üç şehir bulunuyor: Siem Reap, Phnom Penh (Başkent) ve Sihanoukville. Bunlara ek olarak Battambang ve Kampot da turistler tarafından ziyaret edilen şehirler. Siem Reap, Khmer İmparatorluğu’ndan kalan tapınakları meşhur iken Sihanoukville kumsalları ve tropik adaları ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Siem Reap, tapınakları, şehir merkezi ve yüzen köy için 3 gece ve 4 tam gün ideal. Programdan yüzen köyü çıkartıp 2 gece 3 gün olarak da ayarlamak mümkün. Phnom Penh için 1 gece ve 2 tam gün ideal. Phnom Penh’de gezilecek yerler arasında kraliyet sarayı, tapınaklar, hareketli gece ve gündüz pazarları var. Sihanoukville, şu sıralar büyük inşaat yatırımları nedeniyle tam anlamıyla bir şantiye görünümünde olsa da şehrin 10 kilometre açığında bulunan Koh Rong ve Koh Rong Sanloem adalarında tropikal bir tatil için 2 veya 3 gece geçirmeye değer. Toplamda 7-8 gece ile Kamboçya’nın güzelliklerini dolu dolu yaşayabilirsiniz.

5. Kamboçya gezi maliyeti

Kamboçya gezi maliyeti ve masrafları kişisel harcamalara göre oldukça değişken olsa da kabaca 7-8 gece iki kişilik bir seyahat için kişi başı 1000-1250 Amerikan Doları gerekli. Uçak biletleri gidiş geliş 530 Dolar ve gecelik ortalama otel (Orta – üst) masrafı 40 Dolar. Diğer giderlerde ülke oldukça ucuz. Bütün gün bir tuk-tuk taksiyi 15-20 Dolar vererek kiralayabilir ve birkaç dolara karnınızı doyurabilirsiniz. 20 dolara ülkenin en kuzeyinden güneyine otobüs ile yolculuk edebilirsiniz. Siem Reap’ta Angkor Wat a giriş günlük bilet 37$, 3 günlük bilet 62$ ve haftalık bilet 72$ ancak bütün tapınakları gezmek için 3 günlük bilet ideal. Kapıda vize veya e-vize 36$ tutuyor.

6. Kamboçya’dan ne alınır?

Kamboçya’da asgari ücret (80-100$) düşük olduğundan el emeği ve işçilik maliyetleri de hediyelik ürünlere aynı ucuzlukta yansımışı durumda.  

Kamboçya’dan alınabilecek hediyelik ürünler arasında, kamıştan örülmüş ürünler, yağlı boya tablolar, Kamboçya İpeği ürünleri, Krama adı verilen atkı/şal, el oyması tahta ürünler, palm şekeri, Khmer karabiberi, Khmer viskisi, Hindistan cevizi ürünleri bulunuyor. Bu arada altın, gümüş ve değerli taşlardan uzak durulması şart. Eğer konuda uzman değilseniz imitasyonlara kolayca aldanabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like