Kapadokya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

11
18784

Doğanın sadece Kapadokya‘ya verdiği muhteşem yeryüzü şekilleri, peribacalarını selamlayan rengarenk balonlar, oyma kaya içerisindeki tasarım harikası butik oteller, gün batımı ve gün doğumundaki etkileyici manzara ve her köşesinde insana zaman yolculuğu hissi yaşatan doğa; Kapadokya bölgesine gelenlerin karşılaşabileceği güzelliklerden.

Milyonlarca yıllık etkileşimle doğanın gücünün izlerini taşıyan Kapadokya coğrafyası, yılın her dönemi yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu güzel ve etkileyici coğrafyada gezilecek, görülecek onlarca yer, yapılacak çok sayıda aktivite var.

Kapadokya’da Görülecek 10 Yer

10. Avanos 

Avanos-Nevsehir
Kızılırmak, Avanos

Kapadokya bölgesinin kültürel merkezlerinden Avanos‘un tam ortasından Kızılırmak Nehri geçiyor. Toprağın sanata dönüştüğü yer olarak tanınan ilçede çok sayıda çömlek atölyesi bulunuyor. Hititlerden bu yana bu çanak, çömlek ve seramik geleneğini sürdüren Avanos’ta Asma Köprü ve şaraphanelere uğramak gerek.

9. Ortahisar

Ortahisar-Kalesi

Doğal ve tarihi güzellikleri ile derin vadi içerisinde yer alan Ortahisar‘da en çok ilgi gören bölüm Ortahisar Kalesi. Kalenin bulunduğu tepenin çevresi oyuk kaya yapılarıyla dolu. İnsanı hayrete düşüren bir görselliğe sahip olan Ortahisar, bana Eski Mardin’i anımsattı. Kaleye hakim manzaranın olduğu Seyir Tepesi’nde, oralet içmeyi unutmayın.

8. Uçhisar

Uchisar-Kalesi

Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Uçhisar, tarih boyunca insan yerleşimin kesintisiz devam ettiği nadir bölgelerden. Kapadokya’ya panoramik açıdan bakmak, gün batımına tanıklık etmek için en iyi duraklardan olan Uçhisar Kalesi, içerisinde güvercin yuvaları bulunan oyma kayalardan dolayı Güvercinlik ismini alan vadi keyifle zaman geçirilecek yerlerden.

7. Aşk Vadisi

Ask-Vadisi-Kapadokya

Asıl ismi Bağlıdere Vadisi olan fakat bölge halkının Aşk Vadisi olarak adlandırdığı bölge, Kapadokya’da farklı aktiviteler yapmak için tercih ediliyor. Etkileyici peribacaları manzarasının yanında trekking rotaları, ATV ile gerçekleştirilen turların başlangıç noktası olan vadideki Dilek Ağacı’ndan dileğinizi esirgemeyin!

6. Devrent 

Devrent-Hayalgucu-Vadisi

Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Devrent, yerel halkın deyimi ile Hayalgücü Vadisi de bulunuyor. Farklı açılardan bakan kişilerin farklı anlamlar ve nesnelere gönderme yaptığı yeryüzü şekilleri arasında dolaşmak oldukça keyifli. Devrent’in en popüler yeri çift hörgüçlü deveye benzetilen kaya.

5. Kaya oteller

Cappadocia-Cave-Suites-Hotel
Cappadocia Cave Suites, Göreme

Kapadokya coğrafyasını hissetmek için kaya içine oyulmuş mağara otellerde konaklamak gerekiyor. Hitit, Roma, Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan ve insanlar için önemli birer yaşam alanı görevi gören yapılar, muhteşem dekorasyonla birer şahesere dönüştürülmüş. Göreme’de 2 gece konakladığım Cappadocia Cave Suites, konaklama için kararsızlık yaşayanlara önerim.

4. Paşabağ Vadisi

Pasapag-Kapadokya

Göreme’den Zelve’ye giden yol üzerinde bulunan Paşabağ Vadisi, mantar görünümlü yüzlerce peribacasının aynı anda görülebildiği bir bölge. Bir şapelin de bulunduğu vadide, peribacalarının arasında yürümek masalsı bir etki yaratıyor. Biraz tepelere çıkıldığında bambaşka bir gezegendeymiş hissi ile benim yaptığım gibi hayallere dalabilirsiniz.

3. Göreme 

Goreme-Kapadokya-Nevsehir

Kapadokya’nın kalbi sayılan Göreme, birbirinden güzel butik otelleri, şık kafe, restoran, barları ve eğlence mekanları ile farklı rotalar için başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Kapadokya bölgesini keşfetmek için gidilecek tüm yerlerin göbeğinde bulunan Göreme, yerli ve yabancı turistlerle yılın her dönemi hareketli. Eğlenmek için Şaziye, bir şeyler içmek için Pasha’ya uğrayın.

2. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu-Yeralti-Sehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya ve çevresinde bugüne kadar tespit edilen 36 farklı yeraltı şehri biliniyor. Bu yeraltı şehirlerinden en ünlüsü Derinkuyu. Sekiz kattan oluşan ve tamamı yerin altında uzanan şehir, Roma Devleti’nin baskılarından kaçan Hıristiyanlar için de yaşam alanı olmuş. Dar tüneller ve geçitlerle birbirine bağlanan şehir, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde müze olarak kullanılıyor. Şehri keşfetmek için mutlaka rehberli bir gezi yapmanızı öneriyorum.

1. Göreme Açık Hava Müzesi

Goreme-Acikhava-Muzesi

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ilk değerlerinden biri olan Göreme Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın tarihi geçmişi ve yeryüzü şekillerini hayranlıkla izleyeceğiniz bir nokta. Duvar resimleri ile süslü kiliseler, şapeller, yaşam alanları, yemekhaneler ile geçmişte binlerce insanın yaşadığı etkileyici bölgede zaman yolculuğu yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindeki Göreme Açık Hava Müzesi için en az yarım gün ayırmak ve rehberle dolaşmak gerekiyor.

Kapadokya, dünyanın en etkileyici bölgelerinden biri. İlginç yeryüzü şekilleri, inanç merkezleri, oyma kaya butik otelleri, mağaraları, şarapçılık ve çömlekçilik geleneği ile tarihi bir yolculuk hissi yaşatan bölge, yeni yerler görmek isteyenlerin listesinde öncelikli yer alması gereken yerler arasında.

11 Yorumlar

  1. […] Kapadokya, Erciyes ve Hasan Dağları’nın püskürttüğü lav ve tüflerin milyonlarca yılda yağmur, rüzgâr, akarsu gibi doğal etkenlerle aşınması sonucu oluşan peri bacalarıyla ünlü, ünlü olduğu kadar da büyülü bir coğrafya. Kapadokya’nın dünyanın başka hiçbir yerinde bu kadar yoğun örneği olmayan jeolojik oluşumlarının yanı sıra, kayalara oyulan yerleşim yerleriyle de ender doğal ve kültürel merkezlerden biri. […]

  2. 10’da 9 yapıp geri dönüyoruz. Üstüne bir de Ihlara Vadisi ni gezdik, üç güzellere de uğradık. İlginç olan Kültür Turizm Bakanlığı na bağlı müzeler dışında hicbir yerde bir görevli yoktu. Derinkuyu yeraltı şehri yanında yer alan büyük kilise (adını şimdi hatırlayamadığım) çok tahrip edilmişti. Çoğu kilise kilitli ve kapalıydı. Ama esnafının bu kadar guleryuzlu ve yardımsever olduğu, doğal güzelliklerin büyük ölçüde sahiplenildigi turizm bölgesi Turkiye’de çok az. Tavsiyelerin için teşekkürler.

  3. Cappadocia Cave Suites çok memnun kaldığımız otelimiz… Konum itibariyle, temizlik, açık büfesi, 10 numara, 5yıldız… Personel de güleryüzlü, restorandaki şişman garson haricinde memnun etmeye çalıştılar… Beklentilerimizi karşıladıkları, mutlu ayrılmamızı sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz