Karaburun Koyları

Karaburun-Koylari-Dolungaz

İzmir‘in el değmemiş, bakir ilçesi Karaburun sessiz, sakin ve doğayla baş başa kalabileceğiniz muhteşem bir tatil rotası. Ege Bölgesi‘nde tüketim kültürüne yenik düşen tatil merkezlerinin aksine kendine has kültürünü ve doğal güzelliklerini korumayı başaran bir destinasyon olan Karaburun, enfes koylarıyla tatilcilerin gözdesi.

Coğrafi yapısı nedeniyle büyük konaklama tesisleri ve beach club işletmelerine uygun olmayan Karaburun koyları, yemyeşil doğası ve kristal görünümde berrak deniz suyuyla gürültüden uzak bir tatil için ideal.

En Güzel Karaburun Koyları

1. Boyabağı Koyu

Karaburun-Koylari-Boyabagi

İzmir şehir merkezine 95 km uzaklıkta yer alan Boyabağı Koyu, Karaburun’un Kösedere köyünün sahilinde konumlanıyor. Zeytin ağaçlarıyla çevrili bir tepeyi aşarak ulaşılan koy, çok dar bir kıyı şeridine sahip. Ağaçların deniz kıyısına kadar uzandığı koyda iki ayrı kafe işletmesi var.

Herhangi bir plaj işletmesi,şezlong ve şemsiye hizmetinin verilmediği koya gelenler genellikle kendi yiyecek ve içecekleriyle portatif sandalyelerini getiriyor. Çok kişi tarafından bilinmememesi nedeniyle en yüksek sezonda bile çok kalabalık olmayan Boyabağı Koyu’nda denizin ilk 3 metrelik bölümünde zemin taşlık.

Taşlık bölümden sonraki kısım ise ince taneli kumdan oluşan sığ bir alan. Koyun korunaklı olması nedeniyle çok rüzgar da olmuyor. Özellikle çocuklu aileler için uygun olan koyda yiyecek, içecek ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için kafelerden yararlanmak mümkün.

2. Akvaryum Koyu

Karaburun-Koylari-Akvaryum

Karaburun merkezde, ilçe belediyesi tarafından işletilen Akvaryum Koyu, İncirlikoy Plajı olarak da biliniyor. Mavi bayraklı plaj, Karaburun’un en güzel plajlarından biri. Yeme-içme, şezlong ve şemsiye hizmetinin belediye tarafından verildiği koyun temiz ve berrak deniz suyu, çocuklu aileler için de uygun.

Akvaryum Koyu’nun Karaburun’un en popüler plajlarından biri oluşu yüksek sezonda özellikle hafta sonları yer bulmayı zorlaştırıyor. Her ihtimale karşı portatif sandalye ile gidip hazırlıklı olmakta yarar var.

3. Dolungaz Koyu

Karaburun-Koylari-Dolungaz

Dolungaz Koyu, Karaburun’un en sakin, sessiz ve doğayla baş başa vakit geçirilen noktalarından. Özellikle kamp severlerin tercih ettiği Dolungaz Koyu’nda herhangi bir işletme bulunmuyor. Çadır ve kamp ekipmanlarıyla koyun çevresinde kamp yapanlar denizin tadını çıkarıyor.

Yaz aylarında gölge alan bulmanın bir hayli zorlaştığı koyda güneşten korunmak için şemsiye getirilmesi şart. Dolungaz Koyu’nun deniz suyu çok temiz ancak denizin tamamı iri çakıl taşlı. Çocuklar için çok uygun olmayan koyda tuvalet ve diğer ihtiyaçlar konusunda sıkıntı var.

4. Kaynarpınar Koyu

Karaburun-Koylari-Kaynarpinar

Karaburun’da yabancıların en az bildiği ve tercih ettiği koylardan Kaynarpınar, merkezinde orta büyüklükte bir balıkçı barınağı bulunan şirin bir mahalle. Kaynarpınar’ın merkezindeki balıkçı barınağının çevresinde denize girenler oluyor ancak asıl denize girilecek bölüm balıkçı barınağından bir sonraki gizli koy.

Kaynarpınar’da yerliler dışında çok kişinin bilmediği bu koya balıkçı barınağını karşınıza aldığınızda soldaki tepeyi aşarak ulaşabiliyorsunuz. Daracık merdivenler ve patika yolları aşarak ulaşılan koyda herhangi bir işletme bulunmuyor.

Plaj kısmı ile denizin içi çakıl taşlarından oluşuyor. Tuvalet ve diğer ihtiyaçları karşılayacak herhangi bir yer olmaması sıkıntı. Serin ve temiz suyu ile tercih edilebilir. Çocuklar için çok uygun değil.

5. Ardıç Plajı

Karaburun-Koylari-Ardic

Karaburun’un Mordoğan Mahallesi’nde yer alan Ardıç Plajı, Karaburun koyları arasında ismi en sık duyulan noktalardan. İzmir’in en güzel plajları arasında bulunan Ardıç Plajı, uzun ince taneli kumsalı ve buz gibi deniz suyuyla tam bir tatil yeri. Denizin girişinde 4-5 adımlık çakıl taşlı bölümün ardından kum zemin bulunuyor.

Halk plajı ve beach club olarak işletilen iki ayrı kısımdan oluşan Ardıç Plajı’nda yeme-içme, tuvalet, şezlong, şemsiye hizmeti veriliyor. Şemsiye ve şezlong hizmetinden yararlanmak istemeyenler kendi havluları ve sandalyeleriyle plajı ücretsiz kullanabiliyor. Çocuklu aileler, gençler ve yaşlılar için uygun bir ortam var.

Karaburun’da Nerede Kalınır? 🏨

İzmir’in saklı kalmış sakin tatil yerlerinden biri olan Karaburun, özellikle İzmirliler ve çevre illerde yaşayanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Karaburun’da konaklama seçenekleri olarak  butik oteller, apartlar ve pansiyonlar öne çıkıyor. Deniz kıyısına yakın konumlarıyla dikkat çeken Karaburun otelleri, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz konforu ve uygun fiyatları bir arada sunuyorlar.

Otellerin bazılarında Karaburun koylarını yakından keşfedebilmeniz için tekne turları düzenleniyor. Ayrıca otellerin dalış için uygun olmasıyla tercih edilen Karaburun’daki dalış merkezleri ile anlaşmalı olarak düzenledikleri dalış turlarına da katılabilirsiniz.

En güzel İzmir plajları denildiğinde Karaburun, el değmemiş koyları ve plajlarıyla İzmirlilerin önemli bir kaçış rotası. Son yıllarda İzmir dışında da hatırı sayılır bir tatilciyi ağırlayan Karaburun’u keşfetmenin tam sırası.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like