Karaburun’a Nasıl Gidilir?

2
55628

İzmir‘in en bakir ilçelerinden Karaburun, nefes kesen koyları, nergis kokan köyleri, şirin balık lokantaları ve vahşi tüketim kültürünün uğramadığı kasabalarıyla Ege kültürünü deneyimleyebileceğiniz en güzel duraklardan.

Kendisiyle aynı adı taşıyan yarımadada kurulu olan Karaburun, geniş bir yüzölçümüne sahip olsa da İzmir’in en az nüfusa sahip olan ilçesi unvanını taşıyor. Yaz aylarında nüfusunun 5 katı ziyaretçi ağırlayan Karaburun, her şeye rağmen popüler turistik destinasyonlara göre bozulmanın daha az görüldüğü yerlerden.

Karaburun-Nasil-Gidilir

Karaburun’a Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezinden 104 km uzaklıkta konumlanan Karaburun’a şehir merkezinden belediye otobüsü, dolmuş ve özel araçla ulaşım var. Yaz aylarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği vapur seferleri de alternatif olarak kullanılıyor.

1. Karaburun’a belediye otobüsü ile ulaşım

İzmir şehir merkezinden Karaburun’a ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. Karaburun-İzmir hattında belediye otobüsü ile ulaşım için 2 ayrı otobüs değiştirmek gerekiyor.

Üçkuyular Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden 984 numaralı F.Altay-Urla otobüsü ile Urla’ya geldikten sonra, Urla’dan 761 numaralı Urla-Karaburun otobüsüne binerek Karaburun’a ulaşılıyor. 761 numaralı Urla-Karaburun otobüsü Gülbahçe, Balıklıova, Mordoğan, Kaynarpınar güzergahını takip ederek Karaburun merkeze ulaşıyor.

984 numaralı Urla-Fahrettin Altay Aktarma otobüsünde gittiğin kadar öde sistemi geçerli. Otobüse binerken ve inerken İzmirim Kart okutulması gerekiyor. Bu hatta ilk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkin 14.09₺, öğrenci 5.80₺, öğretmen ve 60 yaş kartı sahipleri ise 10.88₺ ödüyor.

✔︎ ESHOT’un Gittiğin Kadar Öde tarifesinde yolculuk hesaplamak için şu linki tıklayın.

761 Karaburun-Urla ESHOT otobüsü için İzmirim Kart ile yolculuk yapan yetişkinlerden 19.36₺, öğrencilerden 5.82₺, öğretmenlerden ise 12.96₺ ücret kesiliyor. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden Karaburun’a 2 ESHOT otobüsünü kullanarak ulaşmak isteyen yetişkinlerin toplamda 33.45₺, öğrencilerin 12.10₺, öğretmenlerin ise 23.84₺ ödemesi gerekiyor.

ESHOT’un sefer tarifesini görmek için web sitesini tıklayabilirsiniz.

2. Karaburun’a dolmuşla ulaşım

İzmir kent merkezinden Karaburun’a ulaşmak için bir diğer alternatif Karaburun dolmuşları. Üçkuyular’da bulunan Semt Garajı’ndan Karaburun’a düzenli olarak seferleri bulunan dolmuşlar Gülbahçe, Balıklıova, Mordoğan güzergahını kullanarak Karaburun’a ulaşıyor. Ulaşım tek yönde 1.5 saat sürüyor. Karaburun-Üçkuyular yolculuk ücreti 60₺. Mordoğan-Üçkuyular dolmuş ücreti ise 55₺.

Üçkuyular-Karaburun arasında ilk dolmuş seferi 07.00’de, son sefer ise 21.00’de. (Cuma ve cumartesi günleri son sefer 21.30’da.) Karaburun-Üçkuyular arası ilk sefer 06.00’da, son sefer ise 18.00’de.

Karaburun dolmuşlarının iletişim bilgileri: İzmir (Üçkuyular Semt Garajı): +90 (232) 277 77 57, Karaburun: +90 (232) 731 40 22, Mordoğan: +90 (232) 737 81 39.

Karaburuna-Nasil-Gidilir

3. Karaburun’a vapurla ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin denizcilik işletmesi İZDENİZ, yaz döneminde Karaburun’un Mordoğan İskelesi’ne haftanın iki günü sefer düzenliyor. Seferler yüksek sezonda (yaz döneminde) gerçekleştiriliyor. Her hafta cumartesi ve pazar günleri 08.25’te Karşıyaka İskele’den kalkan vapur, Konak İskelesi’ndeki yolcuları alıp önce Foça’ya daha sonra Mordoğan’a uğruyor.

Dönüş saati 18.40’ta Mordoğan, 19.20’de Foça, 20.50’de Konak, 21.05’te ise son durak olan Karşıyaka. Vapur Karşıyaka-Konak-Foça-Mordoğan güzergahını izliyor, dönüşte de aynı güzergahın tam tersinden yolcuları toplayıp iskelelere dağıtıyor.

4. Karaburun’a İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Karaburun’a gitmek için birden çok alternatif var. Havalimanında durağı olan İZBAN tren hattını kullanarak İZBAN ile Hilal İstasyonu’nda inip İzmir Metro’ya aktarma yapmak, metro ile Fahrettin Altay İstasyonu’na geldikten sonra Üçkuyular Semt Garajı’ndan Karaburun dolmuşu ya da ESHOT otobüslerini kullanmak ilk yöntem.

Havalimanından kalkan 202 numaralı Havalimanı-Cumhuriyet Meydanı ESHOT otobüsüne binerek Fahrettin Altay’da inip, Üçkuyular Semt Garajı’ndan Karaburun dolmuşlarına ya da ESHOT otobüslerine aktarma yapmak ise ikinci alternatif.

5. Özel araçla Karaburun’a ulaşım

Karaburun’a özel araçla ulaşım oldukça kolay. İzmir-Çeşme Otoyolu ya da İzmir-Çeşme devlet yolunu kullanarak Karaburun kavşağından sağa döndükten sonra hiç sapmadan yolu takip ederek Karaburun merkeze kadar ulaşım sağlanıyor. İzmir-Karaburun güzergahında Güzelbahçe, Urla, Gülbahçe, Balıklıova, Mordoğan gibi yerleşim yerleri bulunuyor.

İzmir Konak ile Karaburun’un mesafesi 104 km. Özel araçla normal koşullarda bu mesafeyi 1.5 saatte tamamlamak mümkün. Otoyoldan gitmek çok daha mantıklı.

Karaburun nerede?

İzmir’in en huzurlu yerleşim yerlerinden Karaburun’u keşfetmek için bahar ayları ideal. Sakin ve sessiz bir dönemde Karaburun’un doğası ve koyları unutulmaz bir deneyim sunuyor.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz