Karaburun’un Benzersiz Güzelliği Boyabağı Koyu

Boyabagi-Koyu-Karaburun

Karaburun İzmir’in en bakir ilçelerinden. Uzun yıllar bir gidiş bir geliş, bol virajlı yolu olması ve SİT uygulamaları nedeniyle yapılaşmaya açık alan bulmanın zorluğu ilçenin vahşi yapılaşmaya teslim olmasını engelledi. Karaburun’un merkezi de dahil dört bir yanında Ege’nin saklı köylerinin izleri var.

Yaz aylarında Çeşme, Foça gibi ilçelere akın akın gidilmesine rağmen Karaburun hala bu bölgelere göre çok sakin. Boyabağı Koyu, Karaburun’da denize girmek için en iyi seçeneklerden.

Karaburun’un Kösedere Köyü‘nün sahilinde konumlanan koy, masmavi, berrak, tertemiz deniz suyuyla bölgeye gelenlerin en çok rağbet ettiği yerler arasında. Kösedere Köyü’nden Karaburun’a doğru ilerlerken iki yanı zeytin ağaçlarıyla çevrili, tek şeritlik dar bir toprak yoldan geçilerek ulaşılan koy, tam anlamıyla saklı bir cennet.

Boyabagi-Koyu-Karaburun

Boyabağı Koyu’nun denizi nasıl?

Koyun hemen dibinde çok dar bir kıyı şeridi var. Kıyı şeridi taşlarla kaplı. Ağaçların gölgesinin güneşten koruduğu bu kıyı şeridinde daha çok plaj sandalyesiyle oturanlar oluyor. Plaj bölümünün çok dar bir çizgiden oluşması nedeniyle denize girmek isteyenler daha çok yan yana oturmak zorunda. Yine de koy çok bilinmediğinden en yüksek sezonda bile kalabalık makul seviyede.

Denizin ilk 3 metrelik bölümünde zemin taşlık. Taş parçalarının bölündüğü bölümde derinlik 1 metreye kadar ulaşıyor. Bu bölüm geçildikten sonra ince kumlu çok derin olmayan bir alan başlıyor. Kumluk kesim çocuklar ve iyi yüzme bilmeyenler için ideal. Koyun korunaklı oluşu deniz sıcaklığına da olumlu yansımış. Genel olarak suyu çok soğuk olan Karaburun’da suyu ılık bir yer bulmak zor.

Boyabağı Koyu nerede?

Koyun her iki tarafında birer kafe mevcut. Köseder Köyü Derneği’nin işlettiği Koder Cafe aynı zamanda çadır ve karavanla gelenlere de hizmet veriyor. Kafenin manzarası şahane, fiyatlar uygun. Koyun öte tarafında denize üstten bakan Dalgıç Cafe’nin de ortamı güzel. Çay, su, alkollü içecek satışı ve ızgara yiyecek seçenekleri de var. Eşyaları her iki kafeye koyup denize girmek mümkün. Ancak Dalgıç Cafe denize biraz daha yakın. Para harcamak istemeyenlerin alışveriş yapıp yanında yiyecek içecek getirmesi gerekiyor.

Karaburun-Boyabagi-Koyu

Boyabağ Koyu’na nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine 95 km uzaklıkta olan Boyabağı Koyu, navigasyonda aratıldığında çıkmıyor. Tam olarak doğru noktaya ulaşmak için Dalgıç Cafe ya da Koder Cafe’yi işaretlemeniz gerekiyor. İzmir şehir merkezinden Çeşme Otoyolu ya da eski yolu kullanarak Karaburun yönü Boyabağı’na ulaşmak için ilk adım.

Gülbahçe, Balıklıova, Mordoğan, Eğlenhoca, Kaynarpınar’ı geçtikten sonra Karaburun’a gelmeden sağda deniz yönüne doğru Boyabağı Plajı tabelası görünüyor. Zeytinliklerin içinden geçen tek şeritlik toprak yolun denize inen bölümünde 20 araçlık bir otopark var. Bu otoparkta yer yoksa yol boyunca uygun yerlere park edilebiliyor.

Özel aracı olmayanlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım kurumu ESHOT’un 761 Urla-Karaburun otobüsüyle Aşağı Boyabağ durağında inerek denize kadar yürümek durumda. Ayrıca Üçkuyular Semt Garajı ve İzmir Otogar’dan kalkan Karaburun minibüsleri de Boyabağı Koyu’nun sapağından geçiyor.

İzmir’in en güzel plajları arasında yer alan biri olan Boyabağı Koyu, kalabalık ve gürültüden uzak, doğayla baş başa zaman geçirmek isteyenler için ideal.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like