Karadağ Hakkında Bilgiler

1
11202

Dünyanın en genç devletlerinden Karadağ, Balkan coğrafyasında muhteşem sahilleri ve etkileyici doğasıyla öne çıkan bir ülke. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülke, vizesiz ülkeler arasında son dönemde giderek popülerleşen yerler arasında.

İsminden ilk kez 15. yüzyılda bahsedilmeye başlanan Karadağ (Montenegro), uzun yıllar boyunca bölgenin en güçlü devleti Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlığını korumayı sürdürdü.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’na dahil olan Karadağ, İtalyan birlikleri tarafından Nisan 1941’de işgal edildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin parçası olan ülke, 1992’de Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte Sırbistan ve Karadağ olarak Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adıyla 9 yıl boyunca yönetildi.

Karadag-Hakkinda-Bilgiler

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin Yugoslavya’nın devamı niteliğinde görülüp Birleşmiş Milletler’den veto yemesi üzerine iki cumhuriyet Sırbistan-Karadağ isminde birleşti. 2003’ten 2006’ya kadar süren bu beraberlik Karadağ halkının yüzde 55,5 oyuyla ayrılıkla sona erdi. Karadağ, 3 Haziran 2006’dan beri bağımsız bir ülke. Avrupa‘da Kosova’dan sonra en genç ülke konumunda.

Karadağ nüfusu 2012 istatistiklerine göre 657 bin civarında. Ülkenin yüzde 43’ünü Karadağlılar, yüzde 32’sini Sırplar, yüzde 8’ini Boşnaklar ve yüzde 5’ini ise Arnavutlar oluşturuyor. Resmi dili Karadağca olan ülkede Arnavutça, Boşnakça ve Sırpça da konuşuluyor. Ülkenin yüzde 74’ü Ortodoks Hristiyan, geriye kalan nüfus ise Müslüman ve Katoliklerden oluşuyor.

Turizmin ülke gelirlerindeki ağırlığının giderek arttığı Karadağ’a özellikle doğa sporları, deniz-kum-güneş ve kayakla ilgilenen turistler geliyor.

Karadag-Nerede

Karadağ Hakkında Bilgiler

1. Adını yüksek dağlardan alıyor

Karadağ, ismini yüksek ve görkemli dağlardan alıyor. Ülkenin İngilizce ismi Montenegro. Adriyatik Denizi’ne olan 293 km’lik kıyısı yaz aylarında cıvıl cıvıl. Ülkenin yüksek dağları kayak ve doğa sporları için muazzam alternatifler barındırıyor. Ülke akarsu, şelale, kanyon, göl, milli park ve tarihi alanlarıyla doğa ve kültür turizmi için ideal.

2. UNESCO Listesi’ndeki inciler

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kotor ve Budva şehirleri, Karadağ denildiğinde akla ilk gelen noktalar. Bu iki şehir aynı zamanda ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan noktaları.

3. Başkent Podgorica

Karadağ’ın en büyük kenti ve başkenti Podgorica. Kısmen Osmanlı izlerinin görüldüğü şehirde bu yansımalar için Stara Varos’a uğramalısınız.

4. Orta Çağ esintili Kotor

Kotor-Karadag

Dünyanın en büyük fiyortlarından birinin de yer aldığı Kotor, Arnavut kaldırımlı sokakları ve Orta Çağ esintili taş yapılarıyla görülmeye değer. Çoğu 12 ve 13. yüzyıla uzanan kiliseler ziyaretçilerini etkileyecek güzellikte. 1166 yılında yapılmış Aziz Tryphon Katedrali ile 17. yüzyılda inşa edilen Saat Kulesi, kenti çevreleyen surların içinde yer alıyor.

5. Karadağ’ın tatil merkezi Budva

Ülkenin sahil şehri Budva, 10 bin nüfuslu bir yer. Karadağ’ın turizm merkezi olarak kabul edilen Budva’da yaz aylarında yer bulmak çok zor. Dik dağların uzandığı sahiller birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor.

6. Ülkenin güney limanı Ulcinj

Adriyatik Denizi kıyısında, ülkenin en güneyinde konumlanan liman kenti Ulcinj (Ülgün), popüler tatil merkezlerinden. 12 km’yi bulan uzunluğuyla Arnavutluk’a uzanan plaj bölgenin önemli çekim noktalarından.

7. Sveti Stefan benzersiz bir yer

Sveti-Stefan-Karadag

Budva yakınlarındaki Sveti Stefan köyü, ülkenin en önemli görsel ikonlarından biri. Akdeniz kıyılarının en görkemli noktalarından biri olarak kabul edilen bu köyün tarihi 15. yüzyıla uzanıyor. Arnavut kaldırımlı yolları, olağanüstü deniz manzarası, küçük kiliseleri ve daracık sokaklarıyla muhteşem bir durak.

8. Karadağ’ın ana limanı Bar

Adriyatik Denizi kıyısındaki Bar kenti Karadağ’ın ana limanı. Kentin eski merkezi tarihi geçmişiyle ziyaretçilerini etkilerken, deniz kıyısında sıralanan bar, kafe ve restoranlar keyifli bir mola için tercih ediliyor.

9. Karadağ lezzetleri çok kültürlü

Tarihi ve jeopolitik konumu nedeniyle farklı kültürlerin izlerini taşıyan Karadağ mutfağı bu yansımaları taşıyor. Akdeniz ve dünya mutfağından izler taşıyan yerel tatlar arasında kajmak peyniri, burek, rakiya ve Türk kahvesi öne çıkıyor.

10. Doğa meraklılarına Durmitor

Durmitor-Milli-Parki

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Durmitor Milli Parkı, doğa severlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan. Kayak, rafting, trekking gibi sporlar için farklı parkurlar sunan milli parkta en büyüğü Kara Göl olmak üzere toplam 18 göl bulunuyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında yakınlık ve ekonomik olmasıyla öne çıkan Karadağ, keşfedecek çok sayıda alternatif ile listenizde yer almalı.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz