Karadağ’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Karadag-Gorulecek-Yerler-Budva

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında bulunan Karadağ, Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile öne çıkan muhteşem destinasyonlardan.

Her yıl binlerce Türk seyahat severin vize ihtiyacı olmadan, uçak bileti alarak ziyaret ettiği Karadağ, nefes kesen kıyıları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi şehirleri, geleneksel lezzetleri ve ekonomik konaklama seçenekleri ile öne çıkıyor.

Karadağ’da Görmeniz Gereken Yerler

1. Kotor

Kotor

Kotor, fiyort benzeri körfezi ile Karadağ’ın cazibe merkezleri arasında. Bu tarihi şehir 4.5 km uzunluğundaki şehir duvarlarıyla çevrili. Akdeniz çanağındaki en iyi korunan şehir duvarları arasında gösterilen Kotor Eski Şehir duvarlarının arkasında Kotor’un tarihi geçmişinde yolculuğa çıkılıyor.

Kotor’un otantik dar sokaklarında yürümek ve deniz seviyesinden 260 metre yükseklikte yer alan St. Jhon Kalesi’ne doğru yürüyüş yapmak Kotor’u keşfetmek için akla gelen ilk şeyler.

Kotor’a kadar gelmişken şehre 20 dakika uzaklıktaki (12 km) Perast’a uğrayıp eski şehrin içerisindeki Venedik izlerine tanık olmak şart. Venediklilerden kalan yapılar 17. ve 18. yüzyılda inşa edilmiş. Adriyatik kıyılarında Barok mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilen bu yapılara hayran olmamak mümkün değil. Perast kıyısından tekne ile ulaşılan St. George ve Our Lady of the Rocks adaları ise şehir ziyaretçilerinin vazgeçilmez rotalarından.

2. Durmitor Milli Parkı

Durmitor Milli Parkı

Durmitor Milli Parkı, Karadağ’ın kuzeyinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan koruma bölgelerinden. Etkileyici dağlar, tertemiz hava, görkemli zirveler, iğne yapraklı ormanlar, yemyeşil çimenlik platolar ve cam gibi dağ gölleri Durmitor Milli Parkı’nda karşılaşabileceğiniz güzellikler arasında. Yürüyüş, dağ bisikleti, rafting gibi doğa sporlarının yapıldığı milli parkta bulunan Tara Kanyonu, Avrupa‘nın en derin kanyonu (1300 metre) unvanını taşıyor.

3. Budva

Budva

Karadağ’ın turizm merkezi Budva, ülkenin dünyada en çok tanınan şehri. Özellikle Budva Old Town, tarihi geçmişini günümüze başarılı şekilde taşımayı başardığından Karadağ’a gelen ziyaretçilerin gözdesi.

Nefes kesen plajları, mükemmel otel ve restoranları, canlı gece hayatı ile Budva, dünyanın farklı yerlerinden binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Budva’ya 10 km uzaklıktaki Sveti Stefan adası 1400’lerde istilacı korsanlara karşı korunak görevi görürken, günümüzde Budva’nın en bilinen görsel ikonlarından.

4. Skadar Gölü

Skadar Gölü, Karadağ

Karadağ’ın eşsiz doğasını deneyimlemek için bir başka adres de Skadar Gölü. Son dönemde ülkeyi ziyaret eden doğa tutkunlarının rotasına girmeye başlayan Skadar Gölü, Balkanların en büyük gölü unvanına sahip.

Aralarında Dalmaçya pelikanı da olmak üzere 260 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Skadar Gölü üzerinde yapılan bot turları göl ziyaretçileri için unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Kuş gözlemcileri ve bilim insanlarının da sıklıkla ziyaret ettiği göl kendi adını taşıyan bir milli parkın sınırlarında yer alıyor. Gölün çevresinde orta çağ ada manastırları, geleneksel balıkçı kasabaları, kaleler ve el değmemiş plajlar bulunuyor.

5. Çetine

Çetine (Cetinje), Karadağ’ın eski başkenti

Çetine (Cetinje) 1482’de Karadağlı Hükümdar Ivan Crnojevic tarafından kurulan bir şehir. Bu şehir, Karadağ Krallığı’nın eski başkenti olmasından dolayı büyük önem taşıyor. Çetine şehir merkezinde ana cadde üzerinde kısa bir yürüyüşle birlikte şehir müzesi ve manastırı ziyaret ederek bu keyifli minik şehri keşfedebilirsiniz.

Çetine yakınlarında bulunan Lovcen Milli Parkı, doğal güzellikleri ile Karadağ coğrafyasının nefes kesen güzelliğine tanık olabileceğiniz milli parklardan. Lovcen Dağı’nın zirvesinde yer alan Karadağlı Filozof Njegos’un anıt mezarı tüm heybetiyle ziyaretçileri karşılıyor.

Karadağ’da gezilecek yerler birkaç maddede özetlenecek kadar az değil elbette. Adriyatik kıyısında yer alan turistik şehir Ülgün (Ulcinj), Biogradska Gora Milli Parkı ve Biogradska Gölü de Karadağ’da görülecek yerler listenizde olmalı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like