Karadağ’ı Ziyaret Etmek için 11 Neden

2
521

Avrupa‘nın en genç ülkelerinden Karadağ, Balkan coğrafyasının en etkileyici destinasyonlarından biri. Heybetli dağlar, muhteşem koy ve körfezler, doğayla baş başa manzaralar sunan şirin köyler, olağanüstü doğa, tarihle iç içe şehirler Karadağ’ı ziyaret etmek için geçerli sebeplerden.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Karadağ’ı ziyaret etmek için nedenleri sıraladım.

Karadağ’ı Ziyaret Etmek İçin 11 Neden

1. Vizesiz ülkeler arasında

Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Pasaportunuz, gidiş-dönüş biletiniz ve kalacak yer rezervasyonunuzu ayarladıktan sonra bu güzel ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Karadağ ile birlikte Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Sırbistan’ı da kapsayan vizesiz tur rotası oluşturma imkanınız da var.

2. Adriyatik manzarası

Hırvatistan’ın kıyı şeridi birçok seyahat severin rotasına girdikten sonra aşırı kalabalıktan dolayı özellikle yaz aylarında fiyatlar yükseliyor. Ancak Karadağ’ın deniz kenarındaki büyüsü henüz tam olarak yoğun ilgi altında değil. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan orta çağ esintili Budva ve Kotor şehirleri Karadağ’ın Adriyatik manzaralı muhteşem destinasyonlarından.

3. Rakipsiz yürüyüş rotaları

Karadag-Durmitor

Karadağ tamamen güneşli kumsallarda tembel günler geçirmekten ibaret değil. Bu ülke Avrupa’daki en iyi yürüyüş rotalarının bazılarını sunuyor. Ülkenin adı Crna Gora “Kara Dağ” anlamına gelen kelimeden oluşuyor ve her yerde muhteşem erişilebilir dağlar bulunuyor. Prokletije, Komovi ve Rumija en iyilerinden bazıları, ancak Durmitor Milli Parkı’nın görkemi tartışılmaz.

4. Damak çatlatan yemekler

Balkanlar’da yemekler ağız sulandırıcı bir şekilde lezzetli, ancak ızgara etler bir süre sonra biraz fazla gelebilir. Aynı yağlı yemekler Karadağ’da da bulunuyor ancak menüdeki farklılıklar bölgedeki başka hiçbir yere benzemiyor. Devletin balıkçılık gelenekleri, gerçekten doyurucu ev yapımı yiyeceklerin yanı sıra birçok harika deniz ürünü yemeğinin de bulunabileceği anlamına geliyor.

5. Olağanüstü doğa

Balkanlar’daki herhangi birinin bölgedeki en güzel ülkeyi seçmesini isteyin kendi devletlerini bir numara olarak ortaya koyma ihtimalleri daha fazla. Ancak onlardan doğru cevabı vermelerini isteyin ve hoşnutsuz bir ‘Karadağ’ kelimesi kesinlikle ağızlarından çıkacaktır. Karadağ’ın doğal güzelliği harika ve gerçekten eşsiz Verdant Dağları, muhteşem nehirleri, kanyonları ve her köşesi gerçekten güzel bir manzara sunuyor.

6. İyi şeyler, küçük paketlerde gelir

Ulcinj, Karadağ

Karadağ’ın yüzölçümü, Belçika’nın yaklaşık yarısı kadar, ancak “iyi şeyler küçük paketlerde gelir” eski atasözü bu durumda kesinlikle doğru. Karadağ coğrafyası keşif için mükemmel ve ülkenin otobüs ve trenlerde zaman kaybetmeden sunabileceği çok şey var. Ulcinj’den kuzeydeki Plevlja sadece 250 km uzunlukta, ikisinin arasında kalan inanılmaz doğa Avrupa’nın en iyi yerlerinden.

7. Tarihi duraklar

Osmanlı-Karadağ Savaşı (1876-1878)

Osmanlı İmparatorluğu, tüm Balkan bölgesinde birkaç yüzyıl boyunca hüküm sürdü. Osmanlı’nın bölgede hakimiyet kurduğu dönemde Karadağ’ı Sırbistan, Bosna ve diğer bölgelere göre fethetmenin zor olduğu anlaşıldı. Karadağ’ı ele geçirmenin geçilmez dağlardan dolayı olduğu gerçeği ve yerel halkın uyguladığı savaş taktikleri tüm Balkan coğrafyasına ilham kaynağı oldu. Osmanlı’nın Karadağ’ı ele geçirmeye çalıştığı dönemlerde Karadağlılar Türkleri dağların derinliklerine çekip ölümüne aç kalmalarını sağladı. Karadağ asi tarihiyle gurur duyuyor ve bu özelliğe dair anıtlar ülkenin her yerinde görülebiliyor.

8. Güzel Kotor Körfezi

Adriyatik’in en güzel manzaralı noktalarından olan Kotor Körfezi’ne her yıl binlerce turist akın akın geliyor. Orta çağdan izler taşıyan ve körfez ile aynı ismi taşıyan Kotor şehri, ülkede Budva ile an çok ziyaretçi ağırlayan duraklardan.

9. Yat hayallerinizi gerçekleştirin

Bir yatçının yaşamı çoğumuz için ulaşılmaz olabilir, ancak Karadağ çok makul fiyatlarla bu lüksü sunuyor. Karadağ hakkında “tüm tarihi denizde yazılmış” olduğu söyleniyor. Karadağ’da tekne kiralayarak Adriyatik sularına açılmak ülkeyi ve bölgeyi tanımak için en iyi seçeneklerden. Bu aynı zamanda ülkenin gizli plajlarını ve koylarını keşfetmenin en iyi yolu.

10. Farklı partiler ve renkli gece hayatı

Balkanlar, enerjik gece hayatıyla ünlü ve Karadağ da bunlardan biri. Buradaki en canlı partiler sahilde gerçekleşiyor ve sahilde durmadan dans eden insanlardan daha şaşırtıcı şeyler var. Sunulan birçok yerel dans ve figürü bir kokteyl alarak izlemek de eğlenceli olabilir.

11. Muhteşem bir zirve

Lovčen Milli Parkı’nın tepesinde yer alan, ülkenin en büyük lideri Petar II Petrović-Njegoš’in son dinlenme yeri olan türbe, Karadağ’ın ziyaretçi çeken bir başka durağı. Karadağ tarihinin ve kültürünün devasa bir titanı olan Njegoš kişisel olarak son dinlenme yeri için bu yeri seçmiş. Türbe, ülkedeki en önemli cazibe merkezlerinden birisi ve bu noktadan manzara dikkat çekici.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz