Karadağ’ın En İyi Plajları

Avrupa‘nın şirin ülkesi Karadağ, Adriyatik kıyısındaki Orta Çağ esintili turizm merkezleriyle her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Türk vatandaşlarının Avrupa’da vizesiz seyahat edebildiği az sayıdaki ülkeden biri olan Karadağ, özellikle yaz aylarında deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkan bir merkez.

Zengin bir tarihi geçmişe, etkileyici kültürel güzelliklere sahip olan Karadağ’ın Adriyatik Denizi boyunca uzanan 295 km’lik kıyı şeridinde her biri birbirinden güzel plajları sıralanıyor.

En Güzel Karadağ Plajları

1. Sveti Stefan

Tarihi geçmişi 15. yüzyıla uzanan Sveti Stefan, bir dönem Avrupa jet sosyetesinin buluştuğu can alıcı bir tatil merkeziydi. Marilyn Monroe gibi yıldızların da tercih ettiği Sveti Stefan adası, kırmızı kiremitli binaları, lüks konaklama tesisi ve daracık sokaklarıyla hoş manzaralara sahip. Adanın plajının manzarası ve suyu ise takdire şayan.

2. Murići, İşkodra Gölü

İşkodra Gölü, Arnavutluk ve Karadağ sınırındaki güzel bir tatlı su gölü. 13. yüzyılda, antik Slav krallığının bir parçası olan bölge ve 2011’de UNESCO dünya mirası alanı olarak aday gösterildi. Popüler turistik rotalardan uzak olan bölgenin sakinliği, göl ve sahilinin huzuru muhteşem bir atmosfer sunuyor.

3. Petrovac

Budva Rivierası’nda yer alan turkuaz suları ve eski şehir yerleşimlerine sahip olan Petrovac’taki iki plaj, hem turistler hem de yerli halk arasında popüler. Altın kumlu sahil boyunca uzanan çok sayıdaki çekici kafe, restoran ve turistik mekâna sahip olan bu nokta, yaz aylarında hayat dolu.

4. Dobrec

Sadece Herzeg-Novi, Rose, Zanjice ve Miriste’den tekne ile ulaşılabilen ve turistler arasında daha az bilinen bir yer olan Dobrec, ziyaretçilerine huzurlu bir cennet sunan tenha bir koy. Koyun ziyaretçileri berrak suları ve çakıl taşlı plajla karşılaşıyor. Sahildeki küçük restoran, günlük avlanan taze balıklarla hizmet veriyor ve çeşitli geleneksel ve lezzetli Karadağ yemekleri servis ediyor. Issız bir adadakine benzer manzaralara sahip, Dobrec plajını çok seveceksiniz.

5. Jaz Plajı

Karadağ’ın en uzun ve en canlı plajlarından biri olan Jaz plajı bir aktivite, müzik ve hareket merkezi. Bu alan, her yaz ziyaretçileri çeken canlı bir müzik konseri olan yıllık Sea Dance Festival’e ev sahipliği yapıyor. Plaj, Forbes dergisi tarafından Avrupa’nın en iyi 10 yaz festivalinden biri olarak seçildi.

Plaj temiz, çakıllı ve kafe ve restoranlarla dolu. Sörf, su kayağı ve rüzgâr sörfü gibi çeşitli aktiviteler sunan Jaz beach, su sporlarıyla ilgilenen ziyaretçiler için de ilgi odağı.

6. Lucice

Çok sayıda ziyaretçiyi çekmesine rağmen, Petrovac’taki Lucice Plajı, Karadağ sahilinin rahat ve samimi bir örneği olarak bozulmamış ve el değmemiş durumda. Alan küçük bir koy şeklinde ve çam ağaçları ve zeytinliklerle çevrili. Buradaki sığ su, çocukları mutlu bir şekilde denize girmelerini sağladığından dolayı aileler için ideal bir yüzme noktası.

7. Mala Plaža

Mala Plaža, Tunç Çağı’ndan beri yaşayan ve işleyen eski bir liman olan Ulcinj (Ülgün) kasabasını çevreliyor. İnce beyaz kumları ve geniş bir alanı olan bu plaj, eşsiz Ulcinj kentini keşfetmek veya güneşlenmek için hoş bir mekân. Büyük ölçüde Müslüman nüfusu bölgede ilginç bir doğu esintisi yaşanıyor. Bölgede keşfedilecek çok sayıda güzel cami ve Orta Doğu restoranı var.

8. Bečići

Hareketli Budva kentinden güzel bir yarımadaya bölünmüş olan Bečići Beach, ana plajlardan daha sessiz. Bečići koyu, dağlarla ve kristal mavi sularla çevrili, bazı noktalarda 100 metre genişliğine varan uzun bir kumsal. Kano ve sörf de dahil olmak üzere burada birçok su sporu seçeneği var. Lezzetli dondurma çeşitlerinin tadına bakmadan plajdan ayrılmayın.

9. Mogren

Mogren, engebeli bir dağla iki bölüme ayrılmış altın bir Karadağ plajı. Maceracı gezginler, iki sahili birbirine bağlayan mağarayı keşfedebilir ya da su ile çevrili kayalık araziye tırmanabiliyor. Eski şehirden sadece 150 metre uzaklıkta, ilginç mimarisi ve çeşitli bar ve restoranlarıyla Mogren plajı birçok ihtiyaca cevap veriyor ve dinlenmek için eğlenceli yerler sunuyor.

10. Plavi Horizonti

Luštica Yarımadasında bulunan Plavi Horizonti, aileler arasında popüler olan ve temiz suyu ile ünlü mavi bayraklı bir plaj. Buradaki denizin muhteşem berraklığı, onu şnorkelle yüzme için en iyi noktalardan biri yapıyor. Altın kumlarda rahatlamak isteyen doğa severler için ideal olan sessiz ve huzurlu bir Karadağ plajı olan Plavi Horizonti’de hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

  1. Karadağ’a geçen bahar gittim. Budva’nın sokakları, tarihi binaları, eski kent merkezindeki atmosferi çok hoş. Plajlarını gezme fırsatım olmadı malesef. Yaz aylarında tekrar gitmeli!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like