Karavan Konseptli İlk Glamping Projesi: Mona

1
234

Türkiye’nin karavan konseptli ilk glamping projesi olan Mona Glamping Caravan Suites, Türkiye’nin ilk yavaş şehri Seferihisar merkeze 7 dakika yürüme mesafesinde etrafı mandalina bahçeleriyle çevrili 3 dönümlük yemyeşil bir arazide hizmet veriyor.

Pandemi ile birlikte doğayla baş başa vakit geçirme ve açık hava etkinliklerine olan talepler bir anda yükseldi. Seyahat kültürü de bu değişimden doğrudan etkilenirken geleneksel kalabalık tur gruplarıyla seyahatin yerini daha küçük gruplarla, daha az bilinen destinasyonlar ya da daha az koşturmalı aktiviteler almaya başladı.

Glamping, glamour ve kampçılık sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan bir kelime. Aktivite ile kampçılığı özünde birleştiren glamping, klasik kampçılığı konforla buluşturan yepyeni bir anlayış. 21. yüzyıl seyahat severlerinin sürdürülebilir turizm, konfor, doğa ve aktivite temelinde aradığı birçok şeyi bir arada sunmasından dolayı da son yıllarda glamping özellikle Ege ve Akdeniz sahil şeridinde yükselen trendlerden birine dönüştü.

Türkiye’nin karavan konseptli ilk glamping projesi olan Mona Glamping Caravan Suites, Seferihisar merkeze 7 dakika yürüme mesafesinde, Akarca Plajı’na 3 km, Sığacık Kaleiçi’ne 4 km, Akkum ve Girlen plajlarına 5 km uzaklıkta. İzmir kent merkezinden yarım saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılabilen Mona’da bir gece konaklama şansı bulunca ben de hayatımda ilk kez glamping deneyimi yaşamış oldum.

Masmavi gökyüzünün altında, mandalina, çam ve ladin ağaçlarının arasında 3 dönümlük bir arazide kurulu olan Mona’da 6 sabit özel tasarım karavan, 1 tiny house ve 3 glamping çadırı bulunuyor. Her bir konaklama biriminde özel banyosu ve oturma alanı bulunan Mona’da doğa ve konforu bir arada bulmak mümkün.

2017 Haziran ayında, profesyonel turist rehberleri Kıvanç Koray ve İlaynur Şafak tarafından kurulan Mona Glamping Caravan Suites, Şafak ve Koray çiftinin doğanın ortasında konforlu ve estetik tatil yapma fikri ile kendilerinin özgürlüğün sembolü olarak nitelendirdiği hayallerini süsleyen şirin karavanlarla birleştirmesiyle ortaya çıkmış.

Doğa Dostu İşletme

​1 metreküp bile beton kullanmadan, tamamen doğa dostu (ecofriendly) bir tesis kurmak için yola çıkan Şafak ve Koray çifti, bu tesis için en doğru noktanın İzmir’in şirin ilçesi Seferihisar olduğuna karar vermiş. 2017 yılında dönemin Seferihisar Belediye Başkanı, aynı zamanda da uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Yavaş Şehir) Türkiye Delegasyonu Başkanı Tunç Soyer’den de destek alan çift Mona’yı hayata geçirmiş.

​Mona Glamping Caravan Suites’te glamping kavramına yakışan estetik ve her bir birbirinden farklı tarzlarda 4 şık karavan bulunuyor. Bu karavanlar tasarımlarına göre Classy, Country, Retro ve Rustic isimlerini almış. Birçok dilde ‘bana ait olan’, ‘dilek’, ‘yüce’ ve ‘ay’ gibi anlamlara gelen Mona, çingene lambaları ile süslenen karavanların yıldızların altında güzel bir kadın gibi görünmesinden dolayı tesisin ismine hayat vermiş.

2017 yılında yalnızca 4 karavan ile açılan ve kısa sürede hem sosyal medyada hem de turizm sektöründe büyük ses getiren Mona Glamping Caravan Suites, İstanbul Üniversitesi tarafından da ‘Yaratıcı Turizm Örneği’ seçilmiş.

İlk dört karavanın ardından 2018’de İskandinav tarzıyla Hygge karavanı, 2020’de konteyner küçük ev ‘Tropical Tiny House’ ve 2021 yılında da evcil hayvan dostu ‘Ruby’ karavanla birlikte Mona günümüzdeki halini almış. Yaz sezonunda karavanlara eklenen üç glamping çadırla butik kamp alanı aile işletmesinin sıcaklığıyla hizmet veriyor.

Sürdürülebilir turizme öykündüğümüz şu günlerde Türkiye gibi her anın zorlu değişkenlerle dolu olduğu gibi bir ülkede böyle bir projeye imza atan çifti kutlamaktan başka bir şey gelmiyor elimden. Doğaya zarar vermeden, huzurlu ve sakin bir kamp deneyimi için Seferihisar’daki Mona aklınızın bir köşesinde olsun.

Mono Glamping’e nasıl gidilir?

Mona Glamping Caravan Suites, İzmir’e 50 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 60 km uzaklıkta. İzmir kent merkezinden özel araçla ulaşım için Seferihisar Sığacık Kavşağı’na gelip Sığacık yönüne döndüğünüzde cadde üzerinde 650 metre kadar ilerlediğinizde solda kamp alanını görebiliyorsunuz.

Toplu taşıma ile İzmir’den gelmek isteyenler Fahrettin Altay Metro çıkışından İZTAŞIT ile (975 nolu otobüs ulamışa uğramadığı için daha kısa sürer) Sığacık Yol Ayrımı Durağı’nda inip Sığacık yönünde 650 metre kadar yürüyerek ya da bu noktadan otobüs, taksi ya da dolmuşla Karakılçık Durağı’na gelerek kamp alanının önünde inebilirsiniz.

Mono Glamping İletişim Bilgileri

Mona Glamping Caravan Suites
Adres: Camikebir Mah. Sığacık Cad. No:164 Seferihisar 35460 İzmir      
Rezervasyon ve bilgi: +90 (541) 814 09 14 +90 (232) 214 09 14
E-posta: info@monacamp.com
Web: https://www.monacamp.com/

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz