Karşıyaka’nın Gizemli Kadını

3
298

İlk kez bir şantiye açılışında rastladım ona.

Mağrur bakışları ile ortamı süzüp, organizasyonun en başından sonuna etkinliği en iyi gören noktaya konuşlanıp etrafına adeta terör estirdi.

Kendini dış seslere kapatıp, militanlığa varan Karşıyaka sevdasıyla ön saftan takip etti tüm olup biteni.

Hem sınıf, hem meslek hem de iş arkadaşım Yasemin’i, oturduğu sandalyenin önünde fotoğraf çekmeye (görevini yapmaya) çalıştığı için azarlarken kendinden geçince, o yüz ifadesi kazındı zihnime.

Başındaki tacı, elindeki promosyon çantası ile bir yerlerden taşıma yöntemle tören alanına getirilen kadınların ortak heyecanı oldu benim nezdimde.

Aynı etkinliği izlemeye gelen konuklara hediye edilen Türk bayraklarından üçer beşer aldı. Biri hariç tüm bayrakların sopalarını çıkardıktan sonra çantasına doldurdu. Partinin kadın kollarının düzenlediği birliktelik kamplarından tanıdığı kadınları ateşleyen, coşturan, ellerdeki bayrakları daha da sertçe sallandıran kadın oldu. Tüm beden dili ve çevreye olan öfkesi de bu ateşleme gücünden kaynaklanıyordu sanırım.

Açılış töreninin hemen ardından vatandaşlara pilav ayran dağıtan ikram aracının önünde de o vardı. Sırayı düzenlemeye çalışırken kaos yarattı, önüne arkasına kim geldiyse çığlıklarından nasibini aldı.

O örgüte en çok sahip çıkandı.

Naif Yasemin’i sıradan çıkardı, bir tabak pilavı almasına engel oldu.

Kadının hareketlerini ürkütücü bulan Yasemin uzaklaşmayı tercih etti, mücadele yerine…

Güldükçe gülesim geldi ama kadının özverisine anlam veremedim.

tac (1)

Unutulmazlar arasına ismini yazdırdı

Eylemlerine ilk kez 2 yıl önce Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği bir açılış töreninde denk geldiğimiz bu kadını unutmak mümkün değil elbet.

Geçen iki yıldan bugüne zaman zaman bizzat takip ettiğim, zaman zaman ise basın bültenleri aracılığı ile gözlemlediğim Karşıyaka Belediyesi etkinliklerinin hepsinde bu kadına denk gelince yazmak şart oldu.

Tavrına, tarzına, azmine, takipçiliğine, coşkusuna söyleyecek hiçbir şey yok.

tac (2)

Kah bir mahalle-belediye buluşmasında en önde, kah başkan-muhtar toplantısında törenin orta yerinde…

tac (3)

Uğur Dündar’ın konuşmacı olduğu bir belediye etkinliğinde Dündar’la fotoğraf çekilen kadınların en arkasından kafasını homurtuları eşliğinde çıkaran da bu kadın.

tac (4)

Güzelbahçe Payamlı Bardacık Festivali’nde belediye başkanları zeybek oynarken başkanların bir nefes yanında alkış tutan da bu kadın, başındaki o nadide tacıyla…

tac (5)

Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu’ndaki Türk Sanat Müziği dinletisinde promosyon karton çantasıyla en ön koltukta tempo tutan da bu kadının ta kendisi.

tac (6)

Belediye meclis üyelerinin en ön sırayı doldurduğu bir etkinlikte ise engelli izleyicinin bulunduğu bölümün hemen arkasında.

tac (7)

Karşıyaka Vapur İskelesi’nin önünde belediye başkanı ve milletvekillerinin karıştırdığı aşure kazanının hemen arkasında, çok stratejik bir noktada da görmek mümkün taçlı hanımefendiyi…

Bazen taktı mı takıyor insan… Belediye etkinliklerini kabusa çeviren ve her etkinlikte ilk günkü heyecanından hiçbir şey kaybetmeyen bu kadınla tanışmak isterseniz lütfen Karşıyaka Belediyesi’nin davetlerine katılın…

O zaman hissedip de kelimelere dökemediğim daha birçok duyguyu çok daha iyi anlayacaksınız.

3 YORUMLAR

  1. Tespitiniz çok yerinde efendim. Ben güzelbahçe belediyesinde çalışan bir işçiyim. Payamlı köyü etkinliğinde görevim gereği ücretsiz poşu dağıtmaktaydım. sıraya girmeyip elimdeki poşuya saldırmaya başladı bu arada da elinde cam bardakta çay tutuyordu. Poşuyu çekiştirmesine tepki gösterince elindeki sıcak çayı bacağıma boce etti ve bacağımın yanmasına sebep verdi.
    Bir poşu için değermiydi canımı yakmaya dediğimde evet değer dedi.
    Akli dengesinin yerinde olmadığını düşündüğüm bu kişinin bence başka insanlara da zarar vermemesi için bu tür ortamlardan uzaklaştırılması gerektiğini düşünmekteyim.
    Her ne kadar çoşkulu olursa olsun…… iyi mesailer, iyi görevler..

  2. Sen bugra bey kadındaki enerjiyi ve çoşkuyu görememişsin yazık sana. Kadın her etkilige katılıyor bu suçmu böyle insanları yedirtmeyiz sana akıllı ol …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here