Katar Gezilecek Yerler

Kornis-Katar

Orta Doğu‘nun en gelişmiş ülkelerinden Katar, modern ile geleneksel yaşamı bir arada buluşturan bir görünüme sahip. Katar’ın başkenti Doha, onlarca farklı ülkeden insanın bir arada yaşadığı bir dünya kenti.

Arap Yarımadası’nın doğusunda, Basra (Pers) Körfezi’nin kuzeyine uzanan 11.500 kilometrekarelik bir yarımadadan oluşan Katar’ın 563 km’lik kesintisiz kıyı şeridi bulunuyor. Tarihi yerleri, çarşıları, gökdelenleri, müzeleri, park ve bahçeleriyle Katar gezilecek yerler açısından oldukça zengin.

Katar Gezilecek Yerler

1. Corniche

Doha Körfezi’ni çevreleyen, 7 km uzunluğundaki Corniche (Korniş) Türkiye‘de örneğini gördüğümüz sahillere benziyor. Fransızca anlamı kıyı olan Corniche, kesintisiz yürüyüş alanları, bisiklet yolları, park ve bahçeleri ile Doha şehir merkezinden West Bay denilen gökdelenler bölgesine kadar uzanıyor. İslam Eserleri Müzesi’nin de yer aldığı Corniche kıyısında geleneksel ahşap Arap yelkenlileri görsel şölen yaşatıyor.

2. Souq Waqif 

Souq-Waqif-Doha

Souq Waqif, Doha’da yerel kültürü deneyimleyebileceğiniz en güzel yer. Ticaretin kalbinin attığı çarşıda iğneden ipliğe her türlü ihtiyacı bulmak mümkün. Mevsimlik lezzetler, baharat çeşitleri, giysi, hediyelik eşya, yiyecek-içecek ve aklınıza ne gelirse küçük pasaj ve ara sokaklarda keşfedilmeyi bekliyor. Orta Doğu yansımaları taşıyan sokaklarda farklı konsepteki kafelerde oturup günün yorgunluğunu atmak, insanları izlemek bile oldukça keyifli.

3. İslam Eserleri Müzesi

Islam-Eserleri-Muzesi

İslam Eserleri Müzesi (Museum of Islamic Art), İslam dünyası sanatının en iyi örneklerini İslam’ın doğuşundan günümüze dek kronolojik bir sırayla sunuyor. Dünyanın sayılı müzeleri arasında gösterilen yapı, Çinli ödüllü Mimar IM Pei’nin imzasını taşıyor. Müze sürekli değişen özel sergi programlarıyla dikkat çekici koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. West Bay manzaralı müze kafesinde saatler geçirseniz de canınız hiç sıkılmıyor. Müzedeki kalıcı eserler ücretsiz, geçici sergiler için ise ekstra ücret talep ediliyor.

4. Pearl-Qatar

Qatar-Pearl

West Bay sahilinin açıklarında Avrupai bir görünümle inşa edilen Pearl-Qatar, Doha’nın yapay adalarından. Akdeniz esintili marinalar, rezidanslar, alışveriş merkezleri, villa ve evlerin yer aldığı Pearl, Katar’da yabancıların mülk edinebildiği ilk yer olarak kayıtlara geçmiş. Dünyaca ünlü markalar ve restoranların sıralandığı bölgede lüks ve ihtişamı yakından hissedebiliyorsunuz.

5. Katara Kültür Köyü

Katara-Kultur-Koyu-Katar

Katara Kültür Köyü (Katara Cultural Village), Katar’da sanata verilen önemin en iyi yansıtıldığı bölge. Bölgenin mimari mirasının yenilikçi anlayışla ele alındığı köyde farklı sanat dallarına ait atölyeler, tiyatro, performans mekanları, dünya mutfağının temsilcisi restoranlar ve halk plajı bulunuyor.

6. Al Zubarah Arkeoloji Kazı Alanı

Qatar-Al-Zubarah-Fort

Katar’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tek tarihi bölgesi olan Al Zubarah Arkeolojik Kazı Alanı, Doha’nın kuzey batısında Doha’ya yaklaşık 110 km’lik bir mesafede yer alıyor. Denizden Bahreyn’i gören bölge, 60 hektarlık geniş bir alanda kurulu. 18 ve 19. yüzyıl yerleşim planlarının kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerini yansıtan Al Zubarah’ta aslına uygun şekilde restore edilen kale ve ziyaretçi merkezi konukları ağırlıyor. Hint Okyanusu’na uzanan inci ticaretinin en önemli duraklarından biri olan Al Zubarah’ta kazı çalışmaları devam ediyor.

7. Khor Al Adaid

Katar-Col-Deneyimi

Doha’nın güneydoğusunda şehir merkezinden yaklaşık 60 km mesafede bulunan Khor Al Adaid bölgesi, Sealine Çölü olarak da bilinen doğa harikasıyla çekim merkezi. Kendine özgü ekosistemi ile UNESCO tarafından da tanınan bir doğal koruma alanı olan bölgenin bir kısmında hiç yol yok. Yolun bittiği bölümden itibaren 4X4 tipi araçlarla kum tepeleri üzerinden macera dolu bir yolculuk başlıyor. Dünyada denizin çölün kalbine kadar ilerlediği ender yerlerden olan bu bölgede yılın belli dönemlerinde alçak kesimler deniz suyuyla doluyor.

8. İslam Kültür Merkezi

Islam-Kultur-Merkezi-Doha

İslam Kültür Merkezi (Islamic Cultural Center), 2009 yılına kadar aynı zamanda ülkenin en büyük camisi unvanını da taşıyan Abdulla Bin Zaid Al Mahmoud İslam Kültür Merkezi ismiyle de tanınıyor. Yerel halk yapıya ‘fanar’ (fener) diyor. İçerisinde kütüphane, toplantı salonları bulunan merkezde İslam alanında bilimsel çalışmalar ve sosyal etkinlikler yapılıyor.

9. İmam Muhammed b. Abd el-Wahhab Camii

Doha-Abd-el-Wahhab-Cami

Katar’ın en büyük camisi olan İmam Muhammed b. Abd el-Vahhab Camii, Katar Milli Camisi olarak da biliniyor. Adını Vahhabi mezhebinin kurucusu Muhammed b. Abd el- Wahhab’dan alan cami 2011 yılında Katar Emiri tarafından açıldı. Kumtaşı ile inşa edilen caminin 99 kubbesi ve 1 minaresi var. 30 bin kapasitesiyle yalnızca Katar’ın değil bölgenin de en büyük camileri arasında gösterilen dini yapının yemyeşil bahçesi sosyal donatı alanı olarak da kullanılıyor.

10. Banana Island

Doha-Banana-Island

Doha’dan 25 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşılan Banana Island, Doha çevresindeki tek doğal ada. İsmini muz şeklinde olmasından alan ada üzerinde resort hotel, spa ve masaj merkezi, helikopter pisti, bowling ve sinema salonu, 800 metre uzunluğunda doğal plaj, 100 metrelik lagün havuz, restoran, golf sahası, voleybol ve basketbol pisti bulunuyor. 141 oda, süit, havuzlu villalardan oluşan konaklama seçeneğiyle daha çok üst segmentte bir tatil deneyimi yaşatan adaya günübirlik ziyaret de yapılabiliyor.

Türkiye‘den yalnızca 4 saatlik bir uçuş mesafesinde olan Katar, gezilecek görülecek yerleriyle birkaç günden daha fazla zaman ayırmanızı gerektiren bir ülke. Katar’ın başkenti Doha ve çevresinde görülecek ve ziyaret edilecek onlarca durak var.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like