Katar’la İlgili Bilmeniz Gereken 15 Şey

3
7613

Orta Doğu‘nun en küçük devletlerinden Katar, hakkında çok şey bilmediğimiz bir ülke. Arap coğrafyasına ait onca önyargı ve olumsuz düşünce ile sağlıklı bir değerlendirme yapılamayan Katar’ı ziyaret ettikten sonra öğrendiğim, deneyimlediğim ve gördüklerimden Katar’la ilgili bilmeniz gereken şeyler listesini oluşturdum.

Katar’la İlgili Bilmeniz Gereken 15 Şey

1. Dünyanın en güvenli ikinci ülkesi

Katar, Golden Visa 2015 Dünya Güvenlik İndeksi araştırmasına göre dünyadaki en güvenli ikinci ülke. Sıralamanın zirvesinde Singapur, üçüncü sırasında ise İsviçre yer alıyor. Ülke aynı zamanda Orta Doğu’nun en istikrarlı ikinci yeri. Kırılganlık Endeksi 2015 Raporu’nda bölgede Katar’ın önüne kılpayı da olsa geçebilen tek yer Birleşik Arap Emirlikleri.

The-Pearl-Qatar-Doha

2. Dünyanın en zengin ülkesi

Dünyada kişi başına düşen en yüksek milli gelire (GSYİH) sahip ülke Katar. Factbook 2015 raporuna göre bu tutar 145.000$.

3. Sabit kur uygulanıyor

Ülkede uzun yıllardır sabit kur uygulaması geçerli. Milli para birimi olan Katar Riyali (QR ya da QAR) ABD Doları karşısında 3.64’e sabitlenmiş durumda. 1$=3.64 QAR

4. Qatar Airways farkı

Ülkenin en değerli markalarından Qatar Airways, 150’den fazla destinasyona uçuyor. 6 kıtadaki bağlantı noktalarıyla Doha’yı bölgenin en önemli aktarma merkezine dönüştüren hava yolu şirketi her yıl farklı kategori ve yarışmalarda ödül topluyor.

5. Misafirperverlik öne çıkıyor

Körfez ülkeleri içinde misafir memnuniyetiyle öne çıkan Katar, ziyaretçilerini ülkelerine gülümseyerek uğurluyor. Başta konaklama olmak üzere farklı sektörlerde çalışan herkesin bir an bile somurtmadığı ülke, hizmetler açısından kaliteli bir altyapıya sahip.

Souq-Vaqif-Doha

6. Teknoloji her yerde

Yalnızca Arap dünyasında değil dünyada da teknolojik yatırım, alt yapı ve gelişimin olduğu ülkelerin başında gelen Katar’da nüfusun %91,5’inin internet erişimi bulunuyor. Hane halkının %98’inin internet bağlantısı kullandığı ülke, bu özellikleriyle zirvede.

7. Eğitime yatırım

Son yıllarda eğitime yapılan yatırımlarla öne çıkan Katar’da dünyaca ünlü 7 üniversite bulunuyor. Son teknolojiye sahip araştırma merkezleri, laboratuarlar ve tesislere sahip ülkede öncelikli hedef bölgenin maruz kaldığı beyin göçünü tersine çevirmek.

8. Spor ülkesi

Ülkede spora verilen önem uluslararası çaptaki organizasyonların da ilk kez Arap coğrafyasına gelmesini sağlamış. 2019 yılında 17. Atletizm Dünya Şampiyonası, 2022 yılında FIFA Dünya Kupası, 2023 yılında ise FINA Dünya Yüzme Şampiyonaları Katar’da düzenlenecek.

9. Organizasyonlar ülkesi

Uluslararası organizasyon, sempozyum, etkinlik ve siyasi toplantılar konusunda uygun bir altyapı ve deneyime sahip Katar bugüne kadar 20. Dünya Petrol Kongresi, BM İklim Değişikliği Konferansı (COP18) ve İnovasyon Dünyası Bilim Dünyası Alanları ve Bilim Dünyası Alanları Konferansı (IASP 2014) dahil olmak üzere büyük ölçekli uluslararası konferans ve etkinlikleri başarıyla gerçekleştirdi.

Qatar-Corniche

10. En çok harcama sağlığa

Orta Doğu’da en çok sağlık harcamasına sahip ülke unvanını taşıyan Katar’da halkın %90’ı sağlık hizmetlerinden memnun. Kaliteli sağlık hizmeti, 5 yıldızlı otel konforundaki hastaneler ve nitelikli sağlık personeli ülkedeki yatırımları yansıtıyor.

11. Turizmde hızlı büyüme

Katar, dünyada turizm alanında en hızlı gelişme gösteren ülkeler arasında. 2010-2015 yılları arasında turizm ülkede ortalama yüzde 11,5 oranında büyüme kaydetmiş durumda.

12. Medyada El Cezire markası

Orta Doğu’nun en büyük medya şirketi El Cezire’nin merkezi Doha’da. Kurumun dünyanın farklı bölgelerinde 80 ofisi bulunuyor.

13. Ticaretin önü açık

2016 yılının başında alınan kararla ülkenin serbest bölgesi Manateq kapılarını yatırımcılara açtı. %100 yabancı sermaye giriş izni de dahil olmak üzere vergi ve şirket kurulum kolaylıkları getirilerek ticaret hacminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Qatar-Al-Zubarah-Fort

14. Arap mirasının temsilcisi

UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan Al Zubarah Kalesi ve Arkeolojik Kazı Alanı, Katar’dan listeye giren tek yapı. Bölgede stratejik bir öneme sahip olan Al Zubarah Kalesi, müzesi ile tarihe ışık tutuyor.

15. Türkiye sevgisi üst seviyede

Katar sokaklarında dolaşırken Türk olduğunuzu söylediğiniz an herkesin bakışı ve tepkileri değişiyor. Heyecanlanan ve sevgisini dile getirenler Türkiye ile Katar ilişkilerinin ne kadar iyi olduğunu ve bundan duydukları memnuniyetle ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalışıyor.

Hakkında fazlaca bilinmeyene sahip olduğumuz Katar, ancak gerçekleştirilecek bir ziyaretin ardından tanınabilecek bir ülke. Orta Doğu’nun en hızlı gelişen ülkeleri arasındaki bu keyifli destinasyonu keşfetmek için harekete geçin!

3 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz