Kaynaklar Nerede, Kaynaklar’a Nasıl Gidilir?

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar, bölgenin turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. İlçenin en popüler köylerinden biri olan Kaynaklar, adını bir zamanlar akan kaynak sularından alıyor.

Nif Dağının eteklerinde bulunan köy kendine has özellikleri ile dikkat çekiyor. Doğa ile iç içe geçmiş durumda olan Kaynaklar Köyü; özellikle kampçıların akınına uğruyor. 

Kaynaklar Köy Meydanında Yer Alan Kunduracı Çınarı Tabiat Alanı’nın çevresinde çok sayıda çay bahçesi bulunuyor

Köy meydanında bulunan 1000 yıllık çınar ağacı Kaynaklar’ın sembolü olmuş durumda. Görenleri şaşırtan ağacın altında bir şeyler içerek keyifli sohbetler yapabilirsiniz. Kaynaklar Köyü, kuş cıvıltıları, bol oksijeni ile Buca’nın en güzel köyleri arasında yerini alıyor.

Kaynaklar nerede? 📍

Kaynaklar ile İzmir kent merkezi arasında 25 km’lik bir mesafe bulunuyor. 35 dakikalık kısa bir yolculuk sonunda kent merkezinden Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. Kent merkezinden Kaynaklar’a gitmek için Yeşildere ya da Buca çevre yolunu kullanabilirsiniz.

Kaynaklar’a Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Kaynaklar’a ulaşım

İzmir’den Kaynaklar’a Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezi ile Kaynaklar arasında 25 km’lik bir uzaklık bulunuyor. Özel aracınız ile 35 dakikalık bir yolculuğun sonunda Konak kent merkezinden Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. Kent merkezinden Kaynaklar’a özel araç ile ulaşım oldukça kolay ve hızlı.

Kaynaklar’a gitmek için Yeşildere Caddesini kullanarak Buca çıkışını kullanabilir; Buca ilçe merkezinden kuzeye doğru ilerleyerek Tınaztepe üzerinden Kaynaklar tabelasını takip ederek hedefinize ulaşabilirsiniz.

✔︎ İstanbul’dan Kaynaklar’a Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Kaynaklar arasında 488 km’lik bir mesafe bulunuyor. 5 saat 6 dakikalık bir yolculuğun sonunda İstanbul’dan Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Kaynaklar’a gelmek için Bursa, Balıkesir, Manisa rotasını izlemeli ve Çeşme/Aydın yönünde İzmir Çevre Yolu’nu kullanarak Kaynaklar çıkışını kullanmalısınız.

✔︎ Ankara’dan Kaynaklar’a Nasıl Gidilir?

Ankara ile Kaynaklar arasında 597 km’lik bir mesafe bulunuyor. 7 saat 15 dakika içinde Ankara’dan Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. Afyon/Uşak yolunu takip edebilir, Manisa Turgutlu yolu üzerinden İzmir Çevreyolu’nu kullanarak Kaynaklar yönündeki çıkışı kullanabilirsiniz.

Kaynaklar Köy Meydanında yerel üreticilerin satış yaptığı çok sayıda tezgah bulunuyor

2. Uçakla Kaynaklar’a ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kaynaklar’a kolayca ulaşabilirsiniz. Gaziemir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı’nı ile Kaynaklar arasında 20,7 km mesafe bulunuyor. Havalimanı’ndan Kaynaklar’a 22 dakikada ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kaynaklar’a toplu ulaşım bulunmuyor. Havalimanından araç kiralayarak Kaynaklar’a kolayca ulaşabilir ya da dilerseniz havalimanı önünde bulunan duraklardan taksiye binebilirsiniz. Taksi ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kaynaklar’a gitmek için ortalama 650 TL civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

3. Dolmuşla Kaynaklar’a ulaşım

Buca’dan Kaynaklar’a dolmuşla ulaşım alternatifi bulunuyor. Buca’dan Kaynaklar’a dolmuş her 30 dakikada bir kalkıyor. İlk dolmuş 07.00’de, son dolmuş ise 22.30’da kalkıyor.

Özellikle hafta sonları kahvaltıya gelmek isteyenlerin tercih ettiği dolmuşlar gün boyu yoğun oluyor. Dolmuşların hareket noktası ise Hasanağa Bahçesi’nin Üçkuyular Meydanı’na yakın olan bölümü.

4. Şehirlerarası otobüsle Kaynaklar’a ulaşım

Ülkenin pek çok yerinden şehirlerarası otobüsle İzmir’e gelebilir ve Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. İzmir Otogarı’ndan Kaynaklar’a direkt sefer bulunmuyor. Ancak Otogar’dan kalkan 277 numaralı belediye otobüsü ile Bağ Arası durağında inebilir, ardından da duraktan geçen 177 numaralı belediye otobüsüne binerek Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz.

Otogar’dan kalkan 277 numaralı belediye otobüsü haftanın 7 günü ortama 40-45 dakikada bir sefer yapıyor. 06:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Bağ Arası – Kaynaklar arasında aktarma görevi gören 177 numaralı belediye otobüsü ise 1 saat 30 dakikada bir hizmet veriyor. Otobüsler haftanın 7 günü çalışıyor.

Belediye otobüslerine binerken 120 dakikalık aktarma hakkında faydalanmak için İzmirim Kart sahibi olmanız avantaj sağlayacaktır.

İzmir Otogarı’ndan Kaynaklar istikametine gitmek için yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler 5,00 TL, 60 Yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11,52 TL ödeme yapıyor. 120 dakika içinde 1. aktarma için yetişkinler 6,52 TL ödeme yaparken, öğrenciler, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler ödeme yapmıyor.

Ayrıca indirimli biniş hakkı sunmayan VISA ve Master card logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya Bilet 35 kontörlü kartla da metro ve ESHOT otobüslerine biniş yapabilirsiniz.

Kaynaklar Köy Meydanı, Buca, İzmir

5. Belediye otobüsü ile Kaynaklar’a ulaşım

Belediye otobüsü ile şehir merkezinden Kaynaklar’a belediye otobüsü ile direkt ulaşım imkanı bulunmuyor. Kaynaklara gitmek için öncelikli olarak Buca’nın Adatepe mahallesine gelerek burada bulunan Adatepe durağından 177 numaralı belediye otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Adatepe’den Kaynaklar’a giden otobüsler haftanın 7 günü hizmet veriyor. Adatepe’den hareket eden otobüsler 07:45’ten 19:45’e kadar her 90 dakikada bir hareket ediyor. Kaynaklar’dan hareket eden otobüsler ise 07:00’den 20:40’a kadar her 90 dakikada bir hizmet veriyor.

Hat üzerinde yapılan seferlerde İzmirim Kart geçiyor. Ayrıca indirimli biniş hakkı sunmayan VISA ve Master card logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya Bilet 35 kontörlü kartla da metro ve ESHOT otobüslerine biniş hakkı bulunuyor. Hat üzerinde yapılan seferlerde yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler 5,00 TL, 60 Yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11,52 TL ödeme yapıyor.

120 dakika içinde 1. Aktarma için yetişkinler 6,52 TL ödeme yaparken, öğrenciler, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler ödeme yapmıyor. Ayrıca indirimli biniş hakkı sunmayan VISA ve Master card logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya Bilet 35 kontörlü kartla da metro ve ESHOT otobüslerine biniş yapabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like