Kedi Severler İçin En İyi 5 Destinasyon

Kediler, dünyanın en sevimli canlılarından. Sosyal medya, sevimli kedi videolarıyla dolu. Dünyada birçok kişi evinde kedi besliyor, önemli bir kesim ise kedi beslemek istiyor. Türkiye ve Yunanistan gibi ülkeler sokak kedileriyle ziyaretçilerini şaşırtırken, Amerika’da kedi filmleri festivali düzenleniyor, bazı dünya şehirlerinde ise kedilerin öncelikli olduğu özel bölgeler bile var.

Her kedi severin kalbinin daha hızlı atmasına neden olan dünyanın farklı köşelerindeki kedigen kentler, seyahat severlerin kedilerle karşılaşabileceği muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor. Türkiye’den Yunanistan’a, Çin’den Malezya’ya dünyanın kedi sever şehirleri bu listede.

Dünyanın Kedi Sever 5 Şehri

1. İstanbul

İstanbul, iki kıtanın birleştiği, üç imparatorluğa başkentlik yapmış kadim şehir. İstanbul, günümüzde sokak kedileriyle nam salmış vaziyette. Yurt dışından gelen turistler özellikle, yedi tepeli kentin her yerinde karşılarına çıkan kedileri fotoğraflamaya bayılıyor. Özellikle de kartondan yapılmış kedi kulübeleri ve sokak aralarındaki su kaplarıyla kedilerin hakimiyetini ilan ettiği Cihangir’de. Bu semtin ünlü kafelerinde otururken, bir anda kucağınıza bir kedi zıplayıverirse şaşırmayın.

2. Kuching

Kuching, Malay dilinde kedi şehri anlamına geliyor. Malezya’nın en temiz kentinin her köşesinde karşınıza bir kedi heykeli çıkıyor. Devasa bir kedi ağzından girilen Kedi Müzesi’nde bir eski Mısırlılardan döneminden kalma mumyalanmış bir kediyi yakından görme şansınız var. Kediler üzerine kurulu dinler ve bu dört ayaklıların tarihi üzerine çalışmalar yürüten araştırma merkezi de kentin simgelerinden biri. Tabii buraya kadar gelmişken dükkanlarda ve seyyar tezgahlarda satılan sayısız kedili objelerden almadan eve dönmek olmaz.

3. Kotor

Kotor, Karadağ‘ın popüler turizm merkezlerinden. Hatta UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehrin amblemini bile bir kara kedi süslüyor. Oteller, restoranlar, parklar… Kediler her yerde! Tabii kentte bir kedi müzesi bulunuyor. Sadece kedili ürünlerin satıldığı hediye dükkanından alışveriş yaptığınızda ise gelirin bir kısmı kedilerin bakımı için kullanılıyor.

4. Tokyo

Tokyo, Japonya’nın başkenti. Kent, sayısız kedi kafeleri yüzünden ‘kedilerin başkenti’ olarak da biliniyor. Zira kişi nüfus yoğunluğu nedeniyle genelde evler bir başka canlıyla paylaşılamayacak kadar küçük. Pati severler de kafelerde kedilerle özlem gideriyor. Kedilerin peşine düşüp Japonya’ya gelenlere bir başka önerimiz ise kişi başına tam altı kedinin yaşadığı Aoshima Adası.

5. Ypern

Ypern, Belçika‘nın batısında, Fransa sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Kedi severler Belçika’nın Ypern kentini mayısta ziyaret etmeli, çünkü 1955 yılından bu yana her mayıs ayının ikinci pazar günü burada kedi festivali düzenleniyor. Şaşaalı festivalde halk kedi, fare, cadı veya Ortaçağ kostümlerine bürünüyor; kent, süvarilerin, orkestraların ve kedi kuklalarının geçit törenine sahne oluyor.

Bonus: Atina

Atina, Yunanistan‘ın başkenti. Avrupa medeniyetine ve demokrasisine hayat veren şehir tarihi yapıları, canlı sosyal yaşamı ve leziz yemekler sunan restoranlarının yanı sıra kedileriyle de ünlü. Her an her yerde karşınıza çıkabilen kediler Atina kentinin doğal bitki örtüsü olarak kabul ediliyor. Buzdolabı süsünden bez çantaya, biblolardan yiyeceklere kadar birçok objede kedi figürlerine rastlamak mümkün.

Bonus: İzmir

İzmir, Türkiye’nin batısında, ülkenin Batıya açılan modern yüzünü temsil ediyor. Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan kentin dört bir yanında şirin kedilerle karşılaşabiliyorsunuz. Beyaz badanalı evlerin sıralandığı daracık Sığacık sokaklarından Alaçatı’ya, kent merkezinden UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Efes Antik Kentine kadar İzmir’in ziyaretçilerini kediler misafir ediyor.

Kedilerle aranız iyiyse ve seyahatinize kedilerin eşlik etmek istiyorsanız dünyada sevimli kedilerle öne çıkan kentleri seyahat programınıza eklemeniz şart.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like