Kekova Tekne Turları Hakkında Bilgiler

Kekova, Akdeniz‘in doyumsuz maviliğinin tadını çıkarabileceğiniz, ülkemizde mavi yolculuk denildiğinde ilk akla gelen rotalardan biri. Antalya‘nın Demre ilçesi yakınlarında, Kaleköy ve Üçağız açıklarında küçük ve kayalık bir ada olan Kekova, coğrafi konumuyla tarihi ve doğal güzelliklerin kesiştiği, ılıman iklimi ile yılın her dönemi tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir güzellik.

Noel Baba olarak tanıdığımız Aziz Nicholas’ın bir dönem yaşamını sürdürdüğü ve gömüldüğü St. Nicholas Kilisesi, Myra Antik Kenti ve Andriake Antik Kenti gibi değerleriyle antik çağlardan günümüze çok zengin bir yerleşim yeri olan bölgede konumlanan Kekova, doğa, tarih ve kültürel mirasın izini takip etmek için en az 3-4 gün ayrılması gereken bir merkez.

Kaleköy ve Üçağız köylerinin açıklarında yer alan Kekova Adası ile birlikte ada ve kayalıkların çevresindeki bölge Kekova olarak adlandırılıyor. Kekova, bir bölümü Akdeniz’in serin suları altında kalan kaya mezarları, antik batık kentleri, Akdeniz parıltısını hissedebileceğiniz bakir koyları ve göz alıcı yeşilliğiyle insanın zihninin sınırlarını zorluyor.

Kekova tekne turları, henüz katılmayanların bile ‘mutlaka bir gün deneyimleyeceğim’ diyerek yapılacaklar listesine eklediği bir aktivite. Kaş, Göcek ve Fethiye gibi noktalardan konaklamalı, birkaç gece süren mavi yolculuklarla da deneyimleyebileceğiniz Kekova tekne turlarının en yaygın kullanılan kalkış noktası biri Kaş.

İlkbahar aylarından itibaren başlayıp eylül sonuna kadar devam eden Kekova tekne turları ile bölgenin güzelliklerine tanık olabilir, tatilinizde unutamayacağınız bir anı olarak saklayabilirsiniz. Kaş’ta özel tekne kiralayıp, kalabalıklardan uzak, dilediğiniz koyda vakit geçirebileceğiniz kendinize özel mavi tur veya günübirlik tur yapabiliyorsunuz.

📌 Kekova tekne turlarını hem günübirlik hem de konaklamalı olarak sunan Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. ☎️ +90 (542) 731 23 58 👍

Kekova günübirlik tekne turları 120TL’den başlıyor. Bu tekne turlarında katılımcı sayısı teknenin boyutuna göre 40-120 kişi arasında değişiyor. Küçük bir grupla özel tekne kiralamak isterseniz ise günlük tekne kiraları 950TL’den başlıyor.

Kendinize özel konaklamalı mavi tur seçeneğinde ise gecelik tekne kirası 1.900TL’den başlıyor. boattripturkey.com web sitesinin teknelerimiz sayfasında teknelerin özellikleri, fiyat ve rezervasyon sekmesinde de her bir teknenin hangi sezonda ne kadar fiyata olduğuna dair bilgiler yer alıyor. Sitede yer alan WhatsApp butonuna tıklarsanız hızlıca uygulama üzerinden sorularınız sorabiliyorsunuz.

Olimpos ya da Kaş’ta konaklayanlar için de Kekova tekne turu organizasyonu ile uğraşanların özel servisleri var. Konakladığınız otelden 08.00-08.30 gibi alındıktan sonra Demre Çayağzı’ndan tekne turuna katılıyor, Myra Antik Kenti gezisiyle birlikte otelinize geri dönüyorsunuz.

Kekova Tekne Turları

1. Günübirlik Kekova Tekne Turları

Günübirlik Kekova tekne turları, Kaş’ın hemen önündeki limandan kalkıyor. Kaş’ta günübirlik tekne turu düzenleyen kooperatife bağlı onlarca tekne var. Kaş çıkışlı Kekova tekne turu Kaş’tan 09.30’da başlıyor. Günübirlik teknelerin yolcu kapasitesi ise büyüklüklerine göre 40-120 kişi arasında değişiyor.

Bir çoğu çok gürültülü müzik çalıyor ve yer sıkıntısı olmasına rağmen full kapasite misafir ağırlıyor. Tekne seçerken nezih ortam sunan, gürültüsüz, her misafire alan ayırılmış turları tercih edin. TripAdvisor yorumlarına bakın mutlaka.

Kaş Çıkışlı günübirlik tekne turunda Ergun kaptan öncel Çamlık Koyu‘na uğruyor. Diğer adı ile İnönü Koyu maviliği, berrak suyu ile çok güzel. Burada çay ve kek ikramı var. Akvaryum Koyu ise ikinci mola yeri. Yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası Akvaryum koyunda siz denizde yüzerken öğlen yemeği hazırlığı yapılıyor.

Öğlen yemeğinde menüleri çok zengin. Ev yapımı zeytinyağlılar, balık ya da tavuk ızgara, köfte, makarna, bulgur pilavı ve salata çeşitlerinden oluşan menüleri pek leziz. Yemekler masanıza servis ediliyor, masalar pandemi kurallarına göre revize edilmiş, cam panelle ayrılmış.

Yemek sonrası Kekova’ya doğru yola çıkılıyor. Kekova Adası’nda ziyaret edilen ilk nokta ise Kekova Batık Şehir. Kekova Batık Şehir’de antik dönemde yaşanan büyük depremle sulara gömülen, adanın kıyısında yaklaşık 500 metre boyunca uzanan, bir bölümü suların altındaki antik şehir yapılarını görüyorsunuz. Birinci derecede arkeolojik koruma bölgesi olan Kekova Batık Şehir’de yüzme ya da dalış aktivitelerine izin verilmiyor.

Kekova Batık Şehir’den sonraki durak Simena Kaleköy. Kaleköy’e yanaşan tekne bir saat serbest zaman vererek adayı keşfetmenizi kolaylaştırıyor. Demre’ye bağlı bir köy olan Kaleköy’de kaya mezarlarını ve kaleyi gördükten sonra köyün şirin sokaklarında yürüyebilir nefes kesen manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Kaleköy’den sonra Üçağız Köyüne gidiliyor. Kaleköy’e göre daha az turistik ve sakin bir yerleşim burası. Her geçen yıl gelişiyor, serpiliyor. Üçağız’dan sonraki durak ise Tersane Koyu. Burası tarihi kalıntılar arasında yüzebileceğiniz bölgedeki tek yer. Mola sırasında misafirlere Antalya’nın nefis meyvelerini ikram ediliyor.

Yaklaşık yarım saat sonra son durak İnönü koyuna 17.00 civarında varılıyor. Buradaki küçük bir kanyonda yürüyebilir veya koyun tadını çıkarabilirsiniz. Sonra Kaş’a doğru yola çıkılıyor ve enfes geçen Kaş çıkışlı günübirlik Kekova tekne turu sona eriyor.

Demre Çayağzı limanında kalkan tekneler ise Kekova Batık Şehir ve Simena Kaleköy gezileri sonrasında Esmeralda Koyu‘na geçerek demirliyor ve bir saatlik yüzme ve yemek molası veriliyor. Burada öğle yemeği veriliyor.

Bir saatlik yemek molasının ardından Burç Koyu‘nda 40 dakikalık yüzme molasına geçiliyor. İsmini kıyının en yüksek noktasındaki burçtan alan koyun sodalı su kaynağı meşhur. Burç Koyu’ndan sonra geçilen Gökkaya Koyu ise akvaryumu andıran berrak denizi ve sakinliğiyle 1 saatlik yüzme molası için bir başka durak.

Gökkaya Koyu’nun ardından Aşırlı Adası üzerinde yer alan Korsan Mağarası‘nda fotoğraf ziyareti ve son olarak da Karemlik Koyu‘nda Caretta Caretta kaplumbağalarıyla yüzme ya da izleme etkinliği yapılıyor. Demre kalkışlı Kekova günübirlik tekne turu 17.30’da sona eriyor. Tekneler turun başlangıç noktası olan Demre Çayağzı Limanına geri dönüyor.

2. Özel Kekova Tekne Turları

Özel Kekova tekne turları da günübirlik Kekova tekne turları gibi Kaş’tan kalkıyor. Özel tekne turunda siz ve sizinle birlikte dilediğiniz kişiler sessiz, sakin ve huzurlu bir tur yapabiliyorsunuz. Tanımadığınız kalabalık gruplar ya da birçoğu aynı anda aynı noktada demirleyen tekneler yerine tamamen size bağlı oluşturulan rotada bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Özel Kekova tekne turunda katılımcılar yeme-içmeden de sorumlu. Tekne turunda tüketeceğiniz tüm yiyecek ve içecekleri kendiniz satın alarak cüzi bir ücret karşılığında teknede pişirtebiliyorsunuz. Özel tekne turlarında kalkış saatleri tamamen size bağlı olarak değişiyor.

Özel tekne turları da tıpkı günübirlik turlar gibi benzer rotada hareket ediyor. Ancak tüm teknelerin aynı anda aynı bölgede demirlemesi gibi olumsuz bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Tur rotası hava durumu, kaptanın seçimi ve sizin önceliklerinize göre oluşturulduğundan oldukça konforlu bir seçenek.

Kekova özel tekne turları hava durumu ve diğer değişkenlere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 6 ile 7 saat arasında sürüyor. Turun sonunda tekne başlangıç noktası olan Kaş’a geri dönüyor.

3. Kekova Mavi Tur

Kekova mavi tur, klasik tekne turunun konaklamalı ve çok daha konforlusu olarak özetlenebilir aslında. İçerisinde konaklayabileceğiniz kabinleri olan yatlarla çıkılan Kekova mavi tur yolculuğu her yeni güne yeni bir koyda gözünüzü açabileceğiniz eşsiz bir deneyim.

Mavi tur genellikle önceden belli bir tarih aralığı seçilerek rezerve edilen ve bu programa göre kalkış ve dönüş rotası belirlenen yolculukları ifade ediyor. Toplamda 8-16 kişi kapasiteli, 2-4-8 kişilik kabinlerden oluşan bu yatlarda her kabinde duş ve tuvalet bulunuyor. Kabinler küçük olsa da rahatsızlık hissetmiyorsunuz.

Kekova mavi turları fiyatına sabah, öğle, akşam yemekleri ile 5 çayı dahil. İçecekler ise ekstra olarak fiyatlandırılıyor. Kekova mavi tur etkinliği için çok sayıda şahane rotalar var. Bu rotalardan ilki Kaş Kalkan Kekova rotası; ikincisi ise Kaş Fethiye Göcek rotası. https://boattripturkey.com/tr/mavi-tur/ sayfasında mavi tur rotaları ile ilgili detaylı bilgiler var. Ölmeden önce yapılması gereken aktivitelerden biri mavi tur. Akdeniz coğrafyasını bir de denizden keşfedin!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like