Kelebek Peşinde Sırt Çantasıyla Yollarda

1
215

Profesyonel işi dışındaki tüm zamanını seyahate ayıran Ufuk Akkuş, sırt çantasıyla çıktığı yolculuklarında yeni rotasını en güzel kelebek fotoğraflarını çekebilmek için belirliyor.

Kendini işine aşık bir sigortacı olarak ifade eden Ufuk Akkuş, işinden arta gelen zamanlarında sırt çantasıyla dünyanın farklı yerlerine seyahat ediyor. Seyahat ettiği yerlerde kelebek fotoğrafları çekmek için çaba gösteren Akkuş, seyahat edeceği yerleri en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceği noktalara göre belirliyor. Seyahatlerine dair tüm anı ve deneyimleri GezenKelebek.com adlı kişisel web sitesinde paylaşan Ufuk Akkuş, daha çok sırt çantasıyla yola çıkıyor.

Ufuk-Akkus-Kelebek
Ufuk Akkuş

Seni çok kısa tanımak istesek?

Seyahat vazgeçilmez tutkum. Aslında işine aşık bir sigortacıyım. Fotoğraf ise hayatımın en önemli parçası. Kelebek fotoğrafları ise benim bu dünyaya bağlayan en güzel hobim. Rotalarımı, en güzel fotoğrafları çekebileceğim coğrafyalara göre belirliyorum. Sırt çantam, fotoğraf makinem ve ben…

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Ben bu tutkunun bir sebebi olduğunu değil daha çok insanın ruhu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Keşfetme, görme, yaşama, farklı kültürleri tanıma içgüdüleri ile yola çıkma hayalleri birleşiyor. Sonrasında ise hobiden çok daha ilerilere taşıyor insanın ruhu kendisini.

Gezen-Kelebek

Deneyimlerini Gezen Kelebek ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Fotoğrafçılık benim en önemli parçam ve kelebek fotoğrafçılığı bu parçanın en önde gelen yansıması benim için. Yaptığım seyahatlerde mümkünse zaman ayırıp o coğrafyanın kelebeklerini fotoğraflamaya önem veririm. Çevremdeki insanlar da beni kelebek fotoğraflarım ile tanıdılar. Bu durum zamanla yazıya döküldüğünde ve bir blog oluşturduğumuzda bu güzel canlının bloğumuzun isminde bulunması gerektiğini düşünüp böyle bir isimle yayına başladım.

GezenKelebek.com adresine girenleri neler bekliyor?

Gezenkelebek.com adresinde ilk önce fotoğraflara çok büyük önem veriyorum. Tamamı tarafımdan çekilmiş şehirlerin gece fotoğrafları, ülke insanlarının portreleri ve elbette doğa fotoğrafları bulunuyor. Yazılarımda ise daha çok seyahatimin günlüğü tadında parçalar var.

Ufuk-Akkus

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Seyahat planı yaparken tarih, kültür, doğa ve fotoğraf anlamında gideceğim ülkenin bana neler verebileceği çok önemli. Bazen bir gördüğüm etkilendiğim bir fotoğraf karesi bile yola çıkmama sebep olabiliyor. Ya da çok eski medeniyetleri sadece görmekten ziyade o medeniyetin izlerini hissetmek ve yaşamak için sırt çantamla yola çıkıyorum.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: kesinlikle Safranbolu
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Cape Town, Güney Afrika
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Rio de Janeiro, Brezilya
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Arjantin Şili ve Patagonya
En son seyahat ettiği yer: Meksika ve Küba

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

Seyahatlerimde o kadar çok ilginç, farklı, eğlenceli ve unutulmaz anlar yaşadım ki bunu tek kalemde tek soruda seçmek zor. Ama yine de en son seyahatimde Meksika’nın kuzeyinde bulunan Kelebek göçlerini izlemeye gittiğimde milyonlarca kelebek içinde bulunmak ve o gece orada konaklamak ömrümün sonuna kadar unutmayacağım bir anı oldu benim için.

Son olarak söylemek istediklerin?

Bu soru üzerine o kadar çok şey söylemek istedim ve vazgeçtim ki sonrasında son olarak bir şey söylememeye karar verdim. Seyahatseverlere ulaşmamı sağladığınız için teşekkürler.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz