Kemalpaşa Nerede, Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

0
8

İzmir’e bağlı Kemalpaşa ilçesi, Nif Dağı eteklerinde bulunuyor. Kemalpaşa’nın tarihteki ismi Yunancada ‘gelin’ anlamına gelen Nif olarak biliniyor.

Doğasıyla dikkat çeken Kemalpaşa, kiraz ve çam ormanlarıyla kaplı. İzmir’in en soğuk ilçesi olarak bilinen Kemalpaşa’da her mevsim ayrı güzel. Tarihi yapılarıyla da dikkat çeken Kemalpaşa, çok sayıda köprü, ev gibi tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Kemalpaşa tarih ve doğa sevdalılarını bir araya getiriyor.

Kemalpaşa nerede? 📍

İzmir’in hem doğası hem de tarihiyle öne çıkan ilçesi Kamalpaşa, kent merkezine 28 km uzaklıkta bulunuyor. Kemalpaşa’nın doğusunda Manisa’nın Turgutlu ilçesi, kuzeyinde Manisa il merkezi, batısında İzmir’in Bornova ilçesi, güneyinde ise İzmir’in Torbalı ve Bayındır ilçeleri bulunuyor.

Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Kemalpaşa’ya ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

İzmir ile Kemalpaşa arasındaki mesafe 28 km. Özel aracınız ile yaklaşık 35 dakikalık bir yolculuğun ardından şehir merkezinden Kemalpaşa’ya ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Bornova’ya ulaştıktan sonra Ege Üniversitesi kavşağından sağa doğru ilerlemeniz ve Kemalpaşa güzergahına doğru dönmeniz gerekiyor. Yolu takip ettiğinizde hedefinize ulaşacaksınız.

İzmir-İstanbul Otoyolu’nun Kemalpaşa’ya kadar olan bölümü ücretsiz, kent içi çevre yolu statüsünde. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi içerisinden geçerek Kemalpaşa ilçe merkezine ulaşabiliyorsunuz.

➡️ İstanbul’dan Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul şehir merkezi ile Kemalpaşa arasında 456 km’lik uzaklık bulunuyor. 4 saat 38 dakikalık yolculuğun sonunda İstanbul’dan Kemalpaşa’ya ulaşabilirsiniz. Bandırma, Balıkesir ve Manisa rotasını izleyerek Kemalpaşa’ya ulaşmak mümkün. İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Kemalpaşa Çıkışını kullanarak ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

➡️ Ankara’dan Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

Ankara ile Kemalpaşa arasındaki mesafe 558 km. Özel aracınızla 6 saat 50 dakika içinde Ankara’dan Kemalpaşa’ya gidebilirsiniz. Ankara’dan yola çıktıktan sonra Afyon, Uşak, Turgutlu güzergahını takip ederek Kemalpaşa’ya ulaşabilirsiniz.

2. Uçakla Kemalpaşa’ya ulaşım ✈️

Kemalpaşa’ya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Türkiye’nin pek çok noktasından İzmir’e gelerek, buradan Kemalpaşa’ya transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı’ndan Kemalpaşa’ya gitmek için öncelikli olarak İZBAN’ı kullanmanız gerekiyor. Halkapınar yönünde giden İZBAN’a bindikten sonra aktarma istasyonunda inebilir ve ardından Evka-3 metro hattını kullanarak Evka 3 Metro çıkışındaki aktarma merkezine ulaşmalısınız.

Evka 3 Metro Aktarma Merkezi’ne ulaştıktan sonra ise 988 numaralı Evka 3 Metro-Kemalpaşa belediye otobüsünü kullanarak Kemalpaşa’ya ulaşabilirsiniz. Tüm yaptığınız toplu ulaşımlarda İzmirim Kart geçiyor. Ayrıca Bilet 35 ya da temassız kredi/bankamatik kartlarla da ödeme yapabilirsiniz. 

3. Şehirlerarası otobüsle Kemalpaşa’ya ulaşım 🚍

Kemalpaşa’ya en yakın otogar İzmir Otogarı. Türkiye’nin pek çok şehrinden İzmir Otogarı’na gelerek buradan Kemalpaşa’ya geçebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Kemalpaşa’ya giden dolmuşlar var. Bu dolmuşları kullanarak Otogar’dan direkt Kemalpaşa’ya ulaşabilirsiniz. Otogardan Evka 3 Metro Aktarma Merkezi’ne ulaşıp buradan 988 numaralı ESHOT otobüsünü kullanabilirsiniz.

4. Belediye otobüsü ile Kemalpaşa’ya ulaşım

Kemalpaşa’ya İzmir kent merkezinden giden ESHOT otobüsleri Evka 3 Metro Semt Garajı’ndan hareket ediyor

İzmir kent merkezinden Kemalpaşa’ya direkt belediye otobüs hattı bulunmuyor. Şehir merkezinden metro kullanarak Evka 3’e gelebilir ve buradan belediye otobüsüne binebilirsiniz.

Evka 3 ile Kemalpaşa arasında hizmet veren 988 numaralı ESHOT otobüsleri haftanın her günü ve günün her saati sefer yapıyor.

988 numaralı Evka 3-Kemalpaşa belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. Temassız ödeme seçeneği bulunan kredi kartlarıyla da ödeme yapılabiliyor.

Kemalpaşa ESHOT otobüsünde Gittiğin Kadar Öde sistemi geçerli. İzmirimkart’ı hem binişte hem de inişte okutmak gerekiyor

ESHOT ‘C’ gittiğin kadar öde ücret tarifesi geçerli. Bu hatta mesafeye göre ücretlendirme yapılıyor. Evka 3 Aktarma Merkezi’nde binip Kemalpaşa Belediyesi’nde inen yolcudan tam bilet 12.24 TL, öğrenci 4.38 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ise 10.12 TL ödüyor. Otobüs ile ulaşımda aktarma hakkı bulunmuyor. Ayrıca Halk Taşıt Uygulaması da geçerli.

Önceki İçerikPasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikBuram Buram Huzur Kokan Kozbeyli Köyü, Foça

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz