Otomobil Tutkunlarının Harikalar Diyarı Key Museum

1
3792

Türkiye‘nin en büyük otomobil müzesi unvanını taşıyan Key Museum, otomobil tutkunlarının harikalar diyarı olarak adlandırılıyor. İzmir‘in Torbalı ilçesinde bulunan müzede 1800’lerin sonundan yakın geçmişimize kadar tarihe tanıklık eden, dünyanın farklı ülkelerinde farklı hikayeler yaşayan eşsiz bir koleksiyon sergileniyor.

Dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek isteyenler için mükemmel bir fırsat sunan müzede savaşlar, barışlar, devrimler gören, bazıları efsanelerin otomobili, bazıları ise otomobillerin efsanesi olan parçalar adeta ziyaretçilerin başını döndürüyor.

Izmir-Key-Museum

E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’in koleksiyonerlik ruhundan doğan müzede, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilen parçalarla oluşmuş farklı koleksiyonlar sergileniyor.

Toplamda 7 bin metrekarelik kapalı bir alana sahip olan Key Museum’da 1800’lerin sonundan 2017 yılına dek uzanan 130 otomobil ve 40 motosiklet, Mercedes-Benz, Cadillac, Ford, BMW, Porsche ve MINI markalarının ilk otomobilleri, 2 bin 550 adet model otomobil, 39 otomobil temalı eşarp, 2. Dünya Savaşı öncesi otomobilleri süsleyen 300 adet otomobil maskotu, 1950’li yıllara ait Shell benzin istasyonu ve aksesuarları ile 1900’lü yıllarında başlarından 1960’lı yıllara uzanan benzin pompaları görülebiliyor.

Key-Museum-Izmir

Key Museum Koleksiyonu

Müze, otomobil, motosiklet, model otomobil, maskot, eşarp, benzin istasyonu olmak üzere 6 farklı alanda koleksiyona sahip. Otomobil koleksiyonunda 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne otomobil dünyasının 100 yılı aşkın görkemli hikayesini anlatan 130 otomobil, motosiklet koleksiyonunda dünyanın ilk motosikletinin üretildiği 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar farklı tarzda örnekleriyle 40 motosiklet bulunuyor.

Antik Mısır’a uzanan tarihiyle 1900’lerin en prestijli otomobil aksesuarı maskotlardan oluşan 300 parçalık geniş koleksiyon, dönemlerini yansıtan çizgileri ve otomobillere kimlik veren özgün tasarımları ile birbirinden ilginç maskotları bir araya getiriyor.

Ziyaretçileri çocukluk yıllarına götüren 1:8, 1:12 ve 1:18 ölçeklerinde 2,550 adet model otomobil, 20. yüzyılın en önemli moda sembollerinden biri olan eşarpların klasik otomobillerle buluşmasını simgeleyen dünyaca ünlü moda markalarının koleksiyonlarından 39 eşarp, 1900’lü yılların başlarından itibaren benzin istasyonlarında kullanılmış orijinal ekipmanlar ile 1950’li yıllar temalı Shell benzin istasyonu ışıl ışıl görünümüyle müzede dikkat çekiyor.

Key-Museum-Nerede

Key Museum Ziyaret Gün ve Saatleri

Key Museum, pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü saat 10.00-17.00 arasında ziyarete açık. Dini bayramların (Ramazan ve Kurban bayramları) birinci günü ve yılbaşı tatilinde (1 Ocak) ise kapalı.

Key Museum Giriş Ücreti

Key Museum giriş ücretleri tam 20₺, öğretmen, öğrenci ve 65 yaş üstündekiler 10₺, 10 kişi ve üzerindeki gruplar 15₺, Müze Kart+ ve Museum Pass Ege sahipleri ise tam bilet ücreti üzerinden yüzde 25 indirim hakkına sahip. Engelliler, engellilere refakat eden bir kişi ile sarı basın kartı sahibi basın mensupları müzeye ücretsiz giriş yapabiliyor.

Key-Museum-Nasil-Gidilir

Key Museum, Torbalı, İzmir

Adres: Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı, İzmir
Telefon: +90 232 850 35 35 Web: http://www.keymuseum.com/

Key Museum Nerede

Key Museum Nasıl Gidilir

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 30 km uzaklıktaki Key Museum’a İzmir-Aydın Otoyolu sayesinde İzmir’de 30-35 dakika, havalimanından ise özel araçla 20-25 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılıyor. İZBAN ile Key Museum’a 3,5 km mesafedeki Torbalı İstasyonu’na gelip, oradan taksi ile ulaşım sağlanıyor.

İZBAN Torbalı İstasyonu’ndan Key Museum taksi ile 10 dakika sürüyor. Taksi ücreti 15₺. Toplu ulaşımla daha ekonomik bir seçenek isteyenlere önerim ise İZBAN ile Tepeköy İstasyonu’na gelip Çapak dolmuşlarına binmek. Çapak dolmuşları gidişte ve dönüşte müzenin tam önünden geçiyor. İZBAN Tepeköy’den Key Museum’a 2,5₺ ücret alınıyor.

Dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük otomobil müzesi olan Key Museum, özenle ve binbir emekle bir araya getirilen muhteşem parçaları görmek, zamanda yolculuk yapmak için mutlaka görülmeli.

Önceki İçerikTüketim Toplumuna Karşı Yaşam Tarzı Freeganizm
Sonraki İçerikBalkanların Kalbi, Güzel Ülke Makedonya
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz