Kıbrıs’ta Görülmeye Değer 10 Yer

0
12

Doğu Akdeniz’de yer alan Kıbrıs Adası, Türkiye’ye yakınlığı ve bağları ile keyifli bir tatil için tercih edebileceğiniz destinasyonların başında geliyor.

Kıbrıs’ın eşsiz Akdeniz doğası, Antik Yunan’dan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için sahip olduğu tarihi birikimi ve otelleri Kıbrıs’ı keşfetmeniz için yeterli sebepler. Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde gezip görebileceğiniz 10 yeri sizin için derledik.

1. Girne Kalesi

Kıbrıs, tarih boyunca birçok farklı ulusun egemenliği altına giren bir toprak parçası. Her gelen medeniyetin büyük veya küçük bir izini görmeniz oldukça olası.

Girne’de yer alan 16. yüzyıl Venedik Kalesi, Osmanlılar’ın adayı feth etmeden önceki sahiplerinin bıraktığı en önemli eserlerin başında geliyor. Girne Kalesi, sizlere surların üzerinde yürüyüş yapma deneyiminin yanı sıra eşsiz Kıbrıs ve Akdeniz manzarasını gözlemleme şansını sunuyor.

2. Bellapais Manastırı

Ortaçağ’ın çalkantılı dönemi olan Haçlı Seferleri sırasında Kıbrıs, birçok defa haçlı krallıkların yönetimine girmiştir. Kuzey Kıbrıs tarafında yer alan Bellapais Manastırı’nın tarihi 13. yüzyıla dayanıyor.

Günümüzde sadece kalıntıları bulunan bu manastırın etrafındaki eşsiz doğa manzarasını ve palmiye ağaçlarını keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

3. Aziz Mamas Kilisesi

Kıbrıs, farklı günlerin yanı sıra farklı dinlerin de bir arada yer aldığı bir yer. Her bir milletin kendine ait mabedini görebileceğiniz Kıbrıs’taki Aziz Mamas Kilisesi, adanın en güzel Ortodoks kiliseleri arasında yer alıyor.

Müzenin iç kısmındaki freskler, Ortodoks sanatının en güzel örnekleri arasında sayılıyor. Ayrıca Aziz Mamas’ın kabrinin bulunduğu noktadan çıkan suyun da şifalı olduğuna inanılıyor.

4. Soli Antik Kenti

Kıbrıs’ın tarihi Millattan Önceki dönemlere dayanıyor. Atina kolonisi olarak kurulan Soli Antik Kenti, Kıbrıs’ın ziyaret edilmesi gereken önemli noktaları arasında yer alıyor.

Özellikle antik kent açık hava müzesinde yer alan bazilika, agora ve antik tiyatro oldukça iyi korunmuş bir durumda. Ayrıca Soli’deki Yunan işçiliğinin en iyi örneklerini de yine Soli’de görebilirsiniz.

5. Aziz Barnabas Manastırı

Adanın koruyucu azizinin adını taşıyan ve onun onuruna inşa edilen Aziz Barnabas Manastırı, sahip olduğu ikonalar ile ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi noktalar arasında yer alıyor.

İkonaların tamamında Hz. İsa ve Havarilerinin başından geçen önemli dini olaylar yer alıyor. Ayrıca manastır içerisinde daha önceden kullanılmış birçok eşya da sergileniyor.

6. Lala Mustafa Paşa Camii

16. yüzyılın ikinci yarısında adayı ele geçiren Osmanlılar, fetih hatırası olarak Kıbrıs’ın ünlü katedralini camiye çevirdiler. Lala Mustafa Paşa Camii olarak bilinen bu yer günümüzde Kıbrıs’ın sevilerek ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor.

Fransız Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden birini sunan bu cami, İslam ve Hristiyanlığın izlerini taşımaya devam ediyor.

7. Beş Parmak Dağları

Kıbrıs, sahip olduğu tarihi özelliklerinin yanı sıra birçok doğal güzelliği de bu ufak yüz ölçümünde barındırıyor. Lefkoşa’ya ortalama 40 kilometrelik bir mesafede yer alan bu dağlar, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Dilerseniz aracınızla dağ yolundan ilerleyerek Kıbrıs’ın doğasını keşfedebilirsiniz.

8. Zafer Burnu

Kıbrıs adasını göz önünde bulundurduğunuzda adanın uç kısmının haritada oldukça ilgi çekici bir şekilde durduğunu fark edeceksiniz.

Kıbrıs’ın en uç noktalarından biri olan Zafer Burnu, merkezden 120 km’lik bir uzaklığa sahip. Araçla ulaşabileceğiniz bu noktadan eşsiz Akdeniz manzarasını seyredebilir, eğer meraklıysanız olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

9. Karpaz Yarımadası

Kıbrıs’ın merkezine ortalama 1,5 saatlik bir mesafede yer alan Karpaz Yarımadası, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Dilerseniz Kıbrıs’ın endemik kuş türlerini veya göçmen kuşları keşfedebilir dilerseniz bakir koylarda Akdeniz’in ılık sularında vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

10. Gemi Müzesi

Akdeniz’in ortasında yer alan Kıbrıs, tarih boyunca denizcilikte iyi olan ülkelerin uğrak noktası olmuştur. Batık gemi müzesi, MÖ 4. yüzyıldaki bir Yunan gemisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müze içinde denizcilik tarihinde dikkat çekebilecek birçok parça da ziyaretçilere sunuluyor.

Sizler de Kıbrıs’ın doğasını ve tarihini keşfetmek için bavulunuzu hemen hazırlayabilir, Kıbrıs otellerinin erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. 

Önceki İçerikSeyahat Sırasında İngilizce Öğrenmenin Yolları
Sonraki İçerikOtel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz