Kimlikle Gidilecek Ülkeler

Pasaportsuz-Gidilen-Ulkeler

Vize seyahat etmek isteyenlerin önündeki en büyük engellerden biri. Yurt dışı seyahat planı yaparken ulaşım, konaklama, rota gibi detaylar bir şekilde halledilse de vize her zaman soru işareti uyandıran bir bürokratik engel.

Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarında son yıllarda olumlu gelişmeler yaşansa da hala Avrupa‘nın birçok noktası ve Amerika’ya vizesiz seyahat edemiyoruz. Birçok gelişmiş ülkenin sınırları ve sınır kontrollerini kaldırdığı dünyada birçok yere giderken pasaport ve vize engeline takılmak tarifi mümkün olmayacak kadar kötü bir duygu.

Kimlikle-Gidilebilecek-Ulkeler
Batum, Gürcistan

Pasaport ve vize engeli nedeniyle yurt dışı seyahat planlarımızı değiştirmek zorunda kalsak da kimlikle gidilecek ülkeler, umutsuzluğa düştüğümüz anlarda imdadımıza yetişiyor. Türk vatandaşlarının kimlikle gidebileceği vizesiz ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Azerbaycan bulunuyor.

Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler

1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Pasaportsuz-Gidilecek-Ulkeler
Girne, KKTC

Türkiye’nin yanı başındaki komşusu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs adasının kuzeyinde, muhteşem kumsalları, bakir koyları, yüzyıllara meydan okuyan tarihi yapıları, farklı kültürlerin izlerini taşıyan lezzetleri, beş yıldızlı otelleri ve heyecan veren eğlence mekanlarıyla her yıl yüzbinlerce konuğu ağırlıyor.

Akdeniz’in üçüncü büyük adası unvanını taşıyan Kıbrıs adasının kuzeyinde 1983 yılından bu yana bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdüren KKTC‘yi Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye dışında tanıyan ülke maalesef yok.

Ülkenin dış dünyayla bağlantısını sağlayan Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Trabzon, Van ve Bursa’dan farklı hava yolu şirketlerinin adaya direkt seferleri var.

‼️ Önemli Uyarı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaportla giriş-çıkış yapan Türk vatandaşları bu pasaportları ile Yunanistan’a seyahat edemiyor. KKTC’ye pasaport yerine kimlikle girmek daha mantıklı.

Kimlikle-Gidilecek-Ulkeler
Lefkoşa, Kıbrıs

Türkiye’den 1,5-2 saatlik uçuş mesafesinde olan KKTC’de turizm sektörünün gelişmiş olması özellikle balayı, eğlence ve kumarhane arayışında olanların rotasını adaya çeviriyor. Adada bulunan ve yüksek kalitede eğitim veren üniversitelerde binlerce Türk öğrenci eğitim alıyor.

Kimlikle gidilebilecek ülkeler arasında yer alan Kıbrıs’a geçerli nüfus cüzdanı ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor. Nüfus cüzdanı ve kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşları Kıbrıs’a yapacakları seyahatlerinde ülkede en fazla 30 gün konaklayabiliyor. Kıbrıs’a pasaportla girişlerde ise bu süre 90 güne çıkıyor.

2. Gürcistan 🇬🇪

Kimlikle-Gidilen-Ulkeler
Batum, Gürcistan

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği ülkelerden biri. Karadeniz kıyılarının en güzel kentlerinden Batum ve tarihi, turistik noktaları ve kültürel dokusuyla ziyaretçilerini etkileyen başkent Tiflis, Gürcistan’da ziyaret edilecek en güzel kentlerden.

Türkiye ile Gürcistan arasında Aralık 2011’de başlatılan kimlikle geçiş uygulaması ile her iki ülke vatandaşları vizesiz bir şekilde seyahat imkanına kavuştu. Gürcistan’a kimlikle gitmek isteyen Türk vatandaşlarının önemli bir bölümü Hopa’dan Batum’a geçiş yapmayı tercih ediyor. Gürcistan’a gitmek için İstanbul çıkışlı Tiflis ve Batum uçak seçeneklerinin yanında, İstanbul ve tüm Karadeniz şehirlerinden otobüs seferleri kullanılabiliyor.

Kimlikle gidilecek ülkeler arasında yer alan Gürcistan’a Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da pasaportla giriş yapılabiliyor. Geçişlerde 150₺’lik yurt dışı çıkış harç pulunun alınması zorunlu. Kimlikle ve pasaportla geçişlerde giriş tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ülkede kalınabiliyor.

3. Ukrayna 🇺🇦

Pasaportsuz-Gidilen-Ulkeler
Kiev, Ukrayna

Karadeniz komşumuz Ukrayna, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği bir diğer ülke. Kimlikle geçişlerin başlamasının ardından Türklerin yurt dışında en çok tercih ettiği ülkelerden birine dönüşen Ukrayna’da başkent Kiev, Karadeniz’in liman kenti Odessa, ülkenin Avrupalı yüzü Lviv, Kharkiv ve Kherson gibi şehirler Türk akınına uğradı.

Pasaportsuz-Gidilebilen-Ulkeler
Lviv, Ukrayna

Haziran 2017’de yürürlüğe giren anlaşma ile her iki ülke vatandaşları karşılıklı ziyaretlerinde kimliklerini göstererek vize almadan seyahat edebiliyor. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları ziyaretlerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da pasaport bulundurmak zorunda. Eski tip nüfus cüzdanları ile Ukrayna’ya seyahat etmek mümkün değil.

Pasaportsuz gidilen ülkelerden Ukrayna’ya kimlikle yapılacak seyahatlerde 180 günlük zaman diliminde en fazla 90 gün kalış hakkı veriliyor. Ankara ve İstanbul’dan Ukrayna’nın Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv, Kherson, Dnipro, Zaporijia kentlerine direkt uçak seferleri var. Ayrıca İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan Odessa’ya gemi seferleri de yapılıyor.

4. Moldova 🇲🇩

Doğu Avrupa’da Ukrayna ve Romanya arasında yer alan Moldova ile kimlikle seyahat dönemi 19 Şubat 2019’da başladı. Moldova ve Türk vatandaşları karşılıklı yapacakları ziyaretlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak süreye uymak kaydıyla kimlikleri ile seyahat edebiliyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de bağımsızlığına kavuşan Moldova, başkent Kişinev, Balti ve Tiraspol şehirleriyle bölgenin en fakir devletlerinden. Prut ve Dinyester nehirlerinin içerisinden geçtiği ülkenin denize kıyısı bulunmuyor.

İstanbul’dan Moldova’nın başkenti Kişinev’e Türk Hava Yolları ve Moldova milli hava yolu Air Moldova’nın karşılıklı direkt uçak seferleri var.

5. Azerbaycan 🇦🇿

‘İki devlet bir millet’ anlayışı ile Türkiye’nin uluslararası arenada koşulsuz destekçilerinden Azerbaycan‘a da kimlikle seyahat etmek mümkün. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9-10 Aralık 2020 tarihlerinden Bakü’ye yaptığı ziyarette açıklanan vizesiz ve pasaportsuz seyahat hakkı Azerbaycan ve Türkiye vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerinde büyük kolaylık yarattı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü başta olmak üzere Gence, Dağlık Karabağ ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne 90 günü aşmayan seyahatlerde kimlikle gidilebiliyor.

Yurt dışına kimlikle nasıl çıkılır?

Yurt dışına kimlikle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Türkiye’den çıkışta giriş-çıkış formu doldurması gerekiyor. Türkiye’den çıkış noktası olan havalimanı, liman ya da kara sınır kapısında Türk polisi tarafından verilen çıkış formunun kimlik bilgilerine göre eksiksiz bir şekilde doldurulması ve 150₺’lik yurt dışı çıkış harç pulunun alınması sonrasında çıkış işlemleri yapılıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ve Azerbaycan’a yeni tip kimlik kartı ile geçilebiliyor. Türkiye’den çıkışta doldurulan giriş-çıkış formunun kimlikle seyahat edilen ülke polisine gösterilmesi ve giriş damgası vurulması, seyahat boyunca saklanıp Türkiye’ye geri dönene kadar kaybedilmemesi şart.

📌 Eski tip nüfus cüzdanları ile ise yurt dışında kimlikle seyahat edilebilen ülkelere gitme şansınız yok. Böyle bir seyahat düşünüyorsanız eski tip nüfus cüzdanınızı değiştirip yeni tip kimlik kartınızı çıkarmanız şart.

Yurt dışı seyahati yapan Türk vatandaşlarının hayatını kolaylaştıran kimlikle seyahat uygulaması şimdilik yalnızca Kıbrıs, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’ya gerçekleştirilen seyahatler için geçerli. Pasaport ihtiyacı olmadan kimlikle özgürce seyahat etmenin keyfini çıkarın, hemen seyahat planınızı hayata geçirin.

 1. Orhan Demir says:

  Selamlar Kimlikle seyahat etmek istiyorum.
  Türkiyeden Gürcistana oradan Ukraynaya ve ardından moldavyaya gitmek istiyorum. Ülkeler arasında kimlikle dolaşabilir miyim.

  1. Kimlikle seyahat uygulaması iki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre uygulanıyor. Üçüncü ülkeler arasındaki seyahatlerde kimlik kullanamazsınız. Gürcistan’dan Türkiye’ye dönüp diğer ülkelere geçebilirsiniz. En sağlıklısı pasaport çıkartıp ülkeler arasında geçiş yapmak.

 2. Murat Güvenç says:

  Merhaba, yazınız için teşekkür ederim. Malum koronadan bir yere gidemiyoruz ama atlatırsak Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorum. Bir sorum olacaktı, havalimanından çıkışta pasportlularda sıkıntı yok geçiriyorlarmış ama kimlikle geçenleri çok bekletiyolarmış “bazıları istisna” bu bekletmelerinin sebebi nedir ? Sonuçta kimlikle giriş var ama zar zor ingilizceyle anlaşmaya çalıştıktan sonra geçiriyorlarmış. Sizin bir bilginiz var mı acaba ? Teşekkür ediyorum tekrardan..

  1. Kimlikle geçişlerde kayıt işlemi pasaporta göre çok daha uzun sürüyor. Kimlikle seyahat eden vatandaş pasaportluya göre daha az seyahat eden ya da riskli grupta değerlendirilebiliyor. Önerim pasaport çıkarıp onunla seyahat etmeniz.

 3. Osman HERDOĞAN says:

  Harikasın Buğra, sabırla aynı sorulara cevap vermiş ve herkesle ilgilenmişsiniz..Bende yakında Beyruta gitmek istiyorum, oralı bir arkadaşım uçak bileti yollayacak.. Ülkeler arası ticaret yapmayı düşünüyorum, hem yolculuk hem ticaret açısından önerileriniz var mı? Sevgilerimle

  1. Merhaba,

   Açıkçası ticaret konusunda çok bilgim yok. Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği bu konuda daha sağlıklı bilgi verebilir. Yolculuk konusunda ise aklınıza gelen soru varsa yanıtlayabilirim.

 4. Ahmet Merey says:

  Merhaba, Kıbrıs’a eski nufüs cüzdanı ya da üzerinde TC yazan ehliyet ile giriş yapabiliyor muyuz?

 5. Hakan Yıldız says:

  Merhaba 7 yaşında ve 3 yaşında iki çocuğum anneleriyle beraber moldovaya gidecekler anne moldovyalı . çocukların yeni kimlikleri var fakat resimsiz bi problem yaşarlardı ?

 6. Merhaba ilk defa yurt dışı tatili yapacağım ve bunun için Moldova’yı tercih ettim . Pasaportum yok ve pasaport zorunluluğu olmadığını ,sadece yeni kimlikle gidilebildiğini biliyorum doğrumu acaba? Bileti satın aldım ama uçuş sırasında bu sebepten dolayı sorun yaşayabilir miyim diye endişe duyuyorum . Cevap verirseniz çok memnun olurum.

   1. yalcin yalcinsan says:

    Selamun aleyküm, motosikletle gidildiginde bu saydiginiz ulkelere yine kimlikle gidilirmi baska birsey isterlermi?

 7. Merhaba ben çifte vatandaşım . Türkiye ve Rusya. Bu ayın 20 sinde Rusyaya gideceğim ancak TR pasaportumun tarihi geçtiğini geç fark ettim.Acaba Rusyaya giderken Rus pasaportu ve tc kimliğim yeterli olur mu?

 8. Omir denizli says:

  Merhaba size bir sorum olucak kimlik ile batuma gectikten sonra gemi veya tren araciligyla ukrayna seyahet edebiliyor muyuz bir sorun xikarmi ne yapmamiz gerekiyor

 9. Merhaba,
  2019 da yani önümüzdeki sene Ukrayna Kiev’e gidicem Vize Pasaport gerekmiyor Deyilmi yani sadece yeni Kimlik ile gidebilirim

 10. merhaba ben seneye üniversite sınavımdan sonra arkadaşımın yanına ukraynaya gitmeyi planlıyorum ilk defa gidicem ve 08.10.2001 doğumluyum yani seneye gidiceğim tarihte reşit olmamış olcam bu bi sorun mu?
  bir de sadece kimlik kartıyla gidebilir miyim uçak biletini int den alıcam havaalanında neler yapmam gerekicek hiç bir şey bilmiyorum biraz yardımcı olabilir mşisiniz?

 11. bir sorum olacak kardeşimle japonyaya gitmeti planlıyoruz 2 mizinde pasarportu var
  ülkemizde nufus cuzdanı orda kontrol ediyorlar mı benımkısı yenı cıplı , kardeşimin ki eskide dikkat ceker mı acaba

 12. Bu yazı için çok teşekkürler Buğra. Kimlikle gidilen ülkelerin sayısının artması ve bu yazını sürekli ilavelerle zenginleştiriyor olman, en büyük isteğimdir.

  Bol gezili günler dilerim.

   1. gerçekten ya daha çok ülkeye kimlikle gidiş olşa çook güzel olur.bunu iştiyoruz.çünkü artık dünyada şınırlar kalkıyor.

     1. Kafkas kardeş o medeni bildiğin ülkelerde türkiye deki olayların 40 – 50 katı yapılıyor. Biraz araştır boş konuşma insanlarıda yanlış yönlendirme…

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like