Kimliksiz ilçe Çiğli

0
131

İzmirlilerin kuzeydeki yazlık mekânlara giderken üzerinden geçtiği ancak trafiği ve gri görünümüyle pekte dikkat etmediği bir ilçe var.

İzmir Çanakkale karayolu üzerinde Karşıyaka ile Menemen ilçeleri arasında geçişi sağlayan ve bu şehirlerarası yol ile beraber Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi’nin de adeta ikiye böldüğü bir ilçe burası.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları içinde; ancak son yıllara dek bir kimliğe sahip olamamış bir ilçe burası. “Kimliksiz” olmak çok kötü bir durum olsa gerek.

Bugün Karşıyakalılar üzerine basa basa “Karşıyakalıyım” derken; bir tane Çiğlili insana rastlamak oldukça zor. Çiğliliyi bulduktan sonra ben Çiğliliyim diyeni bulmak kat be kat daha zor!

eylül 2008 183

İzmir’in kuzey aksındaki geçiş noktası İzmirlilerin gözünde bir beton kent ve köy görünümünde.

Haftanın en az iki gününü geçirdiğim ilçede son yıllarda az da olsa gelişim ve değişimi görebilmek sevindirici.

***

Çiğli’ye genel olarak baktığımızda ilçenin iki boyutu ile karşılaşıyoruz. Öncelikle eski Çiğli olarak tabir edilen Büyük ve Küçük Çiğli Mahalleleri; daha sonra ise özellikle Ege Koop’un toplu konut projeleri ile Çiğli ilçesine katılan yükseklerde bulunan Evka–2, Evka–5, Evka–6 ve Egekent gibi mahalleler.

***

İlçenin ilk yerleşimi 19. Yüzyılın sonundaki göçlerle anayurduna Balkanlardan dönen soydaşlarımızla beraber olmuş.

Daha sonra Yunanların İzmir’i işgaliyle beraber İzmir şehir merkezine nazaran Çiğli’nin o yıllarda oldukça şehrin dışında bulunması sebebiyle birçok Türk vatandaşının sığındığı bir konuma gelmiş.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ve sonraki mübadelelerle beraber köy statüsüne geçmiş. 1956 yılında belediye unvanı almış. İlçenin göçmen barındıran özelliği Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Varto ve Muş depremlerinde zarar gören vatandaşların Çiğli’ye yerleştirilmesiyle perçinlenmiş.

Günümüzde özellikle Güzeltepe ve Şirintepe bölgeleri doğu kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı mahalleler olarak göze çarpıyor.

Türkiye’nin en çok Hınıslı, Vartolu ve Muşlu vatandaşı Çiğli’de yaşıyormuş.

eylül 2008 192

Çiğli’nin ilçe statüsünü kazanmasında İzmirli toplu konut üreticisi Ege Koop’un faaliyetleri önemli bir yer tutuyor.

Ege Koop’un kurduğu Evka–2, Evka–5, Evka–6 ve Egekent’in toplam nüfusu 100 bini buluyor. Çiğli’nin nüfusu kaç diye sorarsanız eğer; ilçenin toplam nüfusu 141 bin civarında.

1992 yılında nüfusun bu kadar artması bahane edilerek ilçe haline dönüştürülmüş.

eylül 2008 185

İzmir’in en önemli sanayi alanlarından Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Türkiye’nin sayılı doğal yaşam alanlarından İzmir Kuş Cenneti ve Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayan Çamaltı Tuzlası’da Çiğli’de bulunan ancak Çiğli ile anılmayan isimler.

En basitinden Çiğli Belediyesi logosunda bile flamingoyu barındırırken maalesef kendi içinde taşıdığı değerlerini hiçbir zaman anlatamamış.

Kendini İzmirlilere bile anlatamayan Çiğli kendini Türkiye’ye nasıl anlatılsın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here