Kırgızistan Gezilecek Yerler

Tas-Rabat-Kervansarayi

Tarihte Türkler tarafından cennete açılan kapı olarak görülen Tanrı Dağları ile Pamir Dağları’nın gökyüzüne uzandığı ülke Kırgızistan, el değmemiş doğal güzellikleri, göçebe kültürünü yansıtan yaşamı, tarihi ve turistik noktaları, kökleri tarih öncesi dönemlere uzanan gelenek ve görenekleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Kırgızistan gezilecek yerler zengin altyapısı ve sunduğu alternatiflerle seyahat etmeyi seven ve yeni destinasyonları keşfetmek isteyenler için tam anlamıyla bir cennet. İpek Yolu Mirası’nın tanıklığı ve vizesiz seyahat imkanı ile ülke, Türklerin Asya’daki popüler destinasyonlarından biri olmaya aday.

Kırgızistan Gezilecek Yerler

1. Kutsal Süleyman Dağı

Kutsal-Suleyman-Dagi

Ulema eserlerinde, tarihi kaynaklarda ve eski elyazmalarda Allah’ın Hz. Adem’den bu yana gönderdiği 124 bin peygamberden 336’sının Süleyman Dağı‘nı ziyaret ettiğine inanılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Kutsal Süleyman Dağı önemli bir inanç merkezi olmasının yanında, soluklanmak için de keyifli bir kaçış rotası.

2. Saymaluu Taş

Saymaluu-Tas-Kirgizistan

Bulunduğu alanda 90 binden fazla kaya resmine ev sahipliği yapan Saymaluu Taş, Orta Asya’nın en büyük açık hava petroglif galerisi olarak kabul ediliyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki bu bölgeyi her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

3. Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları

Arslanbob-Ormanlari-Kirgizistan

Dünyanın en büyük doğal ceviz ormanı olan Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları, birçok efsane ve mitolojik hikayenin yaşandığı yer. Anlatılara göre ormanlara ayak basan Büyük İskender, Arslanbob’da yediği cevizlerin tadını çok sevdiği için burdan götürdüğü ağaçları Yunanistan’da yetiştirmeye başlar.

4. Burana Minaresi

Burana-Minaresi-Kirgiz

Karahanlı Devleti’nin başkenti ve Kutadgu Bilig eserinin yazarı Yusuf Has Hacib’in memleketi olan Balasagun’da yer alan Burana Minaresi, bölgede İslamiyetin ilk eserleri arasında. Yıllar içerisinde bir bölümü yıkılsa da minare hale dimdik ayakta.

5. Taş Rabat Kervansarayı

Tas-Rabat-Kervansarayi

İpek Yolu üzerinde bulunan 15. yüzyıla ait Taş Rabat Kervansarayı, Orta Çağ’da Çüy ve Fergana vadilerini Kaşgar’a bağlayan ticaret yolunda tüccarlar ve seyyahlar için güvenli bir konaklama noktası olmuş. Kervansaray bölgenin en önemli tarihi eserleri rasında.

6. Isık Göl

Issyk-Golu-Kirgizistan

Kutsal Göl anlamına gelen Isık Göl, dünyanın en büyük ikinci dağ gölü unvanını taşıyor. Etkileyici doğası, insan sağlığı için faydalı deniz havasıyla göl çevresinde bulunan konaklama ve sağlık turizmi tesisleri yılın her dönemi dolup taşıyor.

7. Han Tengri Zirvesi

Han-Tengri-Zirvesi

Eski Türkçe’de ‘göklerin efendisi’ anlamına gelen Han Tengri, Kırgızistan’ın üçüncü en yüksek noktası. (7010 m.) Dünya dağcılığının en popüler noktaları arasında bulunan Han Tengri Zirvesinde 25 farklı tırmanış rotası doğa severleri bekliyor.

Türklerin İslamiyetle ilk tanıştığı topraklar üzerinde kurulu olan Kırgızistan, ‘göçebeliğe kapı arala’ mottosuyla bambaşka bir deneyimin kapılarını sonuna kadar açıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like