Komşu’yu Keşfetmenin Yolu Sakız’dan Geçiyor

Deniz-Uyanmaz

Kafasında birçok soru işaretiyle Yunanistan’a giden Deniz Uyanmaz, Sakız Adası’nın ilk ve tek Türk seyahat acentesini kurdu. Sakız Adası’nda kaliteli turizm hizmeti sunma hedefinde olan Uyanmaz, Yunanistan’ı keşfetmek isteyenleri önce Sakız Adası’na davet ediyor.

Doğma büyüme İstanbullu Deniz Uyanmaz, mimarlık eğitimini yarıda bırakıp Fethiye’ye yerleşti. 2008 yılında dalış okulunda çalışırken tanıştığı çocuklarının annesi Yunan vatandaşı Alexandra ile evlenen Uyanmaz’ın Türkiye-Yunanistan hattındaki hikayesi bu evlilikle başladı. Fethiye’nin ardından bir süre Datça’da kendi dalış okullarını işleten ikilinin yolu, zihinsel engelli öğretmeni Alexandra’nın ataması gerçekleşince Yunanistan’ın en güzel adalarından Zakinthos’a düştü.

Deniz-Uyanmaz
Deniz Uyanmaz

Eşinin ataması gerçekleştiğinde ‘Bir yıl Yunanistan’da yaşayıp geri dönerim’ diye düşünen Deniz Uyanmaz, o gün bugündür Yunanistan’da yaşıyor. Yoluna iki çocuk sahibi, bekar bir baba olarak devam eden Uyanmaz, 2015 yılından bu yana Çeşme’ye 30 dakikalık uzaklıktaki Sakız Adası’nda.

Yunanistan’a ilk gidişinde ciddi tereddütleri olduğunu ifade eden Deniz Uyanmaz, eğitim sisteminin getirdiği önyargıların dünyaya bakış açımızı derinden etkilediğini anlatıyor. Yunanistan’ın farklı birçok yerinde bulunan Uyanmaz, ‘Hiçbir yerde Türk olmam nedeniyle negatif bir şey yaşamadım.

Aksine nerede Türk olduğumu söylesem kardeş, komşu diyerek sıcak, samimi tepkiler aldım. Halklar arasında hiçbir sorun olmadığını ülkenin farklı yerlerini gezip gördükçe anladım. Tüm önyargılarım kendiliğinden yok oldu’ dedi.

Deniz-Tours-Sakiz-Adasi
Olimpi Köyü, Sakız Adası

Adada ilki başardı

2016 Mayıs’ında Sakız Adası’nın ilk ve tek Türk seyahat acentesi Sakız Adası Deniz Tours’u kuran Deniz Uyanmaz kendisini turizm şirketi kurmaya götüren yolu şöyle anlatıyor: ‘’Sakız Adası’na geldiğim ilk yıl yapabileceğim çok alternatif yoktu. Ada dalış açısından harika bölgelere sahip olsa da dalış turizmi çok gelişmiş değil. Turizm konusunda büyük potansiyeli olan Sakız’da farklı firmalarla işbirliği yapıp, sektöre giriş yaptım. Olumlu geribildirimler ve yorumlar gelmeye başlayınca Deniz Tours’u kurdum.’’

Deniz Tours’un en büyük hedefinin kaliteli turizm hizmeti sunmak olduğunu söyleyen Uyanmaz, şirketin en önemli farkının sektörde bugüne kadar ezbere giden birçok rutinin dışına çıkmak olduğuna dikkat çekiyor. Acentenin kurulduğu ilk yıl 2 bini aşkın kişiye hizmet veren Deniz Tours’un bundan sonraki hedefleri arasında alternatif turlar var.

Halihazırda araç kiralama, otel rezervasyonu, feribot bileti, kapı vizesi, grup ve bireysel tur hizmeti veren şirket, organizasyon ve reklamcılık alanlarında da deneyime sahip. Kösem Sultan, Muhteşem Yüzyıl ve Poyraz Karayel gibi Türk dizilerine prodüksiyon hizmeti veren şirket aynı zamanda Turyol firmasının Sakız Adası resmi temsilcisi.

Sakiz-Adasi-Turlari
Kale, Sakız Adası

Yunan turizmcilerin endişesi

Adadaki turizmcilerin Türkiye’deki siyasi ortam ve döviz kurundan dolayı endişeli olduğunu öğreniyorum. Geçen yıl yaşanan darbe teşebbüsü, seçim ve referandum maratonunun yarattığı gerilimlerin turizmi olumsuz etkilediği düşünülüyor.

Euronun Türk Lirası karşısında değer kazanmasının bütçe sıkıntısı yaşayabilecek Türk turistin yurt içindeki alternatifleri düşünmesine neden olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca iç siyasete malzeme edilen iki ülke ilişkilerinin bu manevralar nedeniyle ciddi zarar gördüğü de bir başka tespit.

Her ne olursa olsun umudu kesmemek lazım. Kapanışı yine Deniz Uyanmaz’a vereyim: ‘’ Türkler ve Yunanlar birbirine fazlasıyla benzeyen iki millet. Aynı uzo ve rakıyı yudumlayan, aynı tesbihi çeken, aynı musakka ve imambayıldıyı yiyen, aynı müziklere kendi dilinde söz yazan iki milletten bahsediyoruz.

Son yıllarda her iki ülkedeki yerel yönetimler, ticaret odaları, sivil toplum temsilcileri büyük mücadele veriyor. Bu mücadele sonucunda iki toplum birbirine daha da yaklaşıyor. Bu gelişmelerin artarak devam etmesini diliyorum.’’

Sakiz-Adasi-Deniz-Tours
Yel değirmenleri, Sakız Adası

Adanın turizmi Türkiye’den

Sakız Adası’nın turizminin yüzde 95’i Türkiye’ye endeksli. Adaya gelen Türk turistin yüzde 85’i İzmir’den günübirlik geliyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu da yeşil pasaport sahibi 35-50 yaş aralığında.

Yunanistan’ın 3 binden fazlası adası var. Bu adaların ancak 300’ünde insan yaşıyor. Her bir adanın kendine özgü özelliklerinin olduğu düşünüldüğünde Sakız’ın nasıl konumlandırılacağı oldukça önemli.

Tam da bu noktada Deniz Uyanmaz giriyor söze. Santorini’de romantizm, Mikonos’ta eğlence, Zakinthos’ta plaj var diyor. Sakız için ise tarih, doğa ve huzur kelimelerini kullanıyor. Orta Çağ’dan kalma kale köyleri ile Sakız Adası’nın tarihi bir hayli eskiye gidiyor.

13. yüzyıldan izler taşıyan Mesta, dehliz sokakları, Pirgi geometrik şekillerle bezeli evleri, Kambos ise Ceneviz döneminin ruhunu yansıtan konaklarıyla öne çıkıyor. Adanın her bir köşesinde tarihin farklı bir dönemini yaşamak ve hissetmek mümkün.

Mavra Volia Plajı, volkanik siyah taşlarıyla Sakız’ın en popüler plajlarından. Deniz ürünlerine dayanan yemek kültürü, büyük ve ekonomik porsiyonlarıyla cezbedici. Rahatlamak, koşturmadan uzaklaşmak, dinlenmek ve kültür turizminden hoşlananlar için Sakız Adası cennet.

  1. Gökçe Kırtıloğlu says:

    Önyargılarımı evde bırakıp yola öyle çıkıyorum. Böylece gereksiz yere gerilmekten de kurtuluyorum. Komşu güzel memleket. Senin de dediğin gibi keşfetmek gerek!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like