Kopenhag Gezilecek Yerler

3
636

Danimarka‘nın başkenti Kopenhag, Kuzey Avrupa‘nın en güvenli ve en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinden. Danca’da ticaret limanı anlamına gelen Kopenhag, ülkenin ticaret, eğitim, siyaset ve kültür merkezi.

1.5 milyona yakın nüfusu ile sakin ve düzenli bir görünüme sahip şehir, dünyanın en çok bisiklet kullanılan yerlerinden. Birçok Danimarkalı işe, alışverişe, okula ya da gezmeye bisikletleriyle gidiyor. Danimarka’nın güzel başkenti tarihi ve turistik mekanlarıyla da çok sayıda alternatife sahip.

Kopenhag Gezilecek Yerler

1. Nyhavn

Kopenhag’ın eski limanı Nyhavn, 18. yüzyıldan kalma rengarenk yenilenmiş evlerinin büyüleyici manzaraya sahip. Yerliler ve turistler için popüler bir mekan olan bölge genellikle kalabalık. Kente gelen yabancıların uğrak noktası olan bölge, birçok tarihi ahşap geminin demirlendiği liman olarak biliniyor.

2. Küçük Denizkızı Heykeli

Tüm zamanların en ünlü çocuk masalları yazarı olan Hans Christian Andersen’den ilham alan Küçük Deniz Kızı, Kopenhag’ın en ünlü turistik yerlerinden birisi. Masal, karadaki genç bir prens ile ona âşık olan genç bir denizkızı hakkında. Genç denizkızı sahildeki kayaların üzerinde otururdu ve prensin bakışlarını yakalamayı beklerdi. Bronz ve granitten yapılmış denizkızı heykeli, 2013 yılında 100. yılını kutladı. Andersen’ın masalları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hans Christian Andersen Masal Evi’ni ziyaret edin.

3. Rundetårn Gözlemevi

17. yüzyılda inşa edilen, Avrupa’daki en eski işleyen gözlemevi Rundetarn Kopenhag’ın sembol yapılarından. Spiral yolu boyunca, yaklaşık 200 metre uzunluğunda, 36 metre yüksekliğindeki kulenin tepesine kadar çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Kulenin içinde kütüphane salonu da var.

4. Ulusal Müze

Danimarka Ulusal Müzesi, Viking Çağı’ndan inanılmaz bir eser koleksiyonu, geniş bir etnografik koleksiyon ve klasik, Doğu ve Danimarka eserlerinden oluşan bir koleksiyon sergiliyor. Müze, 1744 yılında inşa edilen ve bir zamanlar Danimarka Kraliyet Prensi Frederik V’in evi olan Prens Sarayı’nda bulunuyor. Kraliyet ailesi tarafından kullanılmasa da müzedeki tasarım, mimari ve mobilyalara hayran kalacaksınız.

5. Bakken

Dyrehavsbakken veya kısaca Bakken, 1583’te açılan, dünyanın en eski eğlence parkı. Eğlence parkının en ünlü parçası, 1932’den beri faaliyet gösteren ahşap bir roller coaster olan Rutschebanen. Yemyeşil ormanda yer alan Bakken, atıştırmalık ve içeceklerin tadını çıkarmak için sessiz yerler de sunuyor.

6. Amalienborg Sarayı

Amalienborg Sarayı, Danimarka Kraliyet Ailesi’nin resmi konutları olan dört aynı binadan oluşan bir saray kompleksi. Saray, 1700’lerde inşa edilmiş ve Danimarka Rokoko mimarisinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Saray meydanının ortasında bulunan V. Kral Frederik’in heykelini görün. Her gün öğle saatlerinde gerçekleşen Royal Guard’ın asker değişim törenini kaçırmayın. Danimarka Kraliyet Ailesi’nin yaşamlarını daha iyi öğrenmek için Amalienborg Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Amager Plajı

Amager Beach Park, iki kilometrelik yapay bir ada. Bir tarafta, su oldukça sığ ve küçük çocuklu aileler için popüler bir mekan. Diğer tarafta büyük kumlu plajları oluşturan tepeler bulunuyor. Lagün, sahilde dinlenmek veya farklı spor aktivitelerine katılmak için popüler bir alan. Lagünün güney kesiminde, koşucular, patenciler ve bisikletliler için mükemmel olan uzun bir parkur var. Plajın bir tarafında büyük bir yel değirmeni parkı, diğer tarafında Øresund Köprüsü üzerinde muhteşem bir manzara bulunuyor.

8. Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı bir zamanlar Danimarka hükümdarlarının kraliyet ikametgâhıydı; ancak, 1794’teki büyük yangından sonra mevcut ikamet yerlerine geçtiler. Christiansborg Sarayı günümüzde Danimarka Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Sarayın 106 metre yüksekliğindeki kulesine giriş ücretsiz ve Tower Restaurant’ta gerçek Danimarka mutfağını deneme şansınız var. Atları seviyorsanız, Saraydaki Kraliyet Ahırlarını ziyaret edebilirsiniz.

9. Carlsberg

1847’de Jacob Christian Jacobsen tarafından kurulan bir Danimarka bira şirketi olan Carlsberg’in ilk bira fabrikasını yerinde görmeden Kopenhag ziyaretinizi tamamlamayın. Bira fabrikasına gelenleri dikkat çekici fil kapısı karşılıyor. Fil kapısı üzerinde Carl Jacobsen’in Latince sloganı olan ‘Laboremus pro patria’ ‘Ülkemiz için çalışıyoruz’ anlamına gelen bir yazı bulunuyor. Fabrikada dönemsel sergilerin tadını çıkarırken, sahibinin oğlu Carl’ın adını taşıyan Carlsberg bira tarihini keşfedebilirsiniz. Turda, dünyanın en büyük bira şişesi koleksiyonunu, eski birahaneyi, ödüllü ahırları gördükten sonra barda gerçek bir bira tadımı deneyimi yaşayacaksınız. Carl Jacobsen’in sahibi olduğu heykel bahçesine de göz atmayı unutmayın.

10. Strøget Caddesi

Avrupa’daki en uzun yaya caddelerinden biri olan Stroget Caddesi, Kopenhag’ın kalbinin attığı yer. 1.1 km uzunluğundaki Strøget Caddesi’nde büyük uluslararası markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Caddede Louis Vuitton, Hermès, Prada ve Boss gibi lüks markalardan H&M, Zara ve Vero Moda gibi daha uygun fiyatlı markalara kadar hepsi mevcut. Sokak aynı zamanda sokak sanatçıları arasında da popüler. Sokak müzisyenleri ve akrobatların gösterilerinin tadını çıkarabilirsiniz.

3 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz