Kordon’un Gözbebeği İzmir Atatürk Müzesi

Izmir-Ataturk-Muzesi

İzmir, konumuyla doğu ve batının kesiştiği bir coğrafyada, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir şehir. Tarih boyunca bölgenin kaderini değiştiren birçok olayın yaşandığı şehrin dört bir yanında bu tarihi ve kültürel gelişmelerin izlerini yansıtan müzeler mevcut.

Alsancak’ta 1. Kordon olarak bilinen Atatürk Caddesi üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi, kent merkezindeki en etkileyici yapılardan biri. 1875-1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılan bina, mimarisi ile Kordon’un gözbebeği. Atatürk’ün kullandığı eşyalar, Atatürk’ün İzmir ziyaretleri ve hayatından kesitlerin sergilendiği müze, 2015 yılında gerçekleştirilen restorasyonla baştan aşağıya yenilenerek ziyarete açıldı.

Izmir-Ataturk-Muzesi

İzmir tarihini yansıtıyor

9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terk edildikten sonra devletin mülkiyetine geçen bina, İzmir’e giren Türk ordusunun karargahı olarak kullanılmış. 17 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi döneminde Atatürk şahsi çalışmalarını binada yürütmüş. Kongrenin ardından karargahın taşınmasıyla bina bir süre otel olarak hizmet vermiş.

16 Haziran 1926’da İzmir’e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas adını taşıyan bu binada kalmış. İzmir Belediyesi, binanın Atatürk’le olan bağına ithafen 13 Ekim 1926’da girişimde bulunarak binayı satın almış, iç dekorasyonunu tamamladıktan sonra Atatürk’e hediye etmiş. 1930-1934 yıllarında İzmir’e gelen Atatürk, hep bu evde konaklamış.

Türkiye’yi ziyaret eden ve birçok kente uğrayan İran Şahı Rıza Şah Pehlevi’nin 22-24 Haziran 1934 tarihlerindeki İzmir ziyaretinde, Şah Atatürk’le birlikte bu evde kalmış. İran Şahı’nın İzmir ziyareti ve bu binada konakladığı günlere ait detaylar da müzenin birinci katında sergileniyor.

Izmir-Ataturk-Evi

Atatürk’ün vefatının ardından, kız kardeşi Makbule Baysan’a miras kalan bina, 1940’ta İzmir Belediyesi tarafından müze yapılmak üzere kamulaştırılmış. Atatürk’ün İzmir’e gelişinin 19. yılı olan 11 Eylül 1941’de müze törenle halka açılmış.

1962’den itibaren Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi adını alan yapı, 1972’de İzmir Arkeoloji Müzesi’ne devredilmiş. 1978’de Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenen yapıdaki etnografik eserler 1988’de yeni Etnografya Müzesi’ne taşındıktan sonra burası Atatürk Müzesi olarak anılmaya başlamış.

Çok kültürlü yapı

Atatürk Müzesi binası, Osmanlı, Levanten mimarisi karışımının izlerini yansıtan bir görünümde. Neoklasik tarzdaki bina bodrum, zemin, birinci kat ve çatı katından oluşuyor. Arka cephesinde geniş bir avlunun yer aldığı yapının ön cephesinin birinci katında cumba da bulunuyor.

Ataturk-Muzesi-Izmir

Zemin kat tabanının tamamının büyük boy mermerlerle kaplı olduğu binanın bu katındaki odalarda bir sinevizyon salonu, Atatürk’ün doğumu ve gençlik dönemine ilişkin süreçleri anlatan yansılar ile Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunuyor.

Müzenin birinci katında Atatürk’ün kullanım odaları sıralanıyor. Toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası, misafir odası, berber odası, yaver odası, bekleme-kabul odası, kütüphane, yemek odası ve banyo Atatürk’ün kullandığı eşyalarla donatılmış durumda.

Izmir-Ataturk-Muzesi-Nerede

İzmir Atatürk Müzesi

Adres: Atatürk Cad. No:24 Alsancak, İzmir Tel: +90 (232) 421 70 26

15 Nisan-2 Ekim dönemi boyunca 09.00-19.00, 3 Ekim-14 Nisan döneminde 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzeye giriş ücreti alınmıyor. Müze dini bayramların birinci gününde saat 13.00’e kadar kapalı.

İzmir’in tarihine tanıklık eden Atatürk Müzesi, Alsancak çevresinde ziyaret edilebilecek en özel noktalardan.

  1. Saadet Erbey says:

    Izmir’de ikamet ettiğimiz donemde Atatürk köşkünü gezme sansimiz oldu…Hatta ayni gün Karsuyaka’da Zubeyde hanimin mezarinida ziyaret ettik….Birde Usakizade köşkünü gezmenizide tavsiye ederim….

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like