Kozbeyli Konağı, Foça

Kozbeyli-Konagi-Prenses

Son yıllarda ülkemizin dört bir yanında açılan butik oteller tatil algımızı değiştirmeye başladı. Öyküsü olan, bir başka eşi olmayan butik oteller, bazen sadece sohbet etmek için bile ziyaret ettiğimiz yerlere dönüştü. Foça‘nın Kozbeyli köyünde bulunan Kozbeyli Konağı da öyküsü olan butik otellerden.

İzmir‘in Foça ilçesinde, Şaphane Dağı’nın eteklerinde, 600 yıllık bir geçmişi olan Kozbeyli köyünün deniz manzaralı noktasında konumlanan Kozbeyli Konağı, şehir yaşamının gürültü ve koşuşturmasından uzaklaşmak isteyenler için çok güzel bir kaçış noktası.

Kozbeyli-Konagi-Kahvalti
Organik kahvaltı

Kozbeyli Konağı’nı işleten İnci ve Varol Oruk çifti, İstanbul’daki hareketli yaşamlarını bırakıp bu köye yerleşmiş. Aniden alınan kararın ardından yaptıkları çalışmalarla ortaya bu güzel konağı çıkarmışlar. Etrafı ormanlarla kaplı, önünde geniş bir ova ve ovanın ucunda muhteşem deniz manzarası bulunan konak, Yeni Foça ve Foça’ya da oldukça yakın bir mesafede.

Antakyalı İnci Hanım, konağın mutfağından bir an olsun ayrılmıyor. Her şeyin özenle, el emeğiyle hazırlandığı konakta, oda fiyatına kahvaltı dahil. İsteyenler için öğle ve akşam yemeği alternatifleri de sunuluyor. Konaklamanın dışında sadece yemek yemek ve bir şeyler içmek isteyenleri de ağırlayan Kozbeyli Konağı’nda özellikle hafta sonu kahvaltısı ve akşam yemekleri de oldukça keyifli geçiyor.

Kozbeyli-Konagi-Manzara
Teras, Kozbeyli Konağı

Organik köy kahvaltısının yanı sıra, öğle servisinde mantı ve köfte; akşam servisinde ise tandır, saç kavurma, kağıt kebabı, içli köfte, enfes Antakya mezeleri ile künefeyi tatmak mümkün. 5 saatte pişen tandırın lezzeti ve yayık ayranının o tadını hala unutamadım. Gencelli sahili ve Çandarlı’ya uzanan körfez manzarası ile konağın terasında bir şeyler atıştırmak oldukça keyifli.

Konağı maskotu haline gelen Prenses, konukları karşılıyor. Mutfak, odalar ve iç mekanlara asla girmeyen Prenses, sessiz ve güleryüzlü bir şekilde bahçede dolaşıyor. Hayvanseverlerin en büyük dertlerinden biri olan, ‘tatilde evcil hayvanımı nereye bırakacağım’ endişesi bu konakta yaşanmıyor.

Kozbeyli-Konagi-Foca
Terastan manzara

Kozbeyli Konağı oda seçenekleri

8 farklı oda seçeneği ile konuklarını ağırlayan Kozbeyli Konağı’nda tüm odaların tasarımları birbirinden farklı. Yalnız gezgin, arkadaş grubu, aile, çocuklu aile ve evcil hayvanıyla seyahat edenler için uygun ortam var.

Kozbeyli-Konagi-Oda

Temiz hava ve gürültüden uzak olması nedeniyle ne kadar yorgun olursanız olun sabah erkenden uyanıyorsunuz. Bir gece konakladığım Kozbeyli Konağı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Abartıdan uzak odalar, rahat bir yatak ile temiz oda anlayışı üzerine kurgulanmış.

Kozbeyli-Konagi-Buyuk-Oda

Tarihi Kozbeyli köyünde dibek kahvesi keyfi, daracık köy sokaklarında yürüyüş, 450 yıllık cami ziyareti konağın yalnızca 10 dakika uzağında. Ayrıca Yeni Foça ve Foça’da denize gitmek isteyenler için de Kozbeyli Konağı, konaklamak için düşünülebilir.

Kozbeyli Konağı, Foça, İzmir

Adres: Kozbeyli Köyü No:188 Foça, İzmir
Tel: +90 232 826 11 12 | Faks: +90 232 826 11 12 | GSM: +90 532 234 26 86
Web: http://www.kozbeylikonagi.com/ | E-Posta: info@kozbeylikonagi.com
Kozbeyli Konağı’nda rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kozbeyli Konağı Nerede

Kozbeyli Konağı Nasıl Gidilir

Kozbeyli Konağı, İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Kozbeyli köyünün içerisinde konumlanıyor. Konağa ulaşmak için iki farklı yol alternatifi bulunuyor. İzmir-Çanakkale yolu üzerindeki Eski Foça yol ayrımına döndükten sonra Ilıpınar sapağını da geçtikten sonra Kozbeyli tabelasından sağa girilmesi gerekiyor. 4,5 km’lik bir yolculuğun ardından konağa ulaşılıyor.

Bir diğer yol alternatifi ise Yeni Foça yolu üzerinden. İzmir-Çanakkale Karayolu üzerindeki Yeni Foça dönüşünden girdikten sonra Kozbeyli tabelasından sola dönmek gerekiyor. Kozbeyli köyünün merkezini geçtikten sonra konak solda kalıyor. Köy tabelasından konak, yaklaşık 3 km mesafede. Villakent-Seyrek yolunu takip ederek de ulaşım mümkün.

Konağa en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes. Özel araç dışında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT otobüsleri de köye geliyor. Ulukent İZBAN İstasyonu’ndan kalkan Kozbeyli otobüsleri ile köye ulaşılıyor. Ancak en konforlu ulaşım özel araç. Otel, İzmir şehir merkezine 60 km, İstanbul’a 478 km, Ankara’ya 623 km, Bursa’ya ise 331 km mesafede.

Huzurlu, sakin ve gözlerden uzak bir konaklama deneyimi arayışında olanlar için Kozbeyli Konağı, İzmir ve çevresindeki butik oteller arasında tercih edilebilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like