Kozbeyli Nerede, Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir?

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Kozbeyli, sakinliği, taş evleri, tarihi yapıları, pazarı, yöresel lezzetleri ile eşsiz bir köy. Özellikle hafta sonları şehirden kaçmak isteyenlerin adresi Kozbeyli, sakin köy havası arayanlar için doğru adres. Doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan Kozbeyli Köyü, 600 yıllık geçmişiyle tarihe meydan okuyor.

Misafirperver köy halkı ile sohbet edebileceğiniz Kozbeyli’de keyifli vakit geçirebilir, her anın tadını çıkarabilir, Osmanlı dönemi mimarisine şahit olabilirsiniz. Dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Kozbeyli’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kozbeyli nerede? 📍

Kozbeyli, İzmir’in Foça İlçesi’nde bulunuyor. İzmir şehir merkezine 60 km uzaklıkta bulunan Kozbeyli’ye 1 saatlik yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Foça merkez ile Kozbeyli arasında ise 14 km’lik bir mesafe mevcut.

Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Kozbeyli’ye ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir?

İzmir’in Foça İlçesi’ne bağlı köyü Kozbeyli, şehir merkezine 60 km mesafede bulunuyor. İzmir’den Foça’ya yaklaşık 60 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale yolu üzerinden Yeni Foça ayrımına saparak yolu takip edebilir ve Kozbeyli’ye ulaşabilirsiniz.

➡️ İstanbul’dan Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Kozbeyli arasında 453 km mesafe bulunuyor. 5 saatlik bir yolculuğun ardından Kozbeyli’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan kendi aracınızla gelmek için Balıkesir üzerinden İzmir’e giriş yaparak, Menemen ya da Aliağa üzerinden Foça’ya ulaşabilirsiniz.

➡️ Ankara’dan Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir?

Ankara ile Kozbeyli arasında 647 km bulunuyor. Yaklaşık 7 saat 47 dakikalık bir yolculuğun ardından Ankara’dan Kozbeyli’ye ulaşabilirsiniz. Ankara’dan yola çıktıktan sonra İzmir yönüne doğru seyahat ederek Afyonkarahisar, Turgutlu rotası üzerinden İzmir’e giriş yapabilir ve Menemen yolu üzerinde ilerleyerek Kozbeyli’ye ulaşabilirsiniz.

2. Uçakla Kozbeyli’ye ulaşım ✈️

Kozbeyli’ye uçakla gitmek için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmanız gerekiyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Kozbeyli arasında 82 km’lik bir mesafe bulunuyor. 1 saat 10 dakikalık bir yolculuk ile havalimanından Kozbeyli’ye ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kozbeyli’ye gitmek için İZBAN treninden otobüse aktarma yapmalısınız. Havalimanında bulunan İZBAN durağından trene binerek Biçerova durağında inmeli, ardından da 745 numaralı Biçerova-Yeni Foça otobüsüne binmelisiniz.

Yeni Foça’ya ulaştıktan sonra ise 666 numaralı Kozbeyli otobüsüne binmeniz gerekiyor. 745 ve 666 numaralı hatlarda ESHOT’a bağlı İZTAŞIT araçları hizmet veriyor. Otobüslerde ‘B’ Tarifesi geçerli oluyor ve İzmirim Kart geçiyor.

Ayrıca temassız kredi kartı ve banka kartı ya da Bilet 35’le de ödeme yapabilirsiniz. Yetişkinler 13,44 TL, öğrenciler 5 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11,52 TL ödeme yapıyor. Otobüslerde 120 dakika aktarma hakkı bulunmuyor.

Kozbeyli-Yeni Foça belediye otobüsü

4. Şehirlerarası otobüsle Kozbeyli’ye ulaşım 🚍

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Kozbeyli’ye direkt otobüs seferleri bulunmuyor. Kozbeyli’ye gitmek için önce İzmir Otogarı’na gelmeniz gerekiyor.

Öncelikli olarak İzmir Otogarı’ndan Yeni Foça’ya gitmeniz gerekiyor. Bunun için otogardan kalkan ESHOT denetiminde olan İZTAŞIT otobüsüne binmelisiniz. 660 numaralı otobüs sizi kısa zamanda İzmir Otogarı’ndan Yeni Foça’ya ulaştıracak.

Otogardan kalkan 660 numaralı otobüs haftanın her günü 07.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Otobüslerde İzmirim Kart geçiyor. Aynı zamanda Bilet 35 satın alabilir ya da kredi/banka kartıyla da ödeme yapabilirsiniz.

Hat üzerinde yapılan seferlerde gittiğin kadar ödeme yapılıyor. İlk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkinler 38,40 TL, öğrenciler 17,08 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 29,13 TL ödeme yapıyor. Yeni Foça’ya geldikten sonra ise 666 numaralı Yeni Foça-Kozbeyli otobüsüne aktarma yapmanız gerekiyor.

Yeni Foça’dan kalkan 666 numaralı Kozbeyli İZTAŞIT otobüsleri haftanın 7 günü 06:30, 07:20, 08:10, 16:30, 17:20, 18:10, 19:00 saatlerinde hareket ediyor. Hat üzerinde yapılan seyahatlerde İzmirim Kart, Bilet 35 ve kredi/banka kartı geçiyor. 120 dakika aktarma hakkı bulunmuyor. Yetişkinler 13,44 TL, öğrenciler 5 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri 12,00 TL ödeme yapıyor.

5. İZBAN ile Kozbeyli’ye ulaşım 💺

Biçerova Aktarma Merkezinden belediye otobüsüyle Kozbeyli’ye gidilebiliyor

İZBAN ile Kozbeyli’ye direkt olarak ulaşım imkanı bulunmasa da aktarmalı olarak gideceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Öncelikle şehir merkezinde bulunan İZBAN istasyonlarından trene binmeli ve Yeni Foça’ya en yakın nokta olan Biçerova durağında inmelisiniz. İZBAN ile yolculuk için İzmirim Kart ile ödeme yapabilir ya da Bilet 35 satın alabilirsiniz.

Ayrıca kredi kartı ve banka kartıyla da temassız ödeme seçeneği bulunuyor.

Biçerova’ya ulaştıktan sonra ise Yeni Foça’ya gitmek için otobüse binmeniz gerekiyor. Biçerova Aktarma Merkezi’nden kalkan 745 numaralı ESHOT’a bağlı İZTAŞIT araçları ile Yeni Foça’ya gidebilir, oradan da 666 numaralı belediye otobüsü ile Kozbeyli’ye geçebilirsiniz.

İZTAŞIT araçları ile yapacağınız seyahatlerde 120 dakika aktarma hakkı bulunmuyor.

6. Belediye otobüsü ile Kozbeyli’ye ulaşım

İzmir şehir merkezinden Kozbeyli’ye gidebileceğiniz direkt belediye otobüsü hattı bulunmuyor. 756 numaralı Menemen-Kozbeyli hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Menemen aktarma merkezinden kalkan otobüsler hafta içi ve hafta sonu 06:00 ile 21:00 saatleri arasında çalışıyor. Hafta içi ve cumartesi günleri seferler daha sık yapılırken, pazar günleri ise seyrekleşiyor.

Menemen-Kozbeyli belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. Dilerseniz Bilet 35 satın alabilir ya da temassız kredi/banka kartıyla da ödeme yapabilirsiniz. 756 numaralı hatta ESHOT ‘C’ tarifesi geçiyor; yani gittiniz kadar ödeme yapıyorsunuz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like