Küçükkuyu Nerede, Küçükkuyu’ya Nasıl Gidilir?

Kucukkuyuya-Nasil-Gidilir

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Küçükkuyu, Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı bir belde. Zeytin ağaçlarıyla bezeli, oksijen oranıyla dünyanın en zengin coğrafyalarından birinde kurulu olan Küçükkuyu, şelaleleri, antik yerleşim yerleri, tertemiz denizi ile Ege‘nin başladığı yer olarak adlandırılıyor.

Serin sularında deniz keyfi yapabileceğiniz, doğayla baş başa yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz, tarihe tanıklık eden yemyeşil ağaçlarla dolu köylerinde gezintiye çıkabileceğiniz Küçükkuyu, balık lokantaları ve yöresel lezzetler sunan aile işletmeleriyle Ege coğrafyasını hissedebileceğiniz en güzel yerlerden.

Kucukkuyuya-Nasil-Gidilir

Küçükkuyu nerede? 📍

Edremit Körfezi’nde yer alan Küçükkuyu, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde, İzmir’den Çanakkale’ye giderken Balıkesir’in Edremit ilçesini geçtikten sonra ana yol üzerinde, Ege Denizi kıyısında konumlanıyor.

Küçükkuyu Haritası 🗺️

Küçükkuyu’ya nasıl gidilir? 🚖

1. Özel araçla Küçükkuyu’ya ulaşım

İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde yer alan Küçükkuyu, sahil şeridinde Ayvalık, Akçay ve Edremit gibi birçok turistik merkezle aynı güzergahta.

İstanbul’dan Küçükkuyu’ya özel araçla gelmeyi planlayanların 3 ayrı seçeneği var. İstanbul’dan Tekirdağ, Eceabat ve Çanakkale üzerinden ulaşım 408 km (6 saat 40 dakika), İstanbul, Yalova, Bursa, Balıkesir, Edremit üzerinden ulaşım 438 km (5 saat 25 dakika), İstanbul, Yalova, Bursa, Bandırma, Gönen, Edremit üzerinden ulaşım 446 km (6 saat 20 dakika) seçenekler arasında.

Bu alternatif güzergahlar arasında yolun en düzgün olduğu ve en kolay ulaşım sağlanan alternatif İstanbul, Yalova, Bursa, Balıkesir, Edremit üzerinden ulaşım. Uzun süre araç kullanmak istemeyenler Yenikapı-Bandırma hızlı feribotunu kullanarak Bandırma’dan Gönen, Edremit yolunu takip ederek de Küçükkuyu’ya ulaşabilir.

İzmir tarafından gelenler İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanarak; Aliağa, Ayvalık, Edremit, Akçay ve Altınoluk’u takip ederek Küçükkuyu’ya ulaşabiliyor. İzmir-Küçükkuyu arasındaki mesafe 233 km ve özel araçla bu mesafe 3 saat 15 dakika sürüyor.

Küçükkuyu’dan Ankara 668 km (8 saat 15 dakika), Bursa 277 km (3 saat 30 dakika), Çanakkale 98 km (1 saat 15 dakika), Balıkesir 140 km (1 saat 15 dakika) uzaklıkta.

Kucukkuyu-Nasil-Gidilir

2. Uçakla Küçükkuyu’ya ulaşım

Küçükkuyu, Balıkesir Koca Seyit (Edremit Körfez) Havalimanı’na 35 km, Çanakkale Havalimanı’na ise 90 km uzaklıkta. Ankara ve İstanbul’dan her iki havalimanına da direkt ulaşım imkanı var.

Çanakkale Havalimanı’na inenler otogara geçtikten sonra otobüs ve dolmuşlarla Küçükkuyu’ya ulaşabiliyor. Edremit Havalimanı’ndan da Edremit Otogarı’na geçilerek Küçükkuyu yönüne giden otobüs ve dolmuşlar kullanılarak ulaşım sağlanıyor.

3. Dolmuşla Küçükkuyu’ya ulaşım

Küçükkuyu-Altınoluk-Güre-Akçay-Edremit güzergahında Sarıkız minibüs hattı hizmet veriyor. Bu güzergahtaki dolmuşlar her gün sabah 06.00 ile gece 00.00’a kadar karşılıklı olarak sefer yapıyor.

Güzergah üzerindeki bir noktadaysanız Küçükkuyu yönünde bu minibüsleri kullanmanız mümkün. Seferler kış döneminde daha seyrek, yaz döneminde ise düzenli ve sık aralıklarla yapılıyor.

4. Otobüsle Küçükkuyu’ya ulaşım

Şehirlerarası otobüslerle Küçükkuyu’ya ulaşmak mümkün. Özellikle yaz döneminde birçok büyük şehirden Küçükkuyu’ya direkt otobüs seferleri var. İstanbul ve Ankara’dan Çanakkale-Ayvacık-Assos güzergahındaki sahil şeridini kullanan otobüs firmaları Küçükkuyu’ya da uğruyor.

Direkt otobüs bulunamadığı durumlarda Çanakkale merkez, Edremit gibi noktalara ulaşıp araç değiştirerek Küçükkuyu’ya bir aktarmayla ulaşılabiliyor. İzmir’den ise Çanakkale otobüslerini kullanarak Küçükkuyu’da inebiliyorsunuz.

Zeus Altarı-Adatepe, Yeşilyurt, Assos gibi bölgenin popüler destinasyonlarının yanı başında olan Küçükkuyu, huzurlu ve sakin bir tatil arayanlar için yemyeşil ormanları ve buz gibi serin suyuyla tercih edilebilecek bir tatil merkezi.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like