Kurumsal Koçluk Potansiyeli Ortaya Çıkarıyor

0
120

Bir dönem yalnızca problem çözmeyi kolaylaştırdığı inancıyla yaklaşılan koçluk kavramı, günümüzde kurumsal hayatta çalışanları geliştirmek, var olan potansiyeli ortaya çıkarmak için kullanılan en etkili yöntemler arasında.

Geçmişte yalnızca spor dünyasında karşımıza çıkan koçluk (coaching), iş dünyasına uyarlanan haliyle çalışanı düşündüren, yaratıcılığını destekleyen, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeyde kullanmaları için cesaretlendiren bir görev taşıyor.

Kurumsal-Kocluk-Nedir

Kurumsallaşma ihtiyacı hisseden ve bu yönde adım atmak isteyen şirketlerin en büyük yardımcısı koçluk sistemi aslında. Koçluk sistemini kurumsal yapısının içerisinde oturtmayı başaran şirketler, hedeflerine daha kolay ulaşıyor, gelecek vizyonları adımlarını daha sağlam atıyor.

Her kurumun yapısı, değerleri, vizyon ve hikayeleri birbirinden farklı. Bu yüzden kurumsal koçlukta ilk soruyu ‘nereden başlamalı’ olarak sormak gerekiyor. Kurumsal koçluğu nereye adapte etmeli, nereden başlamalı, yolun en başında cevabı verilmesi gereken sorular.

Kurumsal koçluk sürecini hayata geçirmek için profesyonel destek almak, sağlam temelli ve uzun vadeli bir sistemi hayata geçirmek için hayati önem taşıyor. Referansı olan, örnek başarılı uygulamalar gerçekleştirmiş profesyonellerle yola çıkmak gerekli. Profesyonellerin seçiminde uluslararası akredite koçluk eğitim programlarından mezun olmaları önemli bir kriter. Bu programlar 60 ila 130 saatlik yüz yüze eğitim ve ek olarak pratik çalışmaları içeriyor.

Kurumsal-Kocluk-Lavisio

Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi’nde katıldığım, ‘Kurumsal Koçluk’ seminerinde kurumsal koçluğun doğru uygulanabilmesi halinde iş dünyasında karşılaşılan çoğu engellerin ortadan kaldırılabileceğinin farkına vardım. Merkezdeki tüm koçlar akredite eğitimlerde mezun ve profesyonel koçluk yapmakta. İzmir’de bu kadar geniş kadroya sahip bir kurum olması bölgemiz için maddi ve manevi olarak büyük bir kazanç.

Kurumsal koçlukta hangi adımlar atılıyor?

1.Tasarım Süreci

Birçok insanın zihnini kurcalayan soru, ‘kurumsal koçlukla nasıl tanışmalı, nereden başlamalı’ oluyor. Bu sorulara en iyi yanıtın ilk adımı işi bilen, profesyonel hizmet veren kurumlarla bir araya gelmek.

Uygulanacak yöntemin belirleneceği bu görüşme, beklentilerin ortaya çıkarılması ve bu beklentilerin karşılanabilirliğinin sorgulanması anlamına geliyor. Şirket yapısının mevcut durumunda değişmesi ya da iyileştirilmesi beklenen süreçlerin belirlenmesi, belki de en önemlisi bu değişim için tepe yöneticilerin de istekli olması gerekiyor.

2. Çalışanların bilgilendirilmesi

Tasarım sürecinin tamamlanması, hedef ve beklentilerin belirlenmesinin ardından, kurumda çalışan tüm kişilerin bu süreçle ve yöntemle ilgili bilgilendirilmesi aşaması başlıyor. Bu noktada önemli olan bölüm, kurumsal koçluğa gelinen sürece kadar yapılan tüm işlem ve rutin süreçlerde çalışanların önemli olduğunu hissini yerleştirebilmek. Kendini değerli hisseden çalışan, değişimi sahiplenmede zorluk yaşamadan sürece dahil olacak bu da hedeflerin gerçekleşmesini kolaylaştıracak.

Lavisio-Kurumsal-Gelisim-Merkezi

3. Uygulama aşaması

Kurumsal koçlukta kurum kimliği ile çalışanların buluşması hayati önem taşıyan konulardan biri. İhtiyaç analizine göre şekillenen uygulama bölümünde farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor. Eğitim, çalıştay, organizasyon ve buluşmalarla fark yaratacak yolda adımlar hep birlikte atılıyor. Tepe yönetimi süreci ne kadar iyi sahiplenirse, süreç o kadar verimli işliyor.

Mutlu dolayısıyla etkin insan modelinin kurumsal havada var edilebilmesi için ortaya çıkan kurumsal koçluk kavramı kurumsal hayatın önemli parçalarını tamamlıyor. Kurum içi iletişim ve takım ruhu hareketiyle varlığını hissettiren kurumsal koçluk, verimlilik artışı, üretkenlik, çalışan ve müşteri memnuniyetini sağlarken; çatışmaları azaltması sebebiyle huzurlu bir çalışma ortamına katkıda bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here