Kuzey Avrupa Turları

Kuzey-Avrupa-Turlari-Nasil-Yapilir

Türkiye‘de seyahat kültürünün gelişmesi ve seyahat edenlerin sayısının artmasıyla birlikte her fırsatta yeni yerler görmek isteyen hatırı sayılır bir kitle oluştu. Özellikle üniversiteli gençler uygun şartlar oluştuğunda kısıtlı bütçelerle yurt dışında birçok şehri, ülkeyi ziyaret ediyor.

Türk vatandaşlarının Avrupa‘da en çok ziyaret ettiği Hollanda, Fransa, Belçika ve Almanya gibi ülkelerin yanında son dönemde sosyal medyanın da gücüyle Kuzey Avrupa Turları‘na ciddi bir talep oluştu. İnsanı kendine hayran bırakan kuzey ışıkları, nefes kesen fiyordlar, yemyeşil ve huzurlu bir doğa, refah seviyesi ve insan yaşamına olan saygısıyla Kuzey Avrupa ülkeleri, seyahat planı yapan birçok kişinin hayallerini süslüyor.

Kuzey-Avrupa-Turlari
Kopenhag, Danimarka

Kuzey Avrupa ülkeleri hangileri?

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan, İskandinav ve Baltık ülkeleri Kuzey Avrupa ülkeleri olarak anılıyor. Birleşmiş Milletlere göre Kuzey Avrupa bölgesine dahil edilen ülkeler arasında Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsveç, Letonya, Litvanya ve Norveç bulunuyor. Bazı kaynaklarda Birleşik Krallık, İzlanda ve İrlanda Kuzey Avrupa coğrafyasına dahil edilse de Birleşik Krallık ve İrlanda daha çok Batı Avrupa’nın bir parçası olarak görülüyor.

Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek, en zengin ve gelişmiş ülkelerinin yer aldığı Kuzey Avrupa coğrafyası, aynı zamanda korunmuş doğası ve etkileyici doğal güzellikleri ile önemli bir çekim merkezi. Bölge, farklı dil ve kültürlerin de buluşma noktası. Eskiden Sovyetler Birliği’nin üyesi olan Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya; Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav kültürünün farklı esintilerinin hissedilebileceği ülkelerin her birinde insan kendini bambaşka bir dünyada buluyor.

Kuzey-Avrupa-Turlari-Nasil-Yapilir
Flam, Norveç

Kuzey Avrupa Turları nasıl yapılıyor?

Türkiye’de birçok turizm şirketinin Kuzey Avrupa’ya özel tur seçenekleri var. Birçok şirket tur paketi kapsamında gidiş-dönüş uçak, otel ve şehirlerarası ulaşımları karşılıyor. Gidilecek ülkelerdeki panoramik şehir turu dışındaki tüm turlar için ekstra ücret isteniyor.

Kuzey Avrupa turu için bir diğer alternatif de otobüsle Avrupa turu. İstanbul ve Ankara çıkışlı otobüslü turlarda İskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve Baltık ülkeleri bir arada sunuluyor. Interbus’un düzenlendiği 16 ülke ve 23 şehri kapsayan otobüslü turlara gençlerin katılımı ve ilgisi yüksek.

Kuzey Avrupa turunda nereler görülmeli?

Kuzey Avrupa turu düşünenler için olmazsa olmaz ülkeler Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya (İskandinav ülkeleri) ile Estonya, Letonya ve Litvanya (Baltık ülkeleri). Bu ülkeler hem ulaşım açısından birbirine yakın hem de birlikte planlamak daha kolay. Fazla vakti olmayan ve aynı anda çok ülkeyi gezmekten hoşlanmayanlar için İskandinav ülkeleri ile Baltık ülkelerini ikiye ayırarak bir plan yapmak mümkün.

İdeal bir Kuzey Avrupa turunda mutlaka uğranılması gereken duraklar ise şöyle: Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki, Turku), İsveç (Stockholm, Göteborg, Malmö), Norveç (Oslo, Flam, Bergen, Stavanger), Litvanya (Vilnius), Letonya (Riga), Estonya (Tallinn).

Otobusle-Kuzey-Avrupa
Tallinn, Estonya

Rotayı bağımsız oluşturacak ve tur şirketiyle gitmek istemeyenler için gidiş ve dönüşte en uygun uçak biletine göre ekleme ve çıkarmalar yapılabilir. Kopenhag’ı en sona bırakanlar için dönüşü Hamburg ya da Berlin üzerinden yapmak avantajlı olabiliyor. Bu noktada karar verici olmanın keyfini çıkarın.

Kuzey Avrupa turunu deneyimlemiş, tur şirketi ya da kendi planı ile seyahat edenlerin alternatif yorum ve önerilerini bekliyorum.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like