Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

2
27108

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel tatil, dinlenme ve eğlence merkezlerinden. Beş yıldızlı otelleri, hareketli gece hayatı, lüks casinoları, muhteşem kumsalları, doğal ve tarihi güzellikleri ile Kıbrıs, Türkiye‘nin yanı başında, kısa uçuş mesafesiyle zahmetsizce ulaşılabilen bir destinasyon.

Birbirinden hoş balayı otelleri, el değmemiş kumsalları, kendine has kültürü ve lezzetleri ile Kıbrıs, Türk vatandaşlarının kimlikle, pasaport ve vize gerekmeden seyahat edebildiği bir coğrafya. Akdeniz sıcaklığını hissettiren Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den feribot ve uçakla ulaşmak mümkün.

Kibris-Feribot-Bileti

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

1. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den feribotla ulaşım

Kibris-Nasil-Gidilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye’den feribotla ulaşım Antalya ve Mersin’den yapılıyor. Deniz yolu ulaşımında deniz otobüsü ve feribot kullanılıyor. Türkiye’den Kıbrıs’a feribot seferleri Alanya-Girne, Taşucu-Girne, Mersin-Girne ve Mersin-Gazimağusa hattında karşılıklı gerçekleştiriliyor.

1.1. Alanya-Girne deniz otobüsü

Antalya’nın Alanya ilçesi ile KKTC’nin Girne kenti arasındaki deniz otobüsü seferleri Akgünler Denizcilik firması tarafından gerçekleştiriliyor. Alanya-Girne güzergahında tek yön yolculuk 4 saat sürüyor. Seferler haftanın iki günü Alanya çıkışlı, haftanın iki günü ise Girne çıkışlı olarak düzenleniyor. Her hafta perşembe ve pazar günleri saat 12.00’de Alanya-Girne, her hafta çarşamba ve cumartesi günleri saat 10.00’da Girne-Alanya rotasında deniz otobüsü bulunuyor. Alanya-Girne yetişkin tek yön ücreti 190 TL, öğrenci 180 TL; Girne-Alanya yetişkin tek yön ücreti 220 TL, öğrenci 210 TL.

1.2. Taşucu-Girne feribotu ve deniz otobüsü

Mersin’in Taşucu ilçesi ile KKTC’nin Girne kenti arasındaki deniz otobüsü ve feribot seferleri Akgünler Denizcilik ile Filo Denizcilik şirketleri tarafından yürütülüyor. Taşucu-Girne güzergahında tek yön yolculuk deniz otobüsü ile 2.5 saat, feribot ile 6 saat sürüyor. Seferler haftanın 7 günü düzenleniyor. Taşucu-Girne haftanın 7 günü 14.00, 23.30 ve 23.59’da deniz otobüsü ve feribot seferi bulunuyor. Girne-Taşucu güzergahında ise haftanın 7 günü 10.00, 12.30, 14.00 ve 23.59’da deniz otobüsü ve feribot seferi bulunuyor. Her iki yönde de yetişkin tek yön ücreti 110, 165 ve 185 TL arasında değişiyor.

1.3. Mersin-Girne feribotu

Mersin ile Girne arasındaki feribot seferleri Akgünler Denizcilik firması tarafından düzenleniyor. Mersin-Girne feribot yolculuğu 9 saat sürüyor. Seferler haftanın 3 günü Mersin-Girne yönünde salı, perşembe saat 22.00’de, cumartesi saat 23.00’de, Girne-Mersin yönünde ise çarşamba saat 23.00, pazartesi ve cuma günleri 23.30’da. Bilet fiyatları tek yön yetişkin 105, 115, 125, 130 ve 180 TL arasında değişiyor.

1.4. Mersin-Gazimağusa feribotu

Mersin-Gazimağusa arasındaki feribot seferleri Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmeleri tarafından düzenleniyor. Mersin-Gazimağusa feribot yolculuğu 13 saat sürüyor. Seferler haftanın 3 günü pazartesi, çarşamba ve cuma saat 20.00’de Mersin’den, salı, pazar saat 20.00’de, perşembe ise saat 17.00’den Gazimağusa’dan Mersin yönüne. Bilet fiyatları yetişkin yolcu 135 TL, öğrenci 95 TL, 3-7 yaş çocuk 50 TL, otomobil şoför dahil 410 TL.

2. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den uçakla ulaşım

Kibrisa-Nasil-Gidilir

Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den uçakla ulaşım birçok şehirden direkt seferlerle sağlanıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sivil hava trafiğine açık tek havalimanı olan başkent Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’na Türkiye’den İstanbul Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Adana, Gaziantep, Antalya, Hatay, Kayseri, Trabzon ve Şanlıurfa’dan direkt uçuş var. Türkiye-Kıbrıs uçak seferleri Türk Havayolları, Pegasus, Onur Air ve Atlasglobal tarafından sağlanıyor. Türkiye ile Kıbrıs arasındaki uçuş mesafesi çıkış destinasyonuna göre 55 ile 90 dakika arasında değişiyor. Uçak biletleri yıl boyunca ortalama üzerinde seyrediyor. Bu yüzden bileti mümkün olduğunca erken almak önemli.

Kıbrıs’a kimlikle giriş

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a pasaport ve vize gerekmeden yalnızca nüfus cüzdanı ya da yeni tip kimlik kartı ile giriş yapabiliyor. Kimlikle girişlerde Kıbrıs’ta 30 güne kadar kalma hakkı veriliyor. 30 günü aşan konaklamalar için ilgili makamdan izin alınması şart.

Vizesiz ve pasaportsuz seyahat imkanı olan Kuzey Kıbrıs, Türkiye’ye en yakın yurt dışı noktalardan. Feribot ve uçakla kısa sürede ulaşılabilen Kıbrıs, keyifli bir tatil rotası.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz