Ljubljana’da Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

Ljubljana-Yemekleri

Ljubljana denildiğinde aklınıza muhteşem bir doğa ve harika manzaralar gelmesi çok normal. Peki ya yemek? Bu konuda fazla fikriniz olmayabilir, çekinmenize gerek yok. Sonuçta bu şehrin İtalya kadar ünlü yemeklere sahip olmaması sizin suçunuz değil ama Slovenya‘nın bu şirin şehrinde damak tadınıza hitap edecek leziz tatlar bulacağınıza şüpheniz olmasın.

Sloven mutfağı Avusturya ve İtalyan mutfaklarından esintiler taşıyan bir çeşitliliğe sahip. Ljubljana’da ne yenir, diye soranlara verebilecek bir cevap arıyorsanız bu yazıyı dikkatli okumanızda yarar var. Kim bilir, belki kendiniz için de küçük ipuçları yakalayabilirsiniz.

Ljubljana’da Tadına Bakmanız Gereken 5 Lezzet 

1. Mantar Çorbası

Ljubljana-Ne-Yenir

Ne yani o kadar övgüye rağmen ilk sıraya mantar çorbasını mı ekledin diye şikayete başlamadan önce biraz durun. Bu çorba öyle her yerde yudumladığınız standart mantar çorbalarına benzemiyor. Bölgeye özgü birkaç farklı mantar kullanılarak hazırlanan bu çorbayı karşınıza çıkan tüm restoranlarda deneyebilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.

2. Prekmurska

Ljubljanada-Ne-Yenir

Bölgenin yöresel tatları arasında öne çıkan Prekmurska, haşhaş ve üzümlü kremayla pişirilen bir kek türü. Şehri gezmekten yorulup, şişen ayaklarınızı dinlendirmek için bir mola verdiğinizde kahvenizin yanında sipariş edebileceğiniz bu kek, hafif olması sebebiyle oldukça seviliyor.

3. Bograç

Ljubljana-Yemekleri

Yemek kültüründe komşusu Macaristan’dan tatlar da bulunan Ljubljana’da en sık karşılaşacağınız Macar yemeği Bograç (Gulaç). İçinde bol miktarda et bulunan bol sulu bir yemek olan Bograç, özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmem tatlarından biri. Et yemekleriyle aranız iyiyse bu leziz yemeği mutlaka denemelisiniz.

4. Kraski Prsut

Ljubljana-Ne-Yemeli

Kraski Prsut, Ljubljana’nın ünlü atıştırmalıklarından biri. Çoğunlukla domuz pastırması kullanılarak yapılan bu lezzet, yeni tatlar keşfetmeyi sevenler için oldukça cazip olsa da domuz eti yemeyenlerin tadına bakmadan önce kullanılan etin ne olduğunu sorması gerekebilir.

5. Sljivovica

Ljubljana-Unlu-Yemekleri

Bu kadar yemek ve tatlının üzerine birer ‘drink’ almaz mıyız? Sljivovica çoğu kişi tarafından erik rakısı olarak bilinen alkollü bir içecek. Yemeğin üzerine bir şeyler içip sohbet etmeyi kafaya koyduysanız Sljivovica’yı deneyebilirsiniz. Baştan uyaralım: Sljivovica, biraz sert bir içki. Meyve suyu gibi kafanıza dikerseniz sonuçlarından pek hoşlanmayabilirsiniz.

Ljubljana ve Slovenya’nın diğer şehirlerinde pişen yerel tatları denemek isteyenler, geleneksel yemeklerin pişirildiği Gostilna isimli restoranlara uğrayabilir. Sloven yemeklerini tatmak için hala vaktiniz var. Mutlu bir mide için Ljubljana sokaklarını keşfetme zamanı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like