Londra’da Yapılacak Şeyler

0
216

Avrupa‘nın en çok ziyaret edilen şehri olma ünvanına sahip olan İngiltere‘nin başkenti Londra, özellikle son yıllarda genç turistlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Kartpostallık turistik yapılarıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu şehirde yapılacak çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. Her yaştan turistin sıkılmadan 2-3 gününü geçirebileceği bu muhteşem şehir, alışveriş olanakları ve canlı gece hayatıyla da adından söz ettiriyor.

Birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri, çok sayıda canlı müzik mekanları, tarihi yapıları, sarayları, renkli caddeleri ve mahalleleriyle Londra’da yapılacak en güzel 13 şeyi bir araya getirdim.

Yazı: Enes ÖZDEN

Londra’da Yapılacak Şeyler

1. Borough Market’te bir şeyler atıştırın

Londra’nın en sevilen ve en iyi bilinen pazarlarından biri olan Borough Market, çok sayıda restoran ve cafelere de ev sahipliği yapıyor. Hem turistlerin hem de İngiliz halkının yeme içme için favorisi olan bu pazar, 800 yıllık tarihiyle de ilgi görüyor. Ayrıca pazarın bulunduğu alan akşam saatlerinde Londra’nın en hareketli noktalarından biri.

Pazar, ağırlıklı olarak halkın gıda ihtiyacını karşıladığı bir yer olarak biliniyor. Ancak pazar içerisinde bir şeyler atıştırabileceğiniz veya oturup güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz mekanlara da sahip.

2. Sky Garden’dan Londra’nın en güzel manzarasını seyredin

Aslında şehirde daha çok sayıda panoramik bir manzara seyredebileceğiniz noktalar bulunuyor. Ancak Sky Garden, hem ücretsiz oluşu hem de sunduğu muhteşem manzarasıyla Londra’yı yukarıdan seyretmek için en güzel spotlardan bir tanesi. Buradan London Eye ve şehirdeki köprülerin büyük bir bölümünü de görebiliyorsunuz.

Burası ‘Walkie talkie’ adı verilen bir gökdelenin en üst katında bulunan teras. İçeride ultra lüks restoranlar ve cafeler de bulunuyor, ancak Sky Garden’ın en önemli özelliği zeminden tavana kadar kaplanmış cam bölümden Thames Nehri’nin muhteşem manzarasını sunuyor olması. Londra’yı farklı bir perspektiften deneyimlemek için Sky Garden’ı mutlaka ziyaret edin, biletinizi online ve ücretsiz olarak alabileceğinizi de unutmayın.

3. St. Paul Katedrali’ni görün

300 yılı aşkın bir süredir Londra silüetinin bir parçası olan St Paul Katedrali, bembeyaz mimari cephesiyle Londra‘da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri. İç mekan süslemeleri ve sanat eserleriyle de ilgi gören katedrale cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Ancak katedrali dışarıdan görmeniz yeterli olabilir. Özellikle Millennium Köprüsü, katedralin muhteşem mimarisini en iyi görebileceğiniz yer.

4. Piccadilly Circus’u keşfedin

Londra’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler aktivitelerden biri de, şehrin en ünlü kavşağını ve bu kavşağın etrafını keşfetmektir. Kavşağın bulunduğu yer, Londra’nın kalbinin attığı yerlerden biri olarak biliniyor. Bu yüzden de hem gün için de hem de akşam saatlerinde oldukça hareketli bir yer. Ayrıca Piccadilly Circus‘da şehrin önde gelen bazı tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de görebiliyorsunuz.

5. London Eye deneyimi yaşayın

Londra’nın en turistik yeri olan London Eye, bir dönme dolap. Ama en ünlüsü ve en kalabalık olanı. Özellikle yüksek sezonda dönme dolaba binmek için uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. London Eye, her yaştan ziyaretçinin keyifli vakit geçirebileceği bir cazibe merkezi. Eğer çocuklarınız ile Londra’yı ziyaret ediyorsanız ailece dönme dolaba binebilir, çift olarak şehri ziyaret ediyorsanız da dönme dolap içerisinde romantik bir akşam yemeği satın alabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, yeteri kadar bütçesi olan gezginler için mükemmel bir deneyim olacaktır.

6. British Museum

Yaklaşık 2 milyon yıllık insan tarihini kapsayan birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan British Müzesi, Londra’nın en çok ziyaret edilen yeri olarak da biliniyor. Her ne kadar müzenin ücretsiz oluşu bunun ana nedeni olsa da, sahip olduğu birbirinden değerli sanat eserleriyle de ilgi çekici. Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları müzenin öne çıkan koleksiyonlarından. Ancak müze, saatlerce sıkılmadan gezebileceğiniz daha çok sayıda kalıcı ve geçici sergilere sahip.

7. The Shard’dan Londra’yı seyredin

Londra’nın bir diğer gözlem yeri ise, Avrupa’nın dördüncü, dünyanın ise 87. yüksek binası olan The Shard adı verilen gökdelendir. 309 metre yüksekliğinde ve 95 katlı olan bu gökdelenin 69. katında yer alan gözlem yerinden Londra’nın hemen her cazibe merkezini görebilirsiniz. 2012 yılında inşa edilmiş olan gökdelen kurulduğu günden günümüze Londra’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

8. Londra’nın En Güzel Instagram Spotu: Neal’s Yard

Neal’s Yard, Londra’nın en ünlü turistik cazibe merkezlerinden biri. Renkli binaları ile dikkat çeken bu bölge, çok sayıda bar, restoran ve cafeye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca buradaki mekanların büyük bir bölümü, şehir merkezindekilere nazaran çok daha ekonomik.

Turistler arasında popüler instagram spotlarından biri olmasıyla ünlü olan Neal’s Yard’da mekan tavsiyesi olarak da ‘Jacob the Angel’i kesinlikle öneririm.

9. The Churchill Arms’ta bir şeyler için

The Churchill Arms, Londra’nın en çok tercih edilen barlarından biri. Özellikle süslemeleriyle dikkat çeken bu bar, gecenin geç saatlerinde çok daha hareketleniyor. Günümüzdeki adını ikinci dünya savaşından sonra almış olan barın tarihi ise 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Özellikle genç turistler tarafından rağbet görüyor olsa da, Londra’daki en güzel biraları ve kokteylleri bulabileceğiniz adrestir.

10. Buckingham Sarayı’nda nöbet değişimini izleyin

İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı, günümüzde ziyarete açık. Kraliyet ailesinin evlilikleri ve skandallarıyla sık sık gündeme gelen saray, sadece Londra’nın değil, dünyanın da en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri. Sarayın tüm odaları ziyarete açık olmasa da, çok sayıda oda ve salonu görebiliyorsunuz.

Buckingham Sarayı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri ise, asker nöbet değişimini seyretmektir. Sarayın giriş kapısında 2 asker bulunuyorsa Kraliçe’nin sarayda olmadığı, 4 asker bulunuyorsa kraliçenin sarayda olduğu anlamına geliyor. Nöbet değişimini rehberler eşliğinde seyredebileceğiniz gibi bireysel olarak da seyredebiliyorsunuz. 

11. Hyde Park’ta dinlenin

Londra’nın en büyük ve en güzel parkı olan Hyde Park, ayrıca kraliyet parklarının en büyüğüdür. Hemen yanındaki Kensington Bahçeleri‘yle de ünlü olan park, 350 dönümlük oldukça büyük bir alana kurulmuş. Hem turistlerin hem de yerel halkın rahatlamak veya dinlenmek için ziyaret ettiği parkta yapılacak birkaç turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

12. Londra Kalesi

Londra Kalesi, aslında birçok tarihi yapının bir araya gelmesiyle oluşturulmuş kompleks. Bu kompleks kimi zaman bir hayvanat bahçesi, kimi zaman da bir hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde Londra’nın en görkemli ve en eski turistik yapılarından biri olarak bilinen kale kompleksi, Tower of London olarak da biliniyor.

Tarihi 1078 yılına kadar uzanan Londra Kalesi’nde kaçırılmaması gereken en önemli bölümler ise Beyaz Kule, Kraliyet Mücevherleri, Yeşil Kule, Beuchamp Kulesi, Orta Çağ Sarayı ve Kraliyet Silahhanesi. Bu bölümleri tek bir giriş ücretiyle görebiliyorsunuz. Dilerseniz kompleksi rehberli turlar eşliğinde de gezebiliyorsunuz.

13. Big Ben Saat Kulesi

Resmi adıyla Elizabeth Kulesi olarak da bilinen Big Ben, aslında kulenin adı değil, kulede bulunan çana verilen isimdir. Londra’nın en önemli sembolik yapılarından biri olan Big Ben, Westminster Sarayı’nın hemen yanına 1288 yılında inşa edilmiş. Kulenin dört yüzünde de bulunan saatler 7 metrelik demir bir çerçeve içerisinde yer alıyor. Birçok filme de konu olmuş olan kuleye günümüzde çıkamıyor olsanız da, görkemli mimarisine göz atmak için ziyaret edebilirsiniz.

Londra’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan kulenin yanındaki tarihi Westminster Sarayı ise ziyarete açık. Parlamento Binası olarak da bilinen Westminster Sarayı, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz