Löplöpçüler Yeni Tat ve Lezzetlerin Peşinde

Semih-Diken

Yerel lezzetleri ve tatları deneyimlemekten keyif alan Semih Diken, işi nedeniyle son 1,5 yıldır ailesiyle Afrika ülkesi Namibya’da yaşıyor. Diken ailesi, İnsanların nerede ne yenir sorularına yanıt vermek için deneyimlerini Löplöpçüler adlı web sitesinde paylaşıyor.

Semih Diken tam bir lezzet avcısı. Yöresel yemekleri bulmayı ve tatmayı seven, eşiyle ve iki çocuğuyla yollarda olan bir gezgin. Deneyimlerini Löplöpçüler adını verdiği web sitesinde paylaşan Diken, işi nedeniyle son 1.5 yıldır ailesiyle birlikte Afrika ülkesi Namibya’da yaşıyor. Her bir seyahatte gözlemlediklerini kumbaraya atılan bozuk para olarak değerlendiren Diken’in seyahat önerisi: İnsan bir şehre, hatta bir ülkeye tıkılıp kalmamalı.

Semih-Diken
Semih-Özenç Diken çifti ve 2 çocuğu her bulduğu fırsatta yolda

Seni çok kısa tanımak istesek?

Ben makina mühendisiyim, eşim ziraat mühendisi. Yöresel lezzetleri keşfetmek için gezmeyi seviyoruz. Türkiye’de yaşarken her hafta sonu Çanakkale, Trabzon, Belgrad, Zürih artık nereye ucuz bilet bulduysak giderdik. 2012’de aramıza Ege, 2014’te de Tuna katıldı. Çocuklar olduktan sonra seyahat etmek biraz daha zahmetli olur diye yurt dışına taşındık işi kökünden çözdük. Kazakistan, Malezya derken Namibya’ya kapağı attık.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

1989 yılında ailecek İzmir’den Avusturya’ya 86 model Şahinle gitmiştik. Bugünkü Makedonya, Bosna Hersek ve Hırvatistan’ı karış karış gezmiştik. Daha 12 yaşındayken edindiğim bu tecrübe sanırım içimdeki seyahat tutkusunu oluşturdu. 2 sene sonra da tek başıma 15 gün Almanya’da bir ailenin yanına kalmıştım. Okuduğum lisenin iki senede bir düzenlediği bu öğrenci değişim programı sayesinde daha 15 yaşıma gelmeden annem babam yanımda olmadan kısa da olsa bambaşka bir hayat yaşamıştım.

Semih-Diken-Tanzanya
Tanzanya

Deneyimlerini Löplöpçüler ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Seyahatlerimiz esnasında yöresel yemekleri bulmayı ve tatmayı seviyoruz, senelerce o kadar çok yere gittik o kadar çok değişik şey yedik ki, insanlar artık bize nerede ne yenir diye sormaya başladı. Hepsine ayrı ayrı cevap vermemek için 2007 yılında blog yazmaya başladık. Yemek yerken çıkan “löp” sesini gerçekleştiren birden fazla kişi (ben ve eşim) anlamına geliyor.

Loplopculer.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Yöresel yemekler, ucuza gezmek, çocukla gezmek, tatilde yan gelip yatmak değil de yeni yerler yeni lezzetler keşfetmek.

Loplopculer-Amerika
Amerika Birleşik Devletleri

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Türkiye’de yaşarken düzgün bir firmada çalışıyordum ve yıllık izin sorunum olmuyordu. Yani promosyon biletler çıkar çıkmaz 3 ay sonrasına nereye ucuz bilet bulursam hemen alıyordum, ertesi gün de yıllık izin formunu müdürüme götürüp imzalatıyordum. Dandik bir firmada çalışıyorsanız ya da kaypak bir müdürünüz varsa “Ooooo Semih’çim 3 ay sonraya kim öle kim kala, tatilden 1 hafta önce gel o zaman konuşalım” diyebilirdi. Bu şansım sayesinde 23 Nisan, 19 Mayıs 29 Ekim gibi 1 günlük tatilleri hafta sonu ile birleştirerek, bayram tatillerinde ve yıllık izinleri kullanarak defalarca yurt dışı veya yurt içi seyahate çıkabiliyordum. Son 3 yıldır ise yurt dışında çalışıyorum ve üç ayda bir 1 haftalık tatile çıkıyoruz. Malezya’da yaşarken, Singapur, Tayland, Filipinler, Endonezya gibi civar ülkelere ucuz uçak firmaları ile giderdik, Namibya’da ise arabayla Güney Afrika, Zambiya, Zimbabve ve Botsvana’ya gittik. Bir de Kenya Havayolları’nın çok iyi promosyon biletini yakalayınca Seyşellere gitmişliğimiz var.

Loplopculer
Filipinler

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Çanakkale! Tabii sadece merkez değil, Bozcaada, Gökçeada, Gelibolu, Babakale, Adatepe gibi etin, balığın, meyvanın bol olduğu yerleri unutmamak lazım.

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Vietnam’ı çok sevmiştik. Yıllar önce boydan boya 13 gün gezdik hala tadı damağımdadır.

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Eppstein – Almanya. Ortaokuldayken 15 günlük öğrenci değişim programına katılmıştım.

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Arjantin. Ama gidiş Arjantin, dönüş Şili olacak.

En son seyahat ettiği yer: 3 ay önce arabayla Zambiya, Zimbabve Botswana turu yapmıştık (Son 1.5 yıldır Namibya’da yaşıyoruz)

[/button]

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misiniz?

Zanzibar adasının açıklarındaki Prison Island’da dev kaplumbağaları severken “Aaaa siz löplöpçüler değil misiniz?” diye bir kızın yanımıza gelmesi ilginç gelmişti.

Son olarak söylemek istediklerin?

İnsan gezmeli, keyfine bakmalı. Bir şehre ve hatta bir ülkeye tıkılıp kalmamalı. Çok farklı coğrafyalarda farklı kültürleri görmek gerekir. Her bir seyahatte gözlemledikleriniz kumbaraya atılmış bir bozuk para gibidir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like