Los Angeles Gezi Rehberi

3
2085

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York’tan sonraki en kalabalık ikinci şehri. Kaliforniya eyaletinin merkezi olan Los Angeles, okyanus havası, film stüdyoları, zengin yaşamı, güneşli iklimi, alışveriş merkezleri ve hareketli gece hayatıyla özgün bir yapıda.

Los Angeles, dünyaca ünlü Hollywood starlarını ve dev film stüdyolarını görebileceğiniz bir şöhretler dünyası. Görkemli evleri, lüks markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş merkezleri, geniş caddeleri ve eğlence merkezleriyle milyonlarca turisti ağırlayan Los Angeles, özellikle sinemaya ve oyunculuğa ilgi duyanların rüyalarını süslüyor.

Los Angeles demek, Beverly Hills, Santa Monica, Venice Plajı, Sunset Bulvarı ve elbette Hollywood demek! Dünyanın en çekici şehirlerinden biri olan Los Angeles, İspanyolca ‘melekler’ anlamına geliyor. Resmi adı City of Los Angeles (Los Angeles Şehri), kısaltması ise L.A. olan kent, Büyük Okyanus’un doğu kıyısında, güney Kaliforniya’da yer alıyor.

Dünya sinema endüstrisinin başkenti olan Hollywood’un renkli dünyası, ünlülerin yaşadığı yer Beverly Hills, benzersiz plajlarıyla Santa Monica ve Malibu, rüya gibi bir eğlence parkı olan Disneyland ile şehirde çok sayıda alternatif aktivite ve görülecek yer bulunuyor.

Los Angeles melekler şehri olduğu kadar rüyalar şehri de. Meşhur Rodeo Drive alışverişi, Şöhretler Kaldırımı, kumsalları ve Batı Hollywood’un son moda trendlerine eşlik eden cesur, güzel ve göz alıcı güzelliğe sahip bu dünya şehri, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sanat gösterileri, dünya çapındaki ünlü eğlence aktiviteleri, olağanüstü restoranları ve baş döndürücü mimarisine tanık olabileceğiniz Los Angeles’ta, yapılacak onlarca şey var.

Los Angeles Gezi Rehberi

1781’de İspanya tarafından keşfedilen ve 1850’de de Kaliforniya’nın bir parçası olan Los Angeles, doğal güzelliğinin yanı sıra, petrol yatakları ve altın madenlerinin bulunmasıyla da ekonomik bakımdan güçlendi. 1920’lerde ülke genelinde sanat ve eğlencenin öncüsü olmaya başlayan kent, New York’un klasik Broadway’ine karşı Hollywood sinemasının gelişmesiyle daha da güçlenerek öne çıktı. Günümüzde ise Broadway’in en büyük geliri Hollywood’dan sağlanıyor.

ABD’nin en dinamik metropollerinden olan şehir, ülkenin en eski film ve sinema okulunu da barındırıyor. Pek çok sanatçı, yazar ve yapımcının yaşadığı kent, bu özelliği ile ‘Kreatif Başkent’ olarak da adlandırılıyor. Yerleşim olarak oldukça geniş bir alana yayılan, hem dağlık hem de düz bir coğrafyaya sahip olan Los Angeles, yılın neredeyse 330 gününü güneşli geçiriyor.

Universal Film Stüdyoları, ünlü Hollywood Bulvarı ve Şöhretler Kaldırımı gibi ünlü noktalarıyla turistleri cezbeden Hollywood, Los Angeles’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden. Dünyaca ünlü film ve dizilerin çekildiği devasa film stüdyoları ile bilinen Hollywood, 1990’lı yıllardan bu yana sinema dünyasının merkezi konumunda.

İhtişamlı ve lüks evleriyle göz kamaştıran bir yerleşim yeri olan Beverly Hills, dünyaca ünlü starların da ikamet ettiği bir bölge. Bell-Air ve Holmby Hills isimli iki bölümden oluşan Beverly Hills, restoranları, dünya markalarının ürünlerinin satıldığı alışveriş merkezleri ve caddeleriyle de popüler.

Rehberler eşliğinde yapacağınız eğlenceli ve şaşırtıcı bir turla gezme fırsatı bulabileceğiniz Universal Studios, size sıradışı bir gezi deneyimi yaşatabilir. Bu stüdyoları dolaşırken Jurassic Park, Simpsons, Shrek ve Transformers, gibi animasyon ve bilimkurgu filmlerine ait gösterimleri izleyebilir ve bazı sahneleri canlandırmalı olarak yaşayabilirsiniz.

Çocukların yanı sıra Walt Disney dünyasına hayran olan yetişkinlerin de kalbini fetheden Disneyland, Los Angeles’in en kalabalık ve hareketli yerlerinden. 1955 yılında Walt Disney tarafından kurulan Walt Disney, Disney kahramanlarının kostümlerini giyen animatörleri, Disney ürünlerinin satıldığı alışveriş mekanları ve eğlenceli etkinlikleriyle konuklarına renkli bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Los Angeles’ın batı kıyısında yer alan Santa Monica, ılıman iklimi ve doğal güzelliğiyle 20. yüzyılın başlarından itibaren bölgenin önemli tatil noktalarından biri haline geldi. Mağazaları restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezlerinin yer aldığı trafiğe kapalı bir yol olan 3. Cadde ise Santa Monica’nın en hareketli yerlerinden.

Los Angeles’ta yüzmenin ve güneşlenmenin tadını çıkarabileceğiniz Venice Beach, şehir merkezine yakın konumu nedeniyle de bölgeye gelen turistlerin ve yerel halkın gözdesi. Bisiklet kiralayarak keyifli bir tur yapabileceğiniz Venice Beach çevresinde çok sayıda kafe ve alışveriş yapılacak dükkan da bulabilirsiniz.

Los Angeles Gezilecek Yerler

Her yıl milyonlarca turist ağırlayan Los Angeles’taki plajlar, müzeler, yeşil park ve bahçeler, tarihi yapılar, eğlence mekânları ve film yıldızlarının ayak bastığı caddelerde kalabalığa karışın. Şehirde görülecek yerler arasında Hollywood ünlüler bulvarı, Universal Studios, Warner Bros Stüdyoları, lüks mağaza ve dükkanların sıralandığı Sunset Bulvarı, El Pueblo Tarihi Parkı, Getty Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, plajları ve gün batımı ile Santa Monica, Venice Plajı bulunuyor.

Şehrin kuzeyinde yer alan Hollywood, tüm dünyada Amerikan film endüstrisinin merkezi olarak tanınıyor. Marka değeri çok yüksek olan bu bölgede bulunan the Walk of Fame (Şöhretler Kaldırımı) bile başlı başına bir turizm destinasyonu. Universal Studios Hollywood dünyadaki en büyük film stüdyosu ve eğlence parkı kompleksi. Oscar ödül törenlerinin gerçekleştirildiği Kodak Tiyatrosu, ünlülerin konutlarının bulunduğu ultra lüks yaşam alanı Beverly Hills, palmiye ağaçlarıyla çevrili caddeler Los Angeles’ın ruhunu yansıtıyor.

Adventureland, Frontierland, Fantasyland, Tomorrowland, New Orleans Square, Mickey’s Toontown and Critter Country ve High-sugar fun olmak üzere yedi bölümden oluşan Disneyland, dünyanın en iyi eğlence parklarından biri olarak gösteriliyor.

Şehir merkezindeki Los Angeles Sanat Müzesi, ABD’deki en iyi sanat müzeleri sıralamasında üstlerde. Dünyanın dört bir yanından sanat çalışmaları, heykel ve fotoğrafların bulunduğu müze görülmeye değer.

Griffith Parkı, 17 km2’lik alanıyla çok büyük bir yeşil alan. İçerisinde tarihi eser ve eğlence alanlarının bulunduğu park, şehrin önemli bir buluşma noktası. Hem gece hem de gündüz bambaşka bir görüntüde olan Sunset Bulvarı’nın günün iki farklı saatinde görmek gerekiyor.

1. Hollywood

Hollywood, tüm dünyada Amerika’nın film stüdyoları ile bildiği, Los Angeles’ın en önemli bölgesi. 1900’lerden günümüze dek dünya film endüstrisini elinde bulunduran Hollywood’da, Universal Film Stüdyoları, Hollywood Bulvarı, Hollywood Şöhretler Kaldırımı ve film yıldızlarının evleri yer alıyor. Başlı başına bir şehir olan Hollywood, Los Angeles şehir merkezinden 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Oscar Ödül Töreni’nin gerçekleştirildiği Kodak Tiyatrosu ve Madame Tussauds Müzesi de ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Los Angeles’ın simgesi olan Hollywood yazısı ise bu bölgedeki bir tepenin üzerinde yer alıyor.

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood’da rehberler aracılığı ile gezebileceğiniz stüdyo turları sayesinde, ünlü filmlerin çekildiği setleri yakından görebilirsiniz. Transformers, Jurassic Park, Water World, Simpsons, Shrek gibi animasyon, bilim kurgu, aksiyon filmlerine ait gösterileri izleyebilir ve filmlerdeki doğa üstü sahneleri dahi yaşama fırsatını bulabilirsiniz.

2. Beverly Hills

Beverly Hills, Bell-Air ve Holmby Hills adı verilen iki bölgeden oluşuyor. Sağlı sollu palmiye ağaçları ile süslü yolları; lüks, gösterişli ve oldukça ihtişamlı evleriyle öne çıkan Beverly Hills’in en önemli özelliği Amerika’nın en zengin insanlarının ikamet ettiği bölge oluşu. Burada, Rodeo Drives Caddesi gibi lüks caddelerindeki alışveriş merkezlerini gezebilir, restoranlarında ve kafelerinde yeni tatlar deneyebilirsiniz.

3. Santa Monica

Santa Monica, okyanus manzaralı harika plajı, doğal güzelliği ve hareketli caddeleri ile öne çıkıyor. Araç trafiğine kapalı olan Third Street Promenade Caddesi’nde çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza, kafe ve restoranın yer aldığı Santa Monica’da kumsala uzanıp sörfçülerin dalgalarla dansını izleyebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Sonra da size Santa Monica İskelesi’ndeki lunaparkta çocukluğunuza dönebilirsiniz.

4. Malibu

Malibu, Los Angeles’ın en ünlü plajlarından biri. Santa Monica’nın kuzeyine doğru sahil boyunca ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan Malibu’da, Hollywood oyuncularının lüks yazlıkları dahil olmak üzere yerel halkın yazlık evleri yer alıyor. Sakin ve sessiz bir plaj olan Malibu’da yüzebilir ve sörf gibi çeşitli su sporları yapabilirsiniz.

5. Sunset ve Melrose

Hollywood ile birlikte, birbirine paralel caddeler olan Sunset ve Melrose, Los Angeles’ın güzel bölgelerinden. daha çok oteller, barlar, restoranlar ve alışveriş için çeşitli alternatiflerle bilinen Sunset, diğer yandan da hafta sonu gece hayatının vazgeçilmez yerlerden biri. Melrose ise şehrin alternatif yaşam tarzını yansıtan mekanların bulunduğu ve insanların vakit geçirdiği bir bölge. Dövme dükkanları, farklı kıyafetlerin satıldığı mağaza ve butiklerin yer aldığı Melrose Caddesi ise Los Angeles’ın renkli yanı.

6. Disneyland

Disneyland, Walt Disney tarafından 1955’te kurulan, dünyaca ünlü bir eğlence parkı. Her yaştan insana hitap eden, keyifli vakit geçirebileceğiniz rengarenk bir dünya olan Disneyland’da, şenlikler, özel günlere ait gösteriler, konserler ve daha pek çok etkinliğin yanı sıra, restoranlarıyla, alışveriş merkezleri yer alıyor.

7. Griffith Gözlem Evi

Griffith Gözlem Evi, 1935’ten bu yana gözlemevi olarak kullanılan, Los Angeles’ın en büyük kültür simgelerinden. Mimarisi ve muhteşem ışıklandırmaları ile turistleri büyüleyen Griffith’te, gündüzleri güneş teleskoplarından, geceleri de optik teleskoplardan gökyüzünü inceleyebilir, Gottlieb Koridoru, Gunther Uzay Boşluğu, Samuel Oschin Planetaryumu’nu gezebilirsiniz. Aynı zamanda buradaki Lee Dağı üzerinde bulunan ‘Hollywood’ yazısını çok iyi bir şekilde görebilirsiniz.

8. Downtown

Downtown, modern gökdelenleriyle dikkat çeken, pek çok müzeyi, müzik merkezini, parkı ve farklı mimarilere sahip binaları barındıran Los Angeles bölgesi. Modern Sanatlar Müzesi, Çin Mahallesi, Olvera Caddesi, Walt Disney Konser Binasını, NBA maçlarının yapıldığı spor merkezi, Güney Kaliforniya Üniversitesi bu bölgede yer alıyor.

9. Çağdaş Sanatlar Müzesi

Çağdaş Sanatlar Müzesi (Museum of Contemporary Art), 1979’da kurulan ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği çok özel bir müze. Yaklaşık 7000 parçadan oluşan koleksiyonu ile kentin en önemli müzeleri arasında yer alan Contemporary Art, özellikle sanata ve tarihe meraklı gezginlerin bir numaralı adresi.

10. Santa Catalina

Santa Catalina, Santa Barbara Adalarından biri. Beyaz kumları, ılık denizi, muazzam gün batımı ve palmiyelerle çevrili konumu ile turistler için bir cennet. Huzurlu ve keyifli vakit geçirebileceğiniz adada, taze deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlar bulunuyor. Helikopter ya da feribotla kısa sürede Santa Catalina’ya ulaşım mümkün.

Los Angeles yeme ve içme

Kozmopolit yapısı ile yerel ve uluslararası lezzetleri bir arada sunan Los Angeles’ta, ABD’nin en zengin mutfak örneklerini tatmanız mümkün. Şehir, yabancı nüfusu ve çok sayıda turistin ziyareti nedeniyle dünya mutfakları konusunda çok sayıda alternatif sunuyor.

Kaliteli Fransız ve Avrupa yemeklerinin bulunduğu Melrose Avenue şık restoranları ile şehrin en gözde bölgesi. Küba, İtalyan, Meksika, Yunan, Türk, İran, Thai, Çin, Kore, Japon restoranları ile fast food lezzetler kolayca bulunabiliyor. Los Angeles restoranlarından atmosferi ve şık dekoruyla daha çok batı Hollywood’da lüks yemek deneyimi sunarken, Venice Plajı’na doğru gittiğinizde daha uygun fiyatlı mekanlar bulmanız mümkün.

Los Angeles’ta tadına bakmadan dönmemeniz gerekenler, cheddar peyniri, et, chili ile hazırlanan özel soslu hot dog ‘chili dog’, baget ekmeğe hazırlanan roast beefli sandviç çeşidi olan ‘french dip’, hamburger, tatlı çörek çeşitleri ‘doughnut’, tortilla, et, peynir ve sebze ile hazırlanan ‘taco’ ile dondurma çeşitleri.

Melrose Avenue’de keyifli akşam yemeği yiyebileceğiniz güzel restoranlar, Fransız ağırlıklı Akdeniz mutfağını bulacağınız Lucques, modern Küba mutfağı lezzetleri ile Xiomara sade bir Havana restoranı ambiyansına sahip. Geleneksel İtalyan lokantası Osteria Mozza ve hemen yanındaki Pizzeria Mozza’da ise İtalyan rüzgârı esiyor.

SLS Hotel’in içinde yer alan The Bazaar by José Andrés, West Hollywood’da leziz bir steakhouse için STK! Foie gras, Mastro’s Beverly Hills, West Hollywood’da Comme Ça, Robert De Niro’nun ortağı olduğu Ago ve Pink’s Hot Dogs da kentte yemek yiyebileceğiniz farklı alternatifler.

Los Angeles alışveriş

Oldukça kaliteli olan Paris, Milano ve New York’un mağazaları, Los Angeles yanında sönük kalıyor. Çekici ve göz alıcı mekanlarıyla büyüleneceğiniz Los Angeles’ta, Beverly Hills’ten başlayarak meşhur Rodeo Drive’a doğru alışverişe başlayabilir veya sizin için çok pahalıysa yalnızca vitrinleri de gezebilirsiniz. Oradan da Robertson Bulvarı veya en son modayı takip edebileceğiniz Third Street’e gidebilirsiniz. En sonunda ise The Grove’a, çoğumuzun gücünün yetebileceği yerde alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

Los Angeles konaklama

Bütçenize, karakterinize ya da ne tür bir seyahatte olduğunuza göre tercih yapabileceğiniz Los Angeles otelleri, ne kadar olsa biraz pahalı. Kısıtlı bir bütçeyle Los Angeles seyahati planlıyorsanız veya seyahatinizde otele değil çevreyi gezmeye ve görmeye para ayırmak istiyorsanız, daha uygun fiyatlı bir konaklama düşünebilirsiniz.

Miyako Hotel Los Angeles, Holiday Inn Express Hollywood Walk of Fame, Luxe City Center Hotel, Hotel Sofitel Los Angeles at Beverly Hills ve The London West Hollywood at Beverly Hills konumları ve fiyatları ile uygun tercihler olabilir.

Eğer sahile yakın bir bölgede konaklamak isterseniz, plaj, yiyecek ve alış-veriş üçlüsünü sunan en iyi bölge olan Santa Monica’yı tercih edebilirsiniz. Diğer yandan, eğer uçak sesinden rahatsız olmuyorsanız havaalanı bölgesinde de konaklayabilirsiniz.

Los Angeles’a nasıl gidilir

Los Angeles’a Türkiye’den Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftanın her günü, 15 saat 50 dakika süren direkt uçuşla ulaşım mümkün. Los Angeles kent merkezinden 30 km uzaklıkta olan Los Angeles Havalimanı’ndan şehre ulaşımda toplu taşıma yetersiz olduğundan en iyi tercih araç kiralama.

Araç kiralama şirketlerinin Los Angeles Havalimanı’nı içerisinde ofisleri bulunmuyor. Pasaport kontrolünden çıktıktan sonra Car Rental tabelaları takip ederek havaalanının kapısı önünden 15 dakika aralıklarla geçen kiralama şirketlerinin servis araçlarıyla, kiralama şirketlerinin ofislerine ulaşabilirsiniz.

Diğer seçenek olan taksi ise yaklaşık 20 dakikada, 45-50 USD karşılığında sizi şehir merkezine ulaştırabilir.

Kırmızı halı rüyasıyla Hollywood’dan, plajlarından, doğal güzelliklerinden hem canlı hem de hareketli gece hayatına dek bambaşka kimlikleri yaşatan Los Angeles, keşfedilmeyi sonuna kadar hak eden Amerika kentini keşfedin!

3 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz