Lüksemburg seyahati

1
123

Avrupa’daki en küçük devletlerden biri olan Lüksemburg, gelişmiş ekonomisi ve yüksek standarttaki yaşam kalitesiyle, iyi korunmuş tarihi değerleriyle farklı bir deneyim sunuyor.

Almanya, Belçika ve Fransa ile çevrili ülke 2 bin 586 kilometrekarelik yüzölçümüyle 194 bağımsız devlet arasında 175.sırada yer alıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde her ne kadar bilinmese de ülkenin resmi dili Lüksemburgca.

Fransa Nancy’de kaldığım günlerde, Nancy’ye 130 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Lüksemburg’u da ziyaret etmeyi planlarım arasına ekliyorum.

Fransa’nın Lorraine Bölgesi’nde yaşayan ve Lüksemburg sınırına yakın olanlar görece düşük vergiler nedeniyle akaryakıt, alkol ve sigara gibi ihtiyaçlarını Lüksemburg’tan karşılıyorlar.

Nancy’den Lüksemburg’a geçerken kısa süreli de olsa Metz’e uğuryoruz. Metz kültürel ve tarihi değerleriyle görülesi bir şehir. Bir saat kadar kalıp Metz Katedrali’nin havasını solukladıktan sonra Lüksemburg sınırına ulaşıyoruz.

Schengen anlaşması ile sınırların kalktığı Avrupa’da sınırlar temsili olsa da hala heyecanlandırıyor beni.

Bambaşka bir ülkeye adım atarken geçmişte sınır kontrolü yapılan ve şu anda yalnızlıklarıyla eski günleri hatırlatan binaların arasından Lüksemburg tabelası karşılıyor bizi…

Lüksemburg kara sınırı
Lüksemburg kara sınırı

Arkadaşım Nicolas daha önceleri defalarca kere geldiği Lüksemburg’un çok da bir özelliği olmadığını kaydetse de dilinin, yaşamının, kültürünün farklılıkları barındırdığı bir coğrafyada olmak gülümsetiyor insanı.

Almanca ve Fransızca ile birlikte üç resmi dilden biri olan Lüksemburgca’nın varlığını Lüksemburg’u ziyaret edince öğreniyorum.

Nüfusu 500 bine yakın olan ülkenin tam adı Lüksemburg Büyük Dükalığı. Lüksemburg’ta yaşayan herkes Lüksemburgca’yı bilse de ülkenin resmi yazışmaları Fransızca, eğitim öğretim ve medya dili olarak da Almanca kullanılıyor.

Ülkede önemli bir ağırlığı olan Katolik Kilisesi’nin resmi dili de Almanca. Ayrıca Lüksemburg’un Alman sınırına yakın olan bölgelerde dil Alman aksanından etkilenirken, Fransa sınırı yakınında da Fransız aksanı hissediliyor. Kulağa nasıl geliyor diye sorulursa Almanca’nın kabalığı ile Fransız aksanını bir arada düşünün. Cevap bu kadar karmaşık.

luksemburg (13)

Ülke nüfusunun yüzde 44’ü göçmen nüfusundan oluşurken; yaklaşık 59 bin Portekiz vatandaşı Lüksemburg’da yaşıyormuş. (2001) Göçmen sıralamasında İtalya, Bosna-Hersek, Karadağ gibi ülkeler de üstlerde yer alıyor. Ayrıca ülkeye komşu ülkelerden günübirlik çalışmaya gelen nüfusun da önemli bir sayıya ulaştığı ifade ediliyor.

Kişi başına düşen milli gelirde dünya birinciliğini başka hiçbir ülkeye kaptırmayan Lüksemburg’ta 140 bin dolara ulaşan bu rakam gerçekten göz dolduruyor.

NATO’nun, Avrupa Birliği’nin, OECD’nin, Birleşmiş Milletler’in, Batı Avrupa Birliği’nin, Benelüks Topluluğu’nun kurucu ülkelerinden biri olan Lüksemburg, günümüzde AB ile ilgili pek çok kuruma da evsahipliği yapıyor.

Önemli finans merkezleri ile uluslararası şirketlerin varlığını sürdürdüğü ülkede gelirler yüksek olduğundan fiyatlar da yüksek. Ülke Türk turistler için pahalı kategorisinde değerlendirilebilir.

 DİĞER LÜKSEMBURG YAZILARI

Birkaç saatte Lüksemburg

Fotoğrafla Lüksemburg

PAYLAŞ
Önceki İçerikFotoğraflarla Lüksemburg
Sonraki İçerikBirkaç Saatte Lüksemburg
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here