Macaron Konağı, Ayvalık

0
1622

Seyahat alışkanlıklarının her geçen gün değişmesi, konaklama tercihlerinin de farklılaşmasına neden oldu. Bir dönemin popüler konaklama anlayışı her şey dahil sisteminin yerine insanın ruhuna dokunan, öyküsü olan daha sıcak ve samimi bir hizmet anlayışının egemen olduğu butik oteller öne çıktı.

Ayvalık Macaron Konağı; misafirlerini etkileyen, tarihi geçmişi ile düşündüren, dokusu ile daha ilk dakikadan büyüleyici bir etki yaşatan bir butik otel. 1800’lü yıllar ile 1900’lerin ilk çeyreğine kadar tarihlenen çok sayıda yapı var Ayvalık’ta. Yerel yönetimin ve halkın, son yıllarda da Ayvalık sevdalısı olarak nitelendirebileceğimiz girişimcilerin sahiplendiği bu yapılar aslına uygun projelerle ayağa kaldırılıyor.

Macaron-Konagi-Bahce

Mimar Serap Tuncay ve eşi İnşaat Mühendisi Yavuz Tuncay’ın işlettiği Macaron Konağı, Ayvalık merkezdeki onlarca tarihi yapı arasında. Sihirli ellerin dokunduğu konak, aslına uygun olarak yenilenerek günümüzde sıcacık ortamında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Biri tamamen orijinal tavana ve döşemeye sahip orta oda, diğerleri ise birbirinden farklı döşeme ve büyüklükteki odalarıyla taş duvarı, samanlı sıvası, sardunya balkonu ile bu şirin otel insana huzur veriyor. Kent yaşamından uzaklaşmak, dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için gürültüden patırtıdan uzak bir seçenek burası.

Macaron-Oda

Konağın hikayesi

Serap-Yavuz Tuncay çiftinin Ayvalık’a yerleşme kararı almasının ardından satın aldıkları konak, kendilerine yeni bir yaşamın ilk adımı olmuş. Kaz Dağlarının oksijeni, Madra Dağı’nın suyu, adalar ve tabiat parkının yeşili ve doğasının keyfine varmak için Ayvalık’a yerleşen çift, kendileri için hazırladıkları konağın bahçesiyle birlikte daha fazla kişiyi ağırlayacak büyüklükte olduğunu fark etmesiyle bir butik otele dönüşmüş.

Komşu evlerin cumbalarının birbirine selam verdiği, dar sokaklarının içerisinde Rum ustaların imzasını taşıyan muhteşem evler tıpkı bu konak gibi arkalarında cenneti andıran enfes bahçelere sahip.

Macaron isminin kökeni ise ‘marjoram’. Daha çok Egelilerin ve ada göçmenlerinin bildiği bu bitkinin Türkçe ismi mercanköşk. Soğuk algınlığı yaşadığım dönemlerde annemin saksısından kopararak kaynattığı marcanköşkle yıllar sonra Ayvalık’ta karşılaşmış olmak heyecan yaşattı bana.

Macaron-Konagi-Mutfak
Lezzetli yemekler bu mutfakta hazırlanıyor

Mercanköşk bitkisi

Ege Bölgesi’nde evlerin bahçelerinde, bahçesi olmayan evlerde ise saksılarda yetiştirilen mercanköşk, kekik ailesinden gelen, minik çiçekleri ve nefis bir aroması olan bitki. Konağın bulunduğu Hayrettin Paşa Mahallesi’nin ismi de geçmişte Macaron Mahallesi imiş. Hala Ayvalık’ın eskileri Macaron diye adlandırıyor çevreyi.

Macaron-Kahvalti

Ayvalık’ın tam merkezinde, sahile 100 metre mesafedeki Macaron Konağı, ana binasındaki 9 odası ve bahçesiyle misafirlerini ağırlıyor. Taze ürünlerle sunulan açık büfe kahvaltısına doyum olmayan konakta isteyenler için ekstra yemek hizmeti de veriliyor. Evcil hayvan dostu olan konakta konukları selamlayan Kuki ile karşılaştığınızda sakın şaşırmayın.

Macaron Konağı, Ayvalık, Balıkesir

Adres: Hayrettin Paşa Mah. 13 Nisan Cad. 18.Sok. No:54 Ayvalık, Balıkesir
Telefon: +90 266 312 77 41 GSM: +90 530 110 22 41
Web: macaronotel.com

Macaron Konağı’nda rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Macaron Konağı’na Nasıl Gidilir?

Balıkesir Edremit Körfez Havalimanı’na 48 km mesafede bulunan Macaron Konağı’na havalimanından Ayvalık yönüne kalkan servislerle yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşılabiliyor.

Özel araçlarıyla ya da otobüsle gelmek isteyenlerin Ayvalık şehir merkezine gelmeleri yeterli. İlçenin en merkezi yerinde bulunan Migros’un (Eski Tansaş) arkasından ara sokaklara girdiğinizde 5 dakika gibi bir sürede konağa ulaşabiliyorsunuz.

Öyküsü olan ve buram buram yaşanmışlık kokan Macaron Konağı, Ayvalık otelleri arasında konaklanabilecek en güzel seçeneklerden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz