Madrid Gezilecek Yerler

İspanya‘nın başkenti Madrid, Avrupa‘nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan destinasyonlarından. Tarifi zor, muhteşem bir tarihi atmosfere sahip olan Madrid’in cıvıl cıvıl sokakları, yıllara meydan okuyan yapıları ve keyifli mekanları ziyaretçilerin yüzünü gülümsetiyor.

Madrid, 1561’de Kral Hristiyan II. Felipe tarafından İspanya’nın merkezinde olduğu için başkent yapılmaya uygun görüldü. Son yıllarda kültürel etkinlikler ve kente dinamizm katan havanın etkisiyle Madrid sokakları neredeyse 24 saat yaşıyor.

Madrid’de Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Picasso’nun Guernica eserini görün

Picasso’nun meşhur Guernica tablosu Madrid’in sembollerinden birine dönüşmüş durumda. 1937’de iç savaş döneminde yapılan bu tablo Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi‘nde (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia) sergileniyor. Eserinde savaşın korkunç sonuçlarını yansıtan ünlü ressam, kübizmin ve sürrealizmin birlikteliğinden yararlandı.

2. Madrid Kraliyet Sarayı’nı ziyaret edin

Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real Jardines), kentin en ihtişamlı yapılarından. 18. yüzyıl şaheseri olarak kabul edilen yapı Fransız dokunuşlarının izlerini taşıyor. İspanya Kraliyet Ailesi’nin Madrid’deki resmi ikametgahı olan bu yapı yalnızca devlet törenleri için kullanılıyor.

3. Prado Müzesi’nde Goya ve Velasquez’i görün

Prado Müzesi, dünyanın en geniş ve prestijli tablolarına sahip müzelerinden. İspanya tarihini yansıtan müze, İspanyol krallarının, ünlü işadamlarının ve ülkedeki başlıca manastırlardan toplanan zengin bir koleksiyona sahip. Prado Müzesi’nin ziyaretçilerinin ilgisini en çok çeken sanatçılar arasında Velazquez ve Francisco de Goya bulunuyor.

4. Retiro Parkı’nda gölde gezintiye çıkın

Madrid şehir merkezindeki en büyük parklardan biri olan Retiro Parkı, 19. yüzyılın sonuna kadar İspanyol Kraliyet Ailesi’ne aitti. Bu tarihten sonra halka açık bir yer haline dönüşen parkta bulunan gölde gezinti yapmak için özellikle yaz akşamlarında yerli yabancı birçok kişi sıraya giriyor.

5. Tapas çeşitlerinin tadına bakın

Endülüslüler tarafından iç savaş döneminden sonra Madrid’e taşınan tapas, yeni lezzetlerle tanışmak için mutlaka deneyimlenmesi gereken bir kültür. Onlarca farklı çeşidi bulunan tapaslar arasında ağır ateşte pişirilmiş salyangozdan uzak doğu yansıması olan sokak atıştırmalıklarına kadar geniş bir yelpaze var. Tapası en iyi tarif eden kelime ‘atıştırmalık’. Herhangi bir kafe ya da restorana oturup içkinizi söyledikten sonra zengin tapas çeşitlerinin hoşunuza gidenlerinin 3-5 tanesinin tadına bakın.

Batı Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden İspanya’nın başkenti Madrid, birkaç güne sığdırılamayacak kadar çok alternatif aktiviteye sahip. Neredeyse 24 saat hareketin bitmediği bu şehrin atmosferini hissettikten sonra doğru bir planlama ile keşfe çıkmak gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like