Kuzey Makedonya’nın Şehirleri

Makedonya-Sehirleri-Krusevo

Balkanların kalbinde yer alan Kuzey Makedonya, Türk vatandaşlarının bölgede sıklıkla ziyaret ettiği ülkelerden. Kültürel yakınlık, ortak tarihi miras, doğal güzellikler, yemek kültürlerinin benzerliği ve Türk vatandaşlarından vize istemiyor oluşu Makedonya’yı seyahat severler gözünde popüler hale getiriyor.

Yunanistan ile yıllardır süregelen isim anlaşmazlığını sona erdiren ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ismini alan Makedonya’nın başkenti Üsküp.

Başkent Üsküp’ün yanı sıra Ohrid (Ohri), Manastır (Bitola), Tetovo (Kalkandelen), Kumanovo (Kumanova) ve Struga Kuzey Makedonya’nın en önemli şehirleri arasında.

Ohrid, Makedonya

Makedonya Hakkında Bilgiler 🇲🇰

Resmi Adı: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti
Başkent: Üsküp (Skopje)
Para Birimi: Makedon Dinarı (MKD)
Nüfus: 2 milyon 100 bin
Resmi Dil: Makedonca, Arnavutça
Bölgesel Diller: Türkçe, Sırpça, Hırvatça
Etnik Dağılım: %64.2 Makedon, %25.2 Arnavut, %3.9 Türk, %2.2 Sırp, %1.8 Roman
Saat Dilimi: GMT+1, Türkiye’den bir saat geride

Makedonya Bölgeleri

Makedonya coğrafi olarak 8 bölgeye ayrılmış durumda.

Makedonya’nın bölgeleri: Üsküp Bölgesi, Doğu Makedonya Bölgesi, Kuzeydoğu Makedonya Bölgesi, Pelagonya Bölgesi, Polog Bölgesi, Güneydoğu Makedonya Bölgesi, Güneybatı Makedonya Bölgesi ve Vardar Bölgesi.

Makedonya’nın bölgeleri

Kuzey Makedonya Şehirleri

Makedonya toplam 31 şehre sahip. Makedonya şehirleri: Berova, Debre, Delçevo, Demirkapı, Demirhisar, Eğri Palanka, Gevgeli, Gostivar, İştip, Kalkandelen, Kavadar, Kırçova, Kiliseli, Koçana, Köprülü, Kratova, Kruşevo, Kumanova, Makedonski Brod, Manastır, Negotin, Ohri, Pirlepe, Probiştip, Radoviş, Resne, Struga, Ustrumca, Üsküp, Valandova, Viniça.

Kuzey Makedonya’nın Önemli Şehirleri

1. Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp (Skopje), modern yaşamla ve tari geçmişin buluştuğu iki ayrı görünüme sahip. Tarihi Osmanlı Çarşısı’nın bulunduğu bölüm kentte ağırlıklı olarak Müslüman nüfusun yaşadığı eski bölüm olarak adlandırılırken, Osmanlı Çarşısı’nın karşısında yer alan kentin yeni bölümünde daha çok Hristiyanlar yaşıyor.

Makedonya’nın kalbinin attığı şehir, Osmanlı Çarşısı, camileri, kiliseleri, Osmanlı yadigari Taş Köprüsü, Vodno Tepesi’ndeki Milenyum haçı, doğa harikası Matka Kanyonu ve Büyük İskender ve Makedonya tarihine göndermeler yapan modern heykelleriyle görülmeye değer.

2. Ohrid

Makedonya’nın en önemli turizm kenti Ohrid, ülkeyi ziyaret eden Türklerin de en çok vakit geçirdiği şehir unvanına sahip. Kentle aynı adı taşıyan gölün kıyısındaki Ohrid, tekne turları, tarihi kiliseleri, kalesi, Osmanlı izlerini taşıyan ahşap evleri, el yapımı kağıdın öyküsünü dinleyebileceğiniz kağıt atölyesi, hoş restoranları ve kafeleri ile mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon.

Balkanlarda yaşayan birçok insanın yaz aylarında serinlemek için tercih ettiği Ohrid Gölü çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon var. Ohrid, aynı zamanda inci ticareti ile meşhur bir şehir. İnci geleneğini yaşatan şehirde çarşı boyunca sıralanan birçok kuyumcudan zevkinize göre inci seçebilirsiniz.

3. Bitola (Manastır)

Bitola ya da Türkçe adıyla Manastır, Makedonya’nın başkent Üsküp’ten sonra en büyük ikinci kenti. Diplomasi şehri olarak anılan Bitola’da 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren birçok ülkenin temsilcilik açması bu benzetmeye neden olmuş.

Tarihi dokunun korunduğu Manastır’ın Türkler için önemi büyük. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi, Bitola kentinde bulunuyor.

Kuzey Makedonya’ya gelen birçok Türk ve tur grupları Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyor. Manastır’da Osmanlı çarşısı, yerel pazar yeri, saat kulesi ve şehrin yakınlarında bulunan Pelister Milli Parkı görülecek yerler arasında.

4. Struga

Ohrid Gölü’nün kıyısında yer alan Makedonya şehirlerinden Struga, Ohrid’e 15 km mesafede. Şiirin başkenti olarak anılan Struga, 1966 yılından bu yana aralıksız olarak devam eden Şiir Akşamları’na ev sahipliği yapıyor. Etkinlikte dünyanın farklı yerlerinden gelen şairler şiir dinletisi sunuyor.

Kara Drim Nehri’nin hayat verdiği Struga, Ohrid Gölü’nün kıyısındaki plajları ve hoş mekanları ile yaz aylarında Makedonya’nın en hareketli yerlerinden birine dönüşüyor.

Nehir boyunca sıralanan birbirinden güzel kafe ve restoranlar da ziyaretçilerin gözdesi. Şehrin Ohrid’in aksine engebesiz ve düz ayak olması yürümeyi kolaylaştırıyor.

5. İştip

Makedonya’nın en eski kentlerinden İştip, doğal güzellikleri ile ülkenin en bakir bölgelerinden. Makedonya’nın doğusunda konumlanan şehirde Osmanlı Bedesteni, kilise, bazilika ve tarihi yapılar bulunuyor.

6. Tetovo (Kalkandelen)

Alaca Camii

Makedonya’nın kuzey batısında yer alan Tetovo, Türkçe ismi Kalkandelen ile aşina olduğumuz bir şehir. Şar Dağları’nın eteklerinde kurulu olan kentin nüfusu ağırlıklı olarak Arnavutlardan oluşuyor. Osmanlı yadigarı Alaca Cami, Kalkandelen’in en önemli kültürel varlığı. İç dekorasyonunda muhteşem ahşap unsurlar kullanılan cami, Makedonya gezimde unutamadığım yerler arasına sokmuştu Tetovo’yu.

Balkanlar tekke geleneğinin günümüzde de yaşatıldığı bir coğrafya. Farklı dergahların ağırlığı Makedonya ve Arnavutluk’ta hissedilebiliyor.

Tetovo, önemli bir dergah kenti aynı zamanda. Sokaklarda ve özellikle dini yapıların çevresinde dolaştığınızda tekke geleneğinin yansımalarına tanık olabilirsiniz.

7. Kumanovo (Kumanova)

Başkent Üsküp’ün kuzey doğusunda yer alan Kumanovo, Üsküp ve Manastır’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü kenti. Adını 11. ve 14. yüzyılda Doğu Avrupa’da yaşayan Türk halkı Kumanlardan alan şehirde tarihi ve mimari yapılarla yerel çarşı ve yeşil alanlar görülmeye değer.

8. Krushevo (Kruşevo)

Makedonya’nın batısında, deniz seviyesinden 1.350 metre yükseklikte kurulu olan Kruşevo, kış turizmiyle öne çıkan bir bölgede yer alıyor. Ülkenin en karışık etnik yapıya sahip olan bölgesinde yer almasından dolayı Kruşevo’da farklı kültürelere ait sembol yapılar, dini inançlar ve farklı tınılar hissedilebiliyor.

1903 yılında Osmanlı’ya karşı İlinden İsyanı ile başkaldıran Kruşevo’da İç Makedon Devrimci Örgütü’ne bağlı isyancılar Kruşevo Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan etmişti. Osmanlı’nın köyü yakmasıyla 10 gün ömrü olan cumhuriyet, Makedonya’da hala kutlanan en önemli milli günlerden birinin kökenini oluşturuyor.

9. Prilep (Pirlepe)

Coğrafi olarak Makedonya’nın merkezinde yer alan Pirlepe, Pelagonya Bölgesi sınırlarında. Prens Marko’nun yaptırdığı kuleden dolayı, ‘Marko Kulesi’nin altında yer alan kent’ olarak anılan Pirlepe’de Osmanlı döneminden kalan çarşı, kale, kilise ve manastırlar ziyaret edilebilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like