Egzotik Maldivler’den 10 Fotoğraf

Maldivler-Plaj

Maldivler, resmî adıyla da Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alan 1.200 adadan oluşan bir devlet. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden önümüzdeki yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı tahmin edilen 1.200 adanın 281’inde yaşayan Maldivler halkına, 15 Kasım 2005 yılı itibarıyla Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiş. 

Maldivler-Foto

Yerleşim olarak kullanılan 281 adanın 195’inde Maldivliler, 86 ada ise resortlar için kullanılıyor. Maldiv halkının yüzde 97’si Müslüman, devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetiliyor.

Maldivler-Fotograf

Maldivler ülke bilgileri

Resmi Din: İslam
Resmi Dil: Ana dil Dhivehi, turizm bölgelerinde İngilizce konuşuluyor
Para Birimi: Rufiyaa
Saat Farkı: Türkiye’den 2 saat ileri
Elektrik: 220 / 240 volt
İletişim: Türkiye’yi aramak için ülke çıkış kodu 00. Çıkış kodu tuşlandıktan sonra Türkiye’nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası giriliyor. GSM hatları çalışıyor.
Vize: Vizesiz

Maldivler-Fotograflari

Maldivler’de turizmin gelişmesi, ada ülkesinin ekonomisinin de büyüttü. Turizm nedeniyle doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlandı. Günümüzde ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelen turizm, ülke ekonomisinin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Fotograf-Maldivler

Maldiv Adaları 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467 bin 154 turisti, 2008 yılında ise 683 bin 012 turisti ağırladı. En fazla turistin geldiği ülkeler ise İngiltere, İtalya, Almanya, Rusya ve Fransa.

Maldivler-Photo

Maldivler’de resortlar adalar üzerine kurulu ve her resort genelde adanın adıyla anılıyor. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort.

Maldiv-Fotograf

Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunuyor: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow (Su üstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa ediliyor. Bir çok resortta “no news-no shoes” uygulaması mevcut. (Haber okumak yok, ayakkabı yok)

Maldivler-Photos

Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunuyor. Ayrıca, bir çok resortta 12 yaş altı çocuk kabul edilmiyor. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar’da 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yasak.

Maldivler-Plaj

Türkiye’den Türk Hava Yolları Maldivleri’in başkenti Male’ye direkt uçuyor. İki havayolu şirketi ise Maldivler’e Dubai ya da Doha aktarmalı olarak uçuyor. Türkiye-Maldivler arasındaki uçuş süresi toplam 8 saat.

Fotograf-Maldiv

Her bir tesis küçük bir mercan adacığı üzerinde kurulmuş vaziyette. Ana adanın adı Male. Uluslararası havalanının olduğu Male’ye deniz uçağı ya da sürat tekneleriyle transfer yapılıyor.

Maldivler-Male-Fotograf

Maldiv adalarında bol yağmurlu ekvator iklimi hakim. Maldiv Adaları’na yıl boyu gidilebilse de Mayıstan ekime kadar olan dönemde bol yağış görülüyor. Maldivler’de bin 200 adanın 200’ünde insan yaşıyor.

  1. Ben Yalova ilinden Selami = FOTOGRAFLAR VE DEGERLİ BİLGİLERİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. VİZESİZ 10 ÜLKE ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ.. ALLAH RAZI OLSUN. FAVORİM MALDİVLER VE MALEZYA,!
    BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

      1. Ben Yalova ilinden Selami = FOTOGRAFLAR VE DEGERLİ BİLGİLERİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. VİZESİZ 10 ÜLKE ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ.. ALLAH RAZI OLSUN. FAVORİM MALDİVLER VE MALEZYA,!
        BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like