Malta Gezilecek Yerler

Malta-Gezilecek-Yerler-Marsaxlokk

Güney Avrupa’da, Akdeniz’in ortasında yer alan Malta, 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. İtalya’nın Sicilya adasının güneyinde konumlanan Malta, Avrupa‘nın yüzölçümü en küçük ülkelerinden.

İki asır boyunca adaya Araplar hâkim olmuş, ardından Kanuni Sultan Süleyman Rodos’u fethedince oradan ayrılan St. Jean Şövalyeleri Malta’ya yerleşmiş. 1967’de bağımsızlığına kavuşmadan önceki 150 yıl boyunca Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olmuş. Adada bu üç farklı kültürün etkisini de her yerde hissedebiliyorsunuz.

Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Malta, yılın neredeyse tamamı güneşli ve sıcak geçiyor. Antik dönemden kalan etkileyici şehirleri, doğal plajları, Akdeniz esintisi taşıyan lezzetli yemekleri ve tarihin romantik izlerini taşıyan sokakları ile Malta adası oldukça keyifli bir rota. Malta’da gezilecek, görülecek onlarca yer olmasına rağmen bu mini liste adda mutlaka görmeniz gereken yerlerden oluşuyor.

Malta Gezilecek Yerler

1. Hagar Qim ve Mnajdra

Malta-Gezilecek-Yerler-Mnajdra

Hagar Qim ve Mnajdra tarih öncesi tapınakları Malta’nın güney kıyısında yer alıyor. Bir uçurumun tepesine konuşlanmış olan tapınaklar Filfla adacığına bakıyor. Yapıların tarihi MÖ 3 bin 600’lü yıllara dayanıyor. Hagar Qim iç içe geçmiş oval odalardan oluşuyor. Bu yapı diğer Malta tapınaklarından farklı olarak yonca plana sahip değil. Hagar Qim’in yokuş aşağı 700 metre uzağında bulunan Mnajdra ise aynı yonca plana sahip ancak farklı yönlere bakan üç tapınağın yan yana gelmesinden oluşuyor.

2. St. John Katedrali

Malta-Gezilecek-Yerler-St-John

Barok mimarinin seçkin örneklerinden St. John Katedrali, Malta’nın başkenti Valletta’da yer alıyor. Ziyaretçiler, katedralin bir kaleyi andıran dış cephesinden içeri girince şatafatlı bir dekorasyon ve paha biçilmez sanat eserleri ile karşılaşıyor. İçerideki en ünlü eser ise Caravaggio’nun Vaftizci Yahya’nın kafasının kesilmesini resmettiği sahne. 1572 yılında inşasına başlanan katedral Türk akınlarına karşı Malta’yı savunan St. John Şövalyelerine adanmış.

3. Azure Penceresi

Malta-Gezilecek-Yerler-Azure-Penceresi

Azure Penceresi, Gozo adasının ziyaretçi çeken doğal kemeri. 28 metre yüksekliğindeki bu doğa harikası 2 kireçtaşı bloğunun deniz erozyonuyla bir araya gelmesinden oluşuyor. Son yılların popüler televizyon dizisi “Game of Thrones”a da set olduktan sonra tanınırlığı artan Azure Penceresi’nin çevresi yüzen, dalış yapan ve tekne turuna katılan ziyaretçilerle doluyor. Malta’nın ünlü kaya kemeri, şiddetli fırtına ve dev dalgalara dayanamayarak çöktü. 9 Mart 2017’de suya gömülen kaya kemeri artık yalnızca fotoğraf karelerinde görülebiliyor.

4. Mdina

Malta-Gezilecek-Yerler-Mdina

Mdina duvarlarla çevrili antik bir kent. Şehirdeki ilk yerleşimin, MÖ 700 yılında Fenikelilere ait olduğu düşünülüyor. Bir zamanlar Malta’nın başkenti olan Mdina 1.500’lü yıllarda güçten düşünce “sessiz şehir” olarak anılmaya başlıyor. Günümüzde 300 nüfusa sahip şehrin tarihi yapıları restore edildiğinden, ziyaretçilerle birlikte eski canlılığına kavuştu.

5. Marsaxlokk

Malta-Gezilecek-Yerler-Marsaxlokk

Valetta’dan otuz dakikalık bir otobüs yolculuğuyla ulaşılan bu balıkçı kasabası kartpostalsı manzaralar sunuyor. Turistler Marsaxlokk‘a canlı pazar yerinde tur atmak, rengarenk balıkçı teknelerinin kenarında yürüyüş yapmak ve sahilde sakin bir öğle yemeği yemek için geliyor.

6. Golden Bay

Malta-Gezilecek-Yerler-Golden-Bay

Golden Bay, Malta’nın kuzey batı kıyılarının nadir kumluklarından. Popüler koyda birkaç farklı plaj ve bir otel bulunuyor. Golden Bay ismini gün batımında büründüğü renkten alıyor.

7. Blue Lagoon Bay

Malta-Gezilecek-Yerler-Blue-Lagoon-Bay

Blue Lagoon Koyu, Malta ve Gozo adalarının ortasında bulunan küçücük Comino adasında yer alıyor. Koy, ışıldayan turkuaz suları ve beyaz kumlarıyla tatilcilerin Malta’da favorilerinden. Bulunduğu adada tek bir otel olduğundan genellikle günübirlik ziyaretler için tercih ediliyor.

8. Hypogeum

Malta-Gezilecek-Yerler-Hypogeum

Paola şehrindeki Hal Saflieni Mahzeni dünyadaki tek tarih öncesi yeraltı tapınağı. Mahzen kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş holler, odalar ve geçitlerden oluşuyor. Esasen bir tapınak olarak kullanıldığı düşünülen bu mekan, yine tarih öncesi çağlarda mezarlık olarak kullanılıyordu. Üç kattan oluşan bu yapının en derin odası yerin altında 10.6 metrede bulunuyor. Sadece kısıtlı sayıda ziyaretçinin kabul edildiği yeraltı odalarına bilet almak için 2-3 hafta beklemek gerekebiliyor.

9. Cittadella

Malta-Gezilecek-Yerler-Cittadella

Malta’nın Gozo adasının Victoria şehri antik mimarinin en güzel örneklerinden Cittadella’ya sahip. MÖ 1.500 yılında örülmeye başlanan duvarlar, yüzyıllar boyunca şehirde yaşayanları koruyagelmiş. Bölgeye yerleşen her uygarlığın geliştirdiği yapı, Roma İmparatorluğu zamanında donanımlı bir akropole dönüşmüş. Günümüzde ziyaretçiler burada farklı çağların izlerini sürüyor ve gün batımının tadını çıkartıyor.

10. Mellieha Koyu

Malta-Gezilecek-Yerler-Mellieha

Ghadira Koyu olarak da bilinen Mellieha, Malta’nın en uzun ve en popüler kumsalı. Sahilden 15 dakikalık yürüyüşle, bir tepenin üstüne kurulmuş olan Mellieha şehrine ulaşılıyor. 1980 yapımı Temel Reis filminin seti ve 17. yüzyıldan kalma St. Agatha Kulesi bu çevrede yer alıyor.

Akdeniz’in şirin adası Malta, tarih öncesi çağlara uzanan geçmişi ile her gün yeni keşiflerin yapıldığı heyecan verici bir rota. Lezzetli yemekleri, huzurlu görünümü ve sıcakkanlı insanlarını da ekleyince ada oldukça cezbedici bir hale dönüşüyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like