Mayerling Köşkü, Avusturya

0
2793

Avusturya, tüm Avrupa ile dünya tarihine etkisi olan olayların sahnelendiği Mayerling Av Köşkü, ülkenin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Baden ve Seegrotte Yeraltı Gölü’ne oldukça yakın bir konumda bulunan köşk dünyaca ünlü bir hikayeye sahip.

Macaristan Çek Avusturya 1055

İmparator Franz Joseph ve İmparatoriçe Bavyeralı Elisabeth’in (Sisi) tek oğulları, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun veliahtı Prens Rudolph 1886 yılında avcılığa olan düşkünlüğünden dolayı Mayerling Köşkü’nü satın alarak bir av köşkü haline getirmiş.

Aradan üç yıl geçtikten sonra, 30 Ocak 1889 gecesi Veliaht Prens ile aşık olduğu ve evlenmek istediği, Macar Kontesi Vetsera’nın 17 yaşındaki genç kızı Barones Mary Vetsera bu köşkte ölü bulunmuş.

Köşkün birinci katında ölü bulunan çiftin ölümü ile ilgili onca iddia atılmış ortaya. Ölüm sebebinin resmileştiği bir belge bulunmazken tahminler Macar Kontes’in kızıyla evlenmek isteyen fakat babasının izin vermediği Veliahtın önce sevgilisini sonra da kendisini vurarak intihar ettiğiymiş. Bütün bilgi, belge ve olayla ilgili şahitlerin yok edildiği olayın arka yüzünde babası ile Macaristan’ın politik konularında anlaşamayan Rudolph’un bizzat babası tarafından öldürülmüş olabileceği de söylenmiş.

Annesi gibi hassas yapılı olan Prens Rudolph’un politik görüşlerinin babasıyla uyuşmaması dilden dile söylenirken intihar olayının ardından çılgına döndüğü iddia edilen İmparator Franz Joseph mutlakiyetçi ve uzlaşmasız tavırları sebebiyle Sırbistan’a savaş açarak I.Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen kişi olmuş. Bu yüzden İmparator’un oğlu Veliaht intihar etmeseydi daha uyumlu ve uzlaşmacı tavırlarıyla barış yanlısı bir politika ile I.Dünya Savaşı’nı engelleyebileceği ihtimali tüm dünya tarafından hala ifade ediliyor.

Macaristan Çek Avusturya 1068

İntihar olayının ardından Carmelite rahibelerinin manastırına dönüştürülen Mayerling Köşkü çok katı kurallar çerçevesinde burada ikamet eden rahibelerin faaliyetleri ile ayakta duruyor. Günümüzde 10 kadar rahibe köşkün üst katında kendi hallerinde yaşarlarken rahibeler asla köşkten dışarı çıkmıyor ve yüzlerini kimselere göstermiyorlar. Rahibelerin boş zamanlarında yaptıkları el işleri köşk içerisindeki ürün satış bölümünde ziyaretçilere satılıyor.

Macaristan Çek Avusturya 1071

Manastırın mihrap bölümü facianın yaşandığı yatak odasının tam üzerine aynı yıl inşa edilmiş. Çeşitli aziz resimleri, hediyeler, tablolar ve aile fotoğrafları yan yana geçilebilen odalarda sergilenirken rahibelerin kaldığı kata çıkış izni yok.

Yemyeşil bir vadide Viyana ile Baden’in arasındaki karayolunun kıyısında, Baden’e 14 km mesafedeki köşk, pırıl pırıl su kaynaklarıyla huzur veren bir görünümde. Estetik taş binaya girişte cüzi miktarda bir ücret alınıyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun göz göre göre ölüme, savaşa sürüklendiği olayların başrol oynadığı köşk dini ritüellerin ağır bastığı bir manastır olarak karşılıyor ziyaretçileri günümüzde.

İçeride kiliselere özgü ağır kokularla ilahilerin kulağa geldiği loş ortamda yaşanmışlıklara bu derece yakın olabilmek insanı hüzünlendiriyor. Akustik sebebiyle rehberin anlattığı her şey yer ediyor zihnimizde. Çıkış yönünde Türkçe tanıtım kitapçıklarının da satıldığı yerde bizleri karşılayan görevli kadın rahibelerden bahsediyor gelen sorular üzerine. Ölümcül hastalık dahi olsa kimsenin göremediği rahibeleri görme çabalarımız sonuçsuz kalıyor böylece.

Macaristan Çek Avusturya 1073

I.Dünya Savaşı’na sürüklenen olayların başında tam da orta yerinden veda ediyoruz Avusturya’ya.

Önceki İçerikSeegrotte Yeraltı Gölü, Avusturya
Sonraki İçerikGrinzig Meyhaneleri, Viyana
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz