Mescid-i Aksa

Mescidi-Aksa-Hakkinda-Bilgiler

Mescid-i Aksa, Kudüs’ün doğusunda, eski şehir bölgesinde surlarla çevrili eski şehrin tamamına verilen isim. 144 dönümlük bu alanda Kubbet-üs Sahra, Kıble Mescidi ve sayısı 200’e ulaşan birçok eser Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için kutsal kabul ediliyor.

Mescid-i Aksa, Mescid-i Nebevi ve Kabe ile birlikte üç harem bölgesinden biri olarak kabul edildiğinden Harem-i Şerif adıyla da anılıyor. Filistin ve İsrail arasında zaman zaman gerginliklere konu olan Mescid-i Aksa, bu gerginlikler sırasında tüm dünyanın dikkatini çevirdiği bir bölge.

Mescidi-Aksa-Nerede

Mescid-i Aksa’nın ilk olarak ne zaman inşa edildiği konusunda farklı bilgiler olsa da net ve kesin bir bilgi mevcut değil. Hz. Muhammed’den nakledilen hadislerde bu mescidin Kabe’den 40 yıl sonra inşa edildiği ifade ediliyor.

İslam’ı kabul eden ilk sahabelerden Ebû Zerr el-Gifârî, Hz. Muhammed ile arasında geçen diyalogu şöyle aktarıyor: ‘Yâ Resûlallah! Yeryüzünde ilk inşa edilen mescid hangisidir?’ diye sordum. Dedi ki: Mescid-i Haram. ‘Sonra hangisidir?’ diye sorunca, ‘Mescid-i Aksa” cevabını verdi. Dedim ki: Aralarında ne kadar süre var? Dedi ki: Kırk sene.’

Tarihçiler ve araştırmacılar Mescid-i Aksa’yı inşa eden kişi konusunda ortak bir noktada buluşamıyor. Adem, oğulları Şit ve Nuh ile İbrahim peygamberin ismi Mescid-i Aksa’yı inşa ettiren kişiler olarak anlatılıyor.

Mescid-i Aksa nerede?

Mescid-i Aksa neden önemli?

Hz. Muhammed’in Medine’ye hicret ettikten sonra miraç gecesinde Kudüs’e gelerek Mescid-i Aksa’ya yönelerek namaz kılması nedeniyle Müslümanlar için kıble olarak kabul edilen mekanlardan biri.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler de kutsal kabul ediyor. Bu bölgeye Süleyman’ın inşa ettiği tapınak nedeniyle Yahudiler Tapınak Tepesi adını veriyor. Bazı Yahudi grupları Mescid-i Aksa bölgesinde yeniden Süleyman Tapınağı inşa etme çabasında olduğundan zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

Hristiyanlığın Kudüs’ten yayılmaya başlaması ve Hz. İsa’nın çarmıha Kudüs’te gerildiğine inanılıyor olması nedeniyle Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Hristiyanlar için de önemi büyük.

Mescidi-Aksa-Neden-Onemli

Mescid-i Aksa’da yaşanan gerginlikler

21 Ağustos 1969: Denis Ruhan adlı bir Yahudi Mescid-i Aksa’yı kundaklama girişiminde bulundu.
Nisan 1980: Meir Kahane, Mescid-i Aksa’nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.
8 Nisan 1982: Mescid-i Aksa’nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.
10 Nisan 1982: Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa’ya girmek istedi.
21 Mart 1983: Mescid-i Aksa’ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.
14 Ocak 1986: Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescid-i Aksa’ya girmek istedi.
8 Ekim 1990: Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti, 800′e yakını yaralandı.

Mescidi-Aksa-Hakkinda-Bilgiler

Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek kolay mı?

Üç semavi din için de kutsal önem taşıyan Mescid-i Aksa, İsrail kontrolündeki Doğu Kudüs’te yer alıyor. Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının İsrail vizesi alması gerekiyor.

Mescid-i Aksa girişinde sıkı güvenlik önlemleri bulunuyor. Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek isteyenlerden yalnızca Müslüman olanlara izin veriliyor. Bunun için kimlik kontrolü ve kelime-i şehadet getirilmesi gibi uygulamalar mevcut. Ahmet, Muhammed, Mustafa, Mehmet gibi isimlere sahip olanlar girişte avantajlı. En kolay ikna yöntemi ise kelime-i şehadet getirmek. Kulağında küpe olan erkekler, diz üstü şortlular, etekliler ve açık kıyafetliler yapıya alınmıyor. Kadınların mutlaka başını örtmesi gerekiyor.

  1. Nesrin Degirmenci says:

    Kubbetus Sahra yi surekli Mescid i Aksa gibi gostermeye gerek yok. Lutfen Mescid I Aksa nin da resmini koyun.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like