Mesta Köyü, Sakız Adası

Mesta-Koyu-Sakiz

Sakız Adası‘nın Orta Çağ esintili köylerinden Mesta, iyi korunmuş sağlam taş evleri, dar ve kemerlerle kapatılmış labirent sokakları ile zamanda yolculuk hissini yaşayabileceğiniz yerlerden.

Adada korsan saldırılarından korunmak için inşa edilen Pirgi Köyü gibi aynı mantıkla yerleşimi yapılan Mesta, Sakız Adası şehir merkezinin güneyinde, merkeze 35 km uzaklıkta. Köyde ilk yerleşimin 14-15. yüzyılda, Bizans dönemine uzandığı biliniyor.

Mesta-Nasil-Gidilir

Kale köy mimarisine sahip Mesta Köyü, kurulduğu dönemde olası korsan saldırılarına karşı giriş ve çıkışın sağlandığı iki kapı dışında dış dünya ile bağlantıya sahip değildi. Dar sokaklarda bitişik olarak sıralanan evleri ile birçok sokağının birbirine benzediği köyde kaybolmak oldukça kolay.

Köylülerin saldırı anında evlerin çatısında görünmeden hareket edebildiği sistem, acil durumda tüm köy halkının köy meydanındaki kulede buluşabilmesine imkan tanıyordu.

Mimarisi beş köşeli olarak yapılan, her bir köşeye de birer gözetleme kulesinin yerleştirildiği köyün meydanında merkez gözetleme kulesi yer alıyordu.

Beş gözetleme kulesinin restore edilerek eve dönüştürüldüğü köyde, köy meydanında yer alan merkez gözetleme kulesinin yerine ise Sakız Adası’nın en büyük ve en önemli kiliselerinden biri olan Eski Taksiarhis Kilisesi inşa edilmiş.

Mesta-Koyu-Sakiz

Mübadele döneminde Çeşme ve İzmir‘den adaya göç eden Yunan vatandaşlarının karşı kıyıdaki kiliselerden getirdiği ikonaların yerleştirildiği kilise, özellikle bu ikonalarıyla meşhur. Kilise içerisinde bulunan tarihi tablolar, Mikail ve Cebrail’e ait iki ikon Hristiyan dünyasının ilgisini çekiyor.

Günümüzde Mesta Köyü’ne birçok giriş-çıkış olsa da köy Orta Çağ kale köy havasını hala hissettiriyor. Güney Sakız turlarında Pirgi ile birlikte rotada yer alan Mesta Köyü, köy meydanındaki kafe ve restoranları, ev rakısı ve şarabı üreten minik mekanları ve huzurlu sokakları ile görülmeye değer.

Sakız Adası’nın batı kıyısında yer alan Mesta Limanı, köy merkezine 4 km uzaklıkta. Salagon, Apotika ve Didymes plajları köye kadar gelmişken ziyaret edilebilecek noktalardan.

Mesta-Nerede

Mesta bayram kutlamaları

Mesta Köyü, Hristiyanlar için kutsal bir önem taşıyan Büyük Perhiz Arifesi bayramı başta olmak üzere yıl boyu geleneklerin yaşatıldığı bir merkez özelliği taşıyor. 15 Ağustos ve 8 Kasım tarihleri özel kostümlerle sokaklarda karnaval tadında kutlanan özel günler.

Mesta köyü nerede? 📍

Mesta köyüne nasıl gidilir? 🚖

Sakız Adası şehir merkezinden 35 km uzaklıkta konumlanan Mesta Köyü, adanın güneybatısında yer alıyor. Özel araçla yaklaşık 50 dakikada ulaşılabilen köye toplu ulaşım imkanları kısıtlı.

Sakız merkezden kalkan KTEL (yeşil otobüsler) otobüsleri, hafta içi pazartesiden cumaya 05.40, 11.00, 14.00, 16.30 saatlerinde Mesta yönüne, 06.40, 13.30, 15.10 ve 18.30 saatlerinde ise Sakız Adası yönüne sefer yapıyor. Tek yön bilet ücreti 4,20€.

Orta Çağ esintisini hissetmek, eşsiz Sakız Adası deneyimi yaşamak için Mesta Köyü, adada görülebilecek en güzel duraklardan.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like