Miami Gezilecek Yerler

Miami, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Florida eyaletinin en turistik ve popüler kentlerinden. Muhteşem plajları, dünyaca ünlü gece hayatı, bitmek bilmeyen alışveriş çılgınlığı Florida denince ilk akla gelenler arasında. Amerika’nın güney ucunda yer alan Miami, Latin kültürünün etkisinde her biri farklı mimariye sahip birçok eşsiz yerleşim bölgesini kapsayan, lüks günlük yaşamın ve konforlu bir tatilin adresi.

Miami’yi ziyaret etmek sadece tek bir şehri ziyaret etmekten çok daha fazlasını vadediyor. Miami Sahili’nin Art Deco binalardan küçük Havana’nın rengarenk evlerine kadar inanılmaz güzellikte ve çeşitlilikte gezilecek yerler ve yapılabilecek şeyler ziyaretçilerini bekliyor. Üstelik tropikal iklimi sayesinde yılın hemen her günü sıcak olan Miami’ye dilediğiniz zaman bir seyahat planlayabilirsiniz.

Miami Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin en renkli şehirlerinden biri olan Miami, kaliteli havası, geniş yeşil alanları, tertemiz sokak ve meydanları, kilometrelerce uzanan kumsalı, palmiye ağaçlarının süslediği bulvarları ve gösterişli evleriyle çok güzel ve zarif bir kent. Gezilecek pek çok yere sahip Miami, herkesin kendinden bir parça bulabileceği renkli, neşeli ve dinamik bir tatil vadediyor.

Miami’de mutlaka görülmesi gereken yerler, bembeyaz kumsalların ve turkuaz rengi okyanusun buluştuğu plajları, Cora Gables’ın Akdeniz mimarisi ve fıskiyelerle süslenen meydanları, Palm Beach ve South Beach, Biscayne Milli Parkı, Miami Çocuk Müzesi, Miami Bilim Müzesi, şık butikleriyle Design District ve Little Coconut Grove’un mercan kayasından evleri ve yat kulübü başta geliyor.

Masmavi sulara sahip göz kamaştıran plajları ve hareketin bir an bile eksik olmadığı canlı gece hayatıyla bilinen Miami, hem Kuzey Amerika’nın hem de dünyanın en popüler tatil adreslerinden biri.

Florida’nın bu enfes sahil şehrine gittiğinizde şahane plajların ve gece hayatının yanı sıra görkemli alışveriş mağazaları, huzurlu doğa alanları ve kültürel mekanları da keşfedebilirsiniz.

1. Ocean Drive

Güney Florida’dan geçen ve A1A olarak da bilinen meşhur bir yol olan Ocean Drive (Okyanus Yolu), Miami’nin hemen her yerinden geçiyor. Yolun etrafta bol bol mayolu ve bikinili insanlar, çılgın gece hayatı, bembeyaz kumlu plaj ve patenli insanları görebilirsiniz. Okyanus Yolu tamamen ağaçlarla kaplı olduğundan başından sonuna kadar yürüyüp geri gelebilirsiniz. En sıcak Miami gününde bile nispeten serin kalmayı başaran nadir adreslerden olan Okyanus Yolu’nu, Miami’nin en çok fotoğraflanan bölgelernden.

2. Art Deco Bölgesi

1930’larda Miami Plajı kayda değer bir büyüme kat etti. Sonucunda ise şehirde çok sayıda Art Deco mimarisi baş göstermeye başladı. Bölgedeki tüm binalar koruma altına alındı ve iç tasarımı tarihin tüm yaşanmışlığını yansıtmayı başardı. Yalnızca Güney Plajı’nda dahi Art Deco mimarisinin 800’den fazla örneğini görmek mümkün. Aynı zamanda bölgeyi keşfe çıkmak için ideal bir nokta olan Güney Plajı, rehberli turlarla da gezilebiliyor. Ancak kendi başınıza da pek çok yeri görebilirsiniz.

3. Wynwood Duvarları

Eğer sanat meraklısıysanız inanılmaz güzellikteki Wynwood Duvarlarını mutlaka görmelisiniz! Bu devasa sokak sanatı inanılmaz bir açık hava sergisi. 50’den fazla sanatçının dünyanın her yerinden Miami’ye gelmesi ve bir araya gelerek bu muhteşem eserleri oluşturması bile başlı başına büyük bir olay. 6 ana binaya yürüyebilir ve bu binaların boş bir depodan nasıl önce bir tuvale sonra da bir sanat eserine döndüğüne kendiniz şahit olabilirsiniz. Sürekli değişen murallarıyla tüm bölge yayalar için ayrılmış durumda. Araçla da güzel görüntüler görebilirsiniz ancak kesinlikle yürüyerek gezmeniz gereken bir yer burası.

4. Miami Plajı Yürüyüş Yolu

Miami Plajı Yürüyüş Yolu, belki de tüm Miami’yi dolaşmak için en iyi rotaya sahip. Öyle ki 3 mil uzunluğa sahip yolun en güzel kısmı, Miami’nin ana bölgelerinden hiç uzaklaşmıyor oluşu. Indian Beach Park’tan başlayarak güneye doğru ilerleyen ve South Beach’e kadar uzanan yol bazen çok kalabalık olsa da her daim dinamik ve canlı. Her zaman enerjik ve her zaman muhteşem bir manzaraya sahip yolda, sabahın erken saatlerinde güne sporla başlayan koşucuları ve bisikletlileri görebilirsiniz.

5. Küçük Havana

Eğer Küba’ya gidemiyorsanız, mutfağına, müziğine, kültürüne en yakın olabileceğiniz yer olan Küçük Havana (Little Havana), Miami’nin en eşsiz bölgesi. Ana arteri 8. Sokak adı da verilen Calle Ocho olan Küçük Havana’ya girdiğiniz anda İspanyolca konuşmalar eşliğinde sokağın her tarafında kurulan Küba ürünlerinin satıldığı tezgâhları göreceksiniz. Hemen yol üzerinde bulunan Art Deco mimarisine sahip Tower Theater ise içinde İspanyolca altyazılı filmlerin gösterildiği bir sinema. Küba tatlısı nasıl olur diye merak ediyorsanız, Azucar Ice Cream Company’de kesinlikle tatmayı unutmayın! Özellikle de guava sorbet’i de deneyin.

6. Lummus Park Plajı

Miami’nin meşhur Güney Plajı olan Lummus Park, kentte aksiyonun tam da göbeğinde olan bir yer. Atlantik Okyanusu’na bakıyor oluşu, sayısız film, dizi ve müzik kliplerinde yer almasını sağladı. Plajın hemen yanında bir yürüyüş yolu bulunuyor ancak dilerseniz tüm plajı kumsaldan da yürüyerek Atlantik’in buz gibi sularının tadını çıkarabilirsiniz! Lummus Park, Miami’de yapılacak etkinliklere başlamak ve bitirmek için çok güzel bir yer. Tüm barlara, restoranlara ve Art Deco mimarisi binalara birkaç adım uzaklıkta.

7. Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri

Adeta Avrupa’dan alınıp buraya konmuş gibi gözüken Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri (Villa Vizcaya), Biscayne Koyu’nun hemen kıyısında, tarihi 1920’lere dayanan bir İtalyan Rönesans eseri. Ana bina bir zamanlar özel mülkiyetken günümüzde 70’ten fazla Avrupa sanatının ve antik eserinin sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. Bahçesi ise muhteşem bir yeşilliğe, çiçek yataklarına ve harika budanmış ağaçlara sahip. Bu özelliğiyle de evlilik gibi özel günler için muhteşem bir yer.

8. Crandon Park

Key Biscayne’in kuzey bölümünde yer alan Crandon Park herkese bir şeyler sunabilecek kadar güzel olan muhteşem bir plaj! Florida’nın en güzel plajlarının başında gelen 2 mil uzunluğundaki plajda, bölgenin sahip olduğu ekosistemi görme şansına da sahipsiniz. Tamamıyla Crandon Park içinde olan ve kum tepelerinin bile bulunduğu bölgede uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Hepsinin yanında tenis, golf ve hatta tekneleri ziyaret edebileceğiniz bir marina bile bulunuyor.

9. Bayfront Park

Bayfront Park, Miami’nin tam merkezinde bulunan yemyeşil bir park. Biscayne Koyu ile aynı su sınırlarını paylaşıyor olmasından dolayı masmavi suların yanında harika bir yürüyüş alanına da sahip. Bayfront Park aynı zamanda birçok etkinlik ve gösteriye de ev sahipliği yapan, eğer şansınız varsa büyük bir akşam konseri ya da bir yoga dersine denk gelebileceğiniz renkli bir yer. Eğer yeni bir şey denemek istiyorsanız da Bayfront Park aynı zamanda bir cambazlık okuluna da sahip. Bu da ip üzerinde yapabileceğiniz türlü türlü cambazlıkları gerçek anlamda öğrenebilirsiniz demek!

10. Fairchild Tropik Botanik Bahçesi

Miami’nin Coral Gables bölgesinde bulunan Fairchild Tropik Botanik Bahçesi’nin çevresi, Matheson Hammock Park ile çevrili. Güneşli bir günde gezmek için gerçekten muhteşem bir seçim olan Botanik Bahçesi’nin tropik serasında binlerce egzotik kelebeği, balıkları ve hayatınızda hiç görmediğiniz bitkileri görebilirsiniz. Yenilebilen Bahçe’de (Edible Garden) ise kendi bahçenizi nasıl yapacağınızı ve yetiştirdiğiniz bitkileri nasıl hasat edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Moos Sunken Bahçesi’ne gittiğinizde ise günü muhteşem, unutulmaz ve rahatlatıcı bir biçimde enfes bir manzara eşliğinde sonlandırabilirsiniz.

Binlerce hayvana ev sahipliği yapan Miami Metro Zoo, dünyanın en büyük deniz hayvanı koleksiyonlarından birine sahip olan okyanus akvaryumu Seaquarium da Miami gezilecek yerler arasındaki diğer alternatifler.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like