Midilli Adası’nda Yapılacak Şeyler

Midilli-Yapilacak-Seyler-Agiassos

Yunanistan‘ın Midilli Adası, Ayvalık’tan 1.5 saatlik feribot yolculuğu ile ulaşılabilen, yemyeşil doğası, muhteşem plajları ve zengin tarihi geçmişi ile buram buram Ege havası alabileceğiniz bir yer.

Ünlü Yunan Şairi Sappho, Nobel ödüllü Şair Elytis ve halk Ressamı Theophilos’un doğduğu yer olan Midilli, ünlü Türk denizcilerinden, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan paşası ve Kaptan-ı deryası Barbaros Hayreddin Paşa’nın da dünyaya geldiği ada.

Midilli’de Yapılacak Şeyler

1. Molivos Kalesi’ni ziyaret edin

Midilli Adası’nın en popüler turistik noktalarından Molivos, adanın kuzeyinde Edremit Körfezi’ne hakim bir noktada, stratejik öneme sahip bir kasaba.

Molivos’ta antik Mithimna kentinin kalıntıları üzerine inşa edilen, çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşan Molivos Kalesi, muhteşem manzarasıyla mutlaka uğranması gereken bir nokta.

2. Taşlaşmış Orman’ı görün

Dünyanın en büyük iki taşlaşmış ormanından biri olan ve 20 milyon yıllık tarihi geçmişe sahip Midilli Taşlaşmış Ormanı, adanın batısında konumlanıyor. Milyonlarca yıl önce adanın volkanik aktiviteleri hakkında bilgi veren orman, benzersiz jeolojik bir öneme sahip.

3. Skala Eresou’da denizin tadını çıkarın

Midilli’nin batı kıyısında yer alan Skala Eresou Plajı, etrafı bir amfi tiyatroya benzeyen dağlar ve volkanik kayalarla çevrili. Akdeniz’in en temiz deniz suyuna sahip plajlarından biri olan Skala Eresou, gevşemek ve rahatlamak için sakin, bakir bir yer.

4. Skala Eresou’nun sahil barı Parasol’da mojito için

Skala Eresou Plajı’nda plaj ziyaretçilerinin vakit geçirmekten hoşlandığı ünlü bar Parasol’da kokteyl içtiğinizden emin olun. Egzotik bir plaj yapısı olarak tasarlanan bu Latin temalı barda Latin müzik, yaratıcı dekorasyon ve mükemmel içecekler size hatırlanacak bir yaz gecesi vaat ediyor. Bar tüm gün açık.

5. Petra’daki Panagia Glykofilousa Kilisesi’ni ziyaret edin

Midilli kiliseleri, manastırları ve dini yapılarıyla ünlü. Her yıl yüzlerce insan, Petra kasabasındaki 40 metre yüksekliğindeki görkemli kayaya tırmanıyor ve Panagia Glykofilousa’nın (İsa’nın Annesi) mucizevi görüntüsünden önünde diz çöküyor. Kiliseden ayrıca Petra’nın muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

6. Adanın başkenti Mitilini’de mimariyi keşfedin

Midilli’nin başkenti Mitilini (Mytilini), neoklasik ve rönesans gibi farklı stillerin detaylı bir kombinasyonu ile tarif edilen güzel mimarisiyle ünlü. Şehrin dar sokaklarında dolaşırken geleneksel kafeler, antika dükkânları ve taze meyve sebze satan seyyar satıcılarla karşılaşıyorsunuz. Adanın ünlü uzosundan almayı unutmayın.

7. Agiasos köyünü ziyaret edin

Yeşil Agiasos dağ köyü, parke taşlı sokakları, eski tarz kafeleri ve tarihi binaları ile ilgi çekici, geleneksel bir köy. Köy, tertemiz sokakları, ahşap ve seramik eser geleneği nedeniyle Yunanistan’ın küçük İsviçresi olarak tanımlanıyor.

Yerel kafelerden birinde oturarak uzo ve Yunan mezelerinin tadını çıkarın, el yapımı eserler satan dükkânları ziyaret edin.

8. Petra’daki kadın kooperatifi restoranında yemek yiyin

Petra’da deniz kenarında yer alan Petra Kadın Kooperatifi Restoranı, her biri yerel taze malzemelerle hazırlanan geleneksel Yunan yemeklerini denemek için en iyi yer.

Restoran, 1983 yılında, yerel kadınların kendi gelirlerini kazanmalarını ve daha bağımsız olmalarını sağlamak amacıyla kadın kooperatifi örgütlenmesi şeklinde açılmış.

9. Eftalou Kaplıcaları’nda kendinizi şımartın

Molivos’taki Eftalou Antik Kaplıcaları, artrit, yüksek tansiyon, nevralji ve siyatik gibi hastalıkların tedavisindeki başarısıyla ünlü. Ortalama sıcaklığı 46 derece olan havuzlar, Molivos Plajı’na yakın. Kaplıcalar, hem sağlık turizmi hem de deniz-kum-güneş tatili için ideal bir nokta.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like