Minos Uygarlığı’nın Görkemli Kenti Knossos

Knossos-Sarayi-Girit

Minos uygarlığına başkentlik yapan Knossos, Girit‘in kuzeyinde, Kandiye şehrinin 6 km güneyinde yer alıyor. Antik kentten günümüze ulaşan en önemli yapı olan Knossos Sarayı, labirenti andıran mimari yapısıyla birçok efsaneye konu olmuş.

Girit’in en popüler turistik noktalarından Knossos Antik Kenti’ni 2008’de, birkaç Yunan adasını kapsayan kruvaziyer gemi turuyla ziyaret etme şansım olmuştu. Girit’in idari merkezi ve en büyük şehri Kandiye’den çok keyif almasam da Knossos heyecan veren bir deneyimdi.

Knossos Antik Kenti, Girit

Tarihi geçmişi MÖ 7 bin yılına uzanan ve Ege coğrafyasının en önemli antik kentlerinden biri olan Knossos, Girit adasının en eski yerleşim yeri. İngiliz Arkeolog Sir Arthur Evans tarafından 1900’lerin başında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Knossos Sarayı, antik kentin sembol yapısı.

Kral Minos’un Knossos Sarayı’nı Atinalı mimar Daedalus’a tasarlattığı, saraydaki herhangi birinin rehber olmadan geri dönüş yolunu bulamayacağı sarayın bu özelliği ile korku saldığı biliniyor.

Minos efsanesi

Knossos Antik Kenti, çok sayıda efsane ve mitolojik öyküye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en bilineni Girit adasında yaşayan zalim kral Minos ile ilgili. Atina’yı haraca bağlayan, her 9 yılda bir 7 oğlan ve 7 genç kızın Girit’teki sarayına gönderilmesini isteyen Minos, bu gençleri Minotor adındaki yarı boğa, yarı insan bir yaratığa kurban ediyordu.

Büyük bir labirentin (saray) ortasına bırakılan kurbanlar, karmaşık bir yapıda olan ve bolca dönemeçli olan labirentten çıkamayıp Minotor tarafından öldürülüyordu. Ege Hükümdarı Attika’nın oğlu Theseus, Minotor’u öldürerek hem kendi hayatını hem de sevgilisi Ariadne’nin hayatını kurtararak Minotor’un sonunu getirdi.

Knossos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda kentin MÖ 3 bin 300 ile MÖ 2 bin yılları arasında çok zengin bir yer olduğunu gösteriyor. Uzmanlar ilk saray döneminin MÖ 2 bin ile MÖ bin 700 arasında olduğunu belirtiyor.

Knossos Sarayı

Girit’in en büyük sarayı olan Knossos Sarayı, yaklaşık iki hektarlık bir alanda kuruluydu. İki büyük kanattan oluşan sarayın batı kanadı şarap, buğday gibi yiyecek ve içeceklerin saklandığı depolar, doğu kanadı ise kraliyet dairelerinden oluşuyordu. 75 hektarlık bir alanda kurulu kent, sarayın her iki yanında yer alıyordu.

MÖ 1.370’te büyük zarar gören sarayın, adada yaşanan bir depreme bağlı olarak yıkıldığı düşünülüyor. Bazı tarihçiler Knossos’un yıkılmasının asıl nedeninin MÖ 1.620’de Santorini’de yaşanan volkanik patlama olduğu söylese de Knossos her şeye rağmen günümüze ulaşmayı başardı.

Antik kazı alanından çıkan objelerin birçoğu Kandiye Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Knossos’tan çıkarılan eserlerin en ünlüsü Girit’le de özdeşleştirilen yılanlı ana tanrıça figürü.

Knossos Antik Kenti nerede?

Knossos Antik Kenti, Yunanistan‘ın Girit Adası’nın başkenti Kandiye’nin 5.5 km güneyinde yer alıyor.

Knossos’a nasıl gidilir?

Knossos Antik Kenti’ne Kandiye’den belediye otobüsü ve taksi ile ulaşılabiliyor. Heraklion-Knossos hattında sefer yapan 2 numaralı KTEL Irakleiou belediye otobüsü her 20 dakikada bir hareket ediyor. Şehir merkezinden Knossos’a belediye otobüsü ile 35 dakikada gidiliyor. Taksi ise Kandiye’den Knossos’a 15 dakikada ulaşıyor.

  1. Gemi turu ile Yunan adalarını gezerken Girit’deki duraklarımızdan biriydi. Çok kısa sürede rehber eşliğinde hızlıca gezdik. Doğal klima sistemini kurup odaların havalandırmasını sağlamışlar. Çok ilginç gelmişti bana.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like